bugün

müzeyyen senar'dan dinlerken yaşanmışlık yaşamışlık hissi uyandıran muhteşem bestesi, *harika güftesi olan şarkıdır.*
(bkz: bır bahar aksami)
bir bahar akşamı rastladım size
sevinçli bir telaş içindeydiniz
derinden bakınca gözlerinize
neden başınızı öne eğdiniz?

içimde uyanan eski bir arzu
dedi ki yıllardır aradığım bu
şimdi soruyorum büküp boynumu
daha önceleri neredeydiniz?

diyen naif eser. *
sevgiliye olan aşkın laçkalaştırmadığı bir terbiyeyi içinde barındıran, aşık besteci selahattin pınar'ın eseri. Afife Jale ile yaşadıkları fedakarlık dolu aşkın bir meyvesi de denebilir.

Edit: entry'nin bir bölümü yanlış olabilir. olmayacak dualarin amincisi'nin düzeltmesi aynen koyuyorum:

bildiğim kadarıyla bu şarkı izmir'de yazılıyor. fuar için izmir'de olan selahaddin pınar, bir hayranını görür. pek güzel, pek hoş bir kız. kız o'na hayran hayran bakarken birden utanır, sonra kaçar gider. işte, bu şarkı da o olay üzerine yazılmıştır, afife jale'ye değil yani:)
Çok güzel bir TSM eseridir. Sözleri:

bir bahar akşamı rastladım size
sevinçli bir telaş içindeydiniz
derinden bakınca gözlerinize
neden başınızı öne eğdiniz

içimde uyanan eski bir arzu
dedi ki yıllardır aradığım bu
şimdi soruyorum büküp boynumu
daha önceleri neredeydiniz...
Şimdilerde "Ashhqım sheni chokk sefiorm xD" şeklinde konuşan insanlarla, duygularını bu gibi sözlerle ifade eden insanları karşılaştırınca hüzüne boğan eserdir.
rahmetli barış manço'dan ısrarla dinlemeli peşine de gönül dağı'nı eklemeli
güftesi fuat edip baksı'ya, bestesi selahattin pınar'a ait, hicaz bir tsm eseridir.

sabite tur gülerman, nigar uluerer, mediha şen sancakoğlu, nesrin sipahi, oya nurdan, neşe karaböcek, müzeyyen senar ve zeki müren gibi isimler tarafından da yorumlanmıştır.
neydik ne olduk dedirten şarkı

- bir bahar akşamı rastladım size, sevinçli bir telaş içindeydiniz.

- tuttum karının memesindeeen tuttum karının eteğindenn mınıhaaaa mınıhaaaaa !
Orhan Elmas ın yönettiği Göksel Arsoy ve Gönül Yazar ın oynadıkları 1961 yapımı türk filmi.
"daha önceleri neredeydiniz" dizesiyle hem geç kalınmışlık hem de geç kalmışlık hissini aynı anda deşer bu eser.
gönülde yer eden insana "siz" diye hitap eden; temiz, zarif, naif sözlere sahip eser.
parçanın teması, harbi harbi kişiye hesap sormadır.
ferdi tayfur da soylemistir hani.
sol framede görünce titreten şarkı...
müzeyyen senar'ın yorumuyla efsaneleşen türk sanat müziğinin nadide eserlerinden birisi.
http://www.facebook.com/video/video.php?v=265309997383&ref=mf
eserde sevgiliye ikinci çoğul şahısla hitap edilmesi şarkının kulağımıza çok muntazam, naif gelmesine sebep oluyor. "şimdi soruyorum büküp, boynumu /daha önceleri neredeydiniz?" son dizede bitiriyor insanı.

edit:imla
Barış Manço'dan dinlenildiğinde insana değişik bir huzur verir.
"şimdi soruyorum büküp boynumu
daha önceleri neredeydiniz?"
bir başka rivayete göre şarkının öyküsü şöyledir;

Fuat Edip bey, 19-20 yaşlarında iken rüyasında çok güzel bir kız görür. O gördüğü kıza gönlünü kaptırır. Yıllarca o
kızı bulma hayaliyle yanıp tutuşur fakat bulamaz. Ailesi ona baskı kurar ve zorla evlendirilir.
Bir bahar akşamı Fuat Edip'in yolu, Acıbadem'deki Çamlıca Kız Lisesi'nin önünden geçer. Okul zili çalmış ve
öğrenciler evlerine gitmek üzere dağılıyorlardır. Tam bu sırada Fuat Edip'in gözüne bir kız ilişir. Bu kız, yıllar
önce rüyasında gördüğü kızdır. Şair, adeta donakalır, kendinden geçer. Onun bu halini fark eden öğrenci de
mahcubiyetten boynunu eğer. Fuat Edip, artık yaşlanmış haliyle kıza bakar kalır. Fakat artık her şey
çok geçtir. Adeta beyninden vurulmuş bir halde yoluna devam ederken şu mısraları mırıldar:

"Bir bahar akşamı rastladım size" usta bestekar Selahattin Pınar'ın uduna nağme olur. *
aranje edilmiş haliyle de güzel olan eser.

http://www.youtube.com/watch?v=p1ZYJgksY6g&list=PLqet3IBtZ2K-HdHmuxc8uGxDcfP3LiKdJ
ata demirer'in alaturka adlı albümünde yorumladığı şarkı.

http://www.youtube.com/watch?v=7qQVSOYqzHk
yalın'ın 2015'te piyasaya sürdüğü, gerçekten çok ama çok güzel şarkı. sözlerini de yazayım tam olsun.

bir bahar akşamı
sen diye öldüm ben
son gülü soldurup
kalbime gömdüm ben
aşk diye öldüm ben
aşk diye öldüm ben

bir bahar akşamı
sen diye öldüm ben
`ismini susturup
maziye gömdüm ben`
aşk diye öldüm ben
aşk diye öldüm ben

hani bu dağların ardında güneş doğmayacaktı
hani bundan başka şehirde barış olmayacaktı
sana sarıldığım an yağmur duracaktı

bir bahar akşamı
aşk fani bir rüzgardı
durmadı kalmadı
bir nefesim kadardı
senden sonrası mı vardı
senden sonrası

hani bu dağların ardında güneş doğmayacaktı
hani bundan başka şehirde barış olmayacaktı
sana sarıldığım an yağmur duracaktı
Hem huzur hem hüzün veren son zamanlardaki en iyi pop şarkısı.
yalın'ın "sana sarıldığım an yağmur duracaktı" dediğinde gözünüzden bir damla yaş akması muhtemeldir.
son zamanların en güzel türkçe parçalarından. yalın bu tarzda iyisin bence.