bugün

Efenim filmde çalan hoş arap müziği Natascha Atlas'ın Gafsa'sıdır ve filmle birlikte iç içe olan bir müziktir.
mükemmel bi kim ki-duk filmi. içinizdeki bütün duygular boğazınıza kadar gelmiş ama geri yutmuşsunuz hissi verir. kesinlikle tek başına izlenmesi gereken bi film. zaten filmden sonraki 2-3 saat boyunca insanın kimseyle konuşası, görüşesi gelmiyor.
Sevgiliyle de izlenince ağlayan sevgiliye destek olabileceğiniz bir film. Kim ki-duk candır.
filmi izlerken aklıma şöyle bir düşünce gelmişti: gerçekte oğlan yok, kız yaşadığı ortamdan kurtulabilmek için kafasında öyle birini yarattı. yani biraz hayali arkadaş gibi. onu kocasından dayak yerken kurtarabilecek biri. bu düşüncemi oğlanın golf sopasıyla oynarken her seferinde kıza doğru yönelen topu düzeltmesinden de çıkarabileceğimi düşündüm. yani öyle birini yaratıyorsun ki senin gördüğün şiddeti şiddetle önlerken sana karşı bunu uygulamayacak. ayrıca öyle boş evlere girmeleri falan hep kızın hayal ürünü olarak düşündüm. daha sonra uzak doğu felsefesinden gelen vücudumuzu eğiterek her şeyi yapabiliriz fikrinin çocuğun kendini eğiterek sırf kızla birlikte olmak için kocasından saklanmasıyla ortaya çıkarması beni bu düşünceden yani oğlanın hayali arkadaş olma fikrinden uzaklaştırdı. yani sonuçta böyle biri yoksa neden saklanmasına ihtiyaç vardı? en sonunda da düşüncemi tamamen yıkan bir durum oldu ki tartıda kızla oğlan sıfırı gösterdi. yani iki şeyin sıfır olması çok muhtemelken (tez-antitez) tek bir şeyin sıfır olması beklenemezdi. kız eğer tek olup oğlan gerçekte olmasaydı yani. bu yüzden yine cevapsız sorularla biten bir film oldu benim için diğer kim ki duk filmlerinde olduğu gibi. ama filmde en çok merak ettiğim şey tabi ki çamaşırları neden ellerinde yıkadıkları oldu. çamaşır makinesi niye kullanmıyorlar bunu anlayamadım doğrusu. (bkz: düz adam)
hayatta bir kez olsun izlenilmesi gereken muhteşem filmlerden bir tanesidir. herşeyden önemlisi sessizdir öyle sessiz bir filmdir ki o sessizliğe kapılırsınız zaten.
filme güzellik katan bir diğer özellik ise Natacha Atlas'ın - Gafsa şarkısıdır kesinlikle.http://www.youtube.com/watch?v=v_sgrUxCCzM
"it's hard to tell that the world we live in is either a reality or a dream." ile biten muazzam kaliteli bir film. Gerçekten de bilemeyiz 8çinde yaşadığımız dünya hangisi?
Bazı şeyleri anlatmak için kelimelere gerek olmadığını kanıtlayan mükemmel ötesi bir film. Bittikten sonra sessizce oturup kendi hayatını, yaşanmışlıkları ve gerçek aşkın ne olduğunu sorgulatıyor insana.
'Mülkiyet hırsızlıktır' düşüncesini şiar edinmiş kim ki duk şaheseri..

Not: kontrolsüz güç, güç değildir.
aynı zamanda harika bir soundtrack e sahip olan sessiz sesli kim ki duk şaheseri.
http://www.youtube.com/watch?v=v_sgrUxCCzM
kesinlikle izlenmesini önerdiğim kim ki duk filmidir. Sessizliğin çok şey anlatabileceğini öğretmiştir bana.
aşkı anlatan en güzel film.
" Hepimiz kilitlerimizi açacak kişiyi bekleyen birer boş eviz. "

görsel
kim ki duk un başyapıtıdır fikrimce.

https://youtu.be/v9D5PADmrrU
Garip bir film. Güzel başlamıştı ama ikinci yarısı beklentilerimi karşılayamadı.
görsel