bugün

Genellikle lise öğrencilerinin başına gelir. ya sigaraya para yatırır ya da işlek bir mekanda yer.Sonu acıklıdır.
(bkz: anneden yiyilecek olan dayağı kestirebilmek)
pazartesi günü itibariyle bu eylemi yine yaptım.her pazar bir daha yapmam ac kalıyorum anasını satıyım dememe ragmen her pazartesi usanmadan yapıyorum. para;sigara, haftalık akbil kart dolum ücreti ,çay, kahve bla bla toplayınca bütün paramın bitmesine imkan olmamasına ragmen eve giderken bakıyorum param yok.
(bkz: cehennem de her gün pazartesidir)
para aldığımız velilerimizin genç yaşta bize çektirdikleri eziyettir bu efendim.
evet bir günde harçlık yenir mi demeyin. yeniyor işte sizin için araştırdık ve bir öğrencinin harçlığı nerelere akıyor..

- sigara ( haftada 2 paket en az) net olarak 10 lira diyorum ulan herkes malbora içmiyordur artık...otlanan varsa siktiri çekin..
- yol parası ( eğer akbil tarzı bir sistem varsa haftalık 5 lira yoksa haftalık gidiş dönüş 10 lira)
- okulda kahvaltı ( günlük en az 3 lira)
- manitaya kahvaltı ve muayen günlerinde kinder çikolata ( günlük ortalama 4 lira)
- kontor ( 100 kontor 20 lira) öğrenci adam dedik avea kullan lan..
- berber ( saça düşkünseniz en az 15 lira) genç adamsın mahalle berberine gitmezsin
- dersane de yemek ( ortalama 4 lira)
- arkadaşların doğum günü ( en belalı günlerdir. para yok amuğa koyim donumumu alcaksın denir para toplayan görevili arkadaşa. çok önemli biri ise en az 50 lira toplu hediyeye girerseniz 10 liradır..)

berbere 3 hafta da bir
kontor ayda bir alınır. kız/erkek arkadaş yoksa 2 ayda bir alınır..
genelde her ay çevresi geniş insan doğum günü kutlar.
(bkz: hiç haftalık harçlık alamamak)