bugün

konuşmaya,çalışmaya ya da düşünmeye çok dalmış kişinin sigara yaktığını unutarak başka bir sigara yakması ve daha önceki yaktığı sigarayı görerek "allah'ım aklımı kaybediyorum galiba,ben bunu ne zaman yaktım?" diye düşünmesi durumudur.
eğer kişi ikince sigarayı başkası için yakıyosa gayet normal bir durumdur.
(bkz: sony playstation 2)
kendi sigarasının bitmesine yakın, bir arkadaşı tarafından kendisine tutulan sigarayı sırf ayıp olmasın diye *, kırmayıp tekrar yakma eylemidir. *
fondan çalan müzikle dumur olan kişinin yapacağı eylemdir.
elin boş kalmaması bahanesiyle yola çıkıp uygulanan bir durumdur ama paket bitince ne olacağı konusunda bir yorum yoktur
(bkz: sigara organ olsun)
çagdaşlaşan derneklerde sigaranın yasak oldugu halde bu kurallara uymayan vatandaşların gıcıklık olsun diye yaptıkları davranıştır ancak buna kimse sesini çıkartmaz
(bkz: sigara içilmez)
beyni uyuşmuştur, gözler kan çanağına dönmüştür, temiz havayı unutmuştur.
okulun kantininde oturmussunuzdur ve kafaniz bozuktur. atesiniz de yoktur. yan masadan ates istersiniz ve sigaranizi yakarsiniz. derken yan masa birden ayaklanip kantini terkeder ve koca kantinde tek basiniza kalirsiniz. bir sigara sizi kesmemistir ve yenisini icmek isteyeceksinizdir. ates olmadigi için de bir sigara bitmeden digerini yakarsiniz.
üniversitenin ilk günüdür.evinden uzak yaşayacağın 4 senenin başında aileyle birlikte evden yola çıkılır.kalacak yer ayarlanmaya çalışılır, güç bela yerleştiğin yurtta kayıt işlemleriyle uğraşırken aklından tek geçen şey bir sigara içmektir.ne yazıkkı annen baban gözlerinin içine seni bir daha hiç göremeyeceklermiş gibi bakarlar ve bir türlü fırsat bulamazsın.nihayet tüm işler bitip veda vakti gelir.okulun önünde onlardan ayrılırken ağlamaklı olan aileye son birkez sarılınır, 'beni merak etmeyin' denir.ve hiç bilmediğin bir şehirde yalnız kaldığın ilk dakikalarda bir an donar kalırsın.şimdi okulun önündesindir ama merdivenleri çıkacak gücün kalmamıştır.

işte o zaman bir sigara asla yetmez.bir sigara bitmeden başkasını yakmak böyle birşeydir.rahatlatır, yalnızlık hissini azaltır, normal düşünmeni sağlar.yalnızca mecbur kaldığında yapılmalıdır.
staj için bulunduğum fabrikada istisnasız bütün işçilerin gerçekleştirdiği hede.adamlar bütün gün kaynak yapmaktan kafada kaynak oluyo demekki.
gecenin köründe zorlukla bir yerlerden ateş bulunup sigara yakılmışsa ve başka ateş bulunma şansı yoksa, gecenin ilerleyen saatlerinde sigarasız kalmak yerine biri bitmeden bir diğeri yakılmak suretiyle gerçekleştirilebilir. başıma gelmiştir.**
kişinin cok efkarlı olduguna işaret olabilir.
Bu durum artık felaketina başlangıcıdır. o kişiye ve yakınlarına allah sabır versin...arahmetli olmasına az kalmış...
(bkz: uç uca eklemek)
sigaraya yeni başlayanların gercekleştirdiği aktivite
kişinin tenha bir yerdeyken çakmağı olmadığını farkedip saatlerce sigarasız kalmamak uğruna gerçekleştirdiği eylemdir. fakat sonuç olarak da saatlerce leş gibi sigara içildiğinden, ne ciğer kalır ne boğaz...
kibritiniz kalmayınca sigara içmemeyi göze almaktansa yapılacak eylem türü. yanınızda başka bir arkadaşınız varsa bi sen bi ben hesabı arada 5 dk mola verebildiğiniz eylem. dayanması zordur ne sigara dayanır ne ciğer dayanır
şimdi başıma geldi iğrenç bi eziyetmiş anladım ama söndüremedim...
ferhan şensoy'un sigara içmenin yasak olduğu yerlerden çıktığında yaptığı eylem.öyle diyor kendisi kitabında.
(bkz: eşeğin fikri)
(bkz: chain smoking)
(bkz: kate moss)
(bkz: pes 6)
bir sigara kesmiyor demek adamı.
ayrılık acısı çeken kişinin yaptığı eylem yemek yeme sigara iç!
sigara yakıp vermeni isteyen birinin yanında var olduğunu gösteren durumdur.