bugün

bazen neden yaşıyoruz ölsek ne fark eder ki gibi düşüncelere sürükleyen gerçek ama sürekli aklı bu tür düşüncelerle meşgul etmek psikolojik sorunlara yol açar ve kişi hayattan zevk almaz. anı, günü, hayatı yaşa dedikleri bu durum için söylenmiştir.

konuyla ilgili olarak,

en güzel yanı bir gün öleceğini bilmek ama hangi gün öleceğini bilmeden yaşamaktır.
hayat için çırpınmaktır. hayat için umut etmektir.
"umudun bittiği yerde çırpınışlar sona erermiş" (bkz: reis bey)

yine bir gün öleceğini bilmek huzur vericidir.
ateist dallamaların yaş ilerledikçe içine evlat acısı gibi oturacak durumdur. şimdi gençsin hayat güzel, gerçi şu anda ölmeyeceğinin de garantisi yok.
ama öleceğini bilerek yaşamak kadar trajik bir durum yoktur.
inanan arkadaşlara da sormak lazım;

ölümsüzlük size vaat ediliyor ama aynı cümlenin anagram anlamı ''ölememek''
bu bir lanet değil mi?
Bazen unuttuğumuz bazende aklımızdan çıkmayan olay. Acı ve gerçektir.
bir gün değil her an öleceğini bilerek yaşamak bu geçici dünyada ahiret için daha olumlu işler yapman için teşvik olacaktır.
(bkz: kafayı yemenin 101 yolu)

Bazı şeyleri düşünürken çok vakit kaybediyoruz ve kendi kendimizi öldürüyoruz.
Ayık olun. Hepimiz pamuğa doğru kosuyoruz.
cem yılmaz'ın bir gösterisinde şu güzel cümleyle özetlediği durumdur;

--spoiler--

insan, öleceğini bilir ama sıklıkla unutur.

--spoiler--

öyle tabii. unutmasak dünya bu halde olur muydu? olmazdı amk.
"bilerek" ama buna rağmen "yaşamak" yaşamanın gerçek tanımıdır.
"bilerek" ama idrakin verdiği bu bilgiyle "yaşayamamak" çoktan ölmüş olmak demektir.
"bilmeden" ama bir şekilde "yaşıyor olmak" aslında hiç var olmamaktır.
asıl sorgulanması gereken ölüm değil doğum olmalı.

bir karar alındı ve planla mı varolduk,yoksa 30 saniyelik zevk ürünleri miyiz? doğmak ister miydik?

ama doğan her insanın öldüğü de bir gerçek.ölümsüzlüğe rastlayan varsa da henüz doğmamıştır!
her gün ölmektir. ne bunalım bir cümledir. hayata olumsuz bakarak daha ne kadar kendi ruhumuzu daraltacağız acaba. hayatı yaşamak ne bilmiyorsanız, hiç motosiklet kullanmamışsınız demektir. (bkz: ölmeden önce yapılması gerekenler)
Hepimizin yaptigidir,bu kisitli zamanda sadece akilli olup yarini icin iyi ameller isleyenler, tovbe edip, cok sukredenler, cokca Allahi ananlar kârlı cikip iyiki de yapmisim diyeceklerdir
yaşlılarda ölüm korkusu vardır. bakıcıya şurda yaşlı bir amca vardı dedim. bakıcı toprağa girdi demişti. bende o nedemek anlayamadım. meğer ölmüş. ya dedim öyle desene topraga girdi denirmi. bende konu değişti tohum ekildi gibi anladım.