bugün

bar aydınlarının dilinden düşürmediği lakin çoğumuzun 5 dakikasını ayırıp detaylı okuyup anlamadığı teoridir. Doğru yanlış bilinmez lakin mantıklıdır dayanağı vardır hepimiz öyle zırt pırt yaratıldık tadında çoban salatası kıvamında birşey değildir.
gayet mantıklı ve tutarlı bir teori olmasının yanı sıra,

başlangıç hakkında hiçbir şekilde bir çözüm veya tahmin sunmamasına rağmen ateistler tarafından bir dinmişcesine,

"tartışmasız doğru ve var oluşun tek anahtarı" olarak görülen bir teoridir.

"her şeyden önce allah vardı, her şeyi o yarattı" ifadesini kabul etmeyen ve,

"o zaman allah ı kim yarattı, allah neredeydi, " gibi sorular soran ateist ergenler,

nedense big bang patlaması için gerekli olan mekan ve zaman sorunsalları hakkında en ufak bir kafa yorma zahmetine girmiyorlar.

bakın sorunsal dedim, havalı olsun diye.

hadi düşünün azıcık.
görsel
Ateistliği çökertiyorum
Big bang teorisine göre dünyanın var oluşu iki bilmemne'nin çarpışmasından meydana geliyor
ve bilim adamları bu çarpışmada ki ses kaydını sıfır hata ile tahmin ediyor, çünkü hava olmadığı için tam sıfır desibel
Ses hava da hareket eder
Eveeeet havasız alanda çarpışan iki şey de çarpıştıklarında bir hava çıkartmış olmaları gerek yoksa nefes aldığımız hava unsuru olmazdı
Eğer hava o çarpışmalar sonucu olsaydı sıfır dezibel de olmazdı evet.

edit : şurda yanılıyorsun diyen var ise pm'den anlatsın sileyim. Hatamda ısrar etmem.
Öncesinde ne olduğu bilinmeyen ve bir türlü öğrenilemeyen büyük olay.

Edit:eksi veren arkadaş ne olduğunu biliyorsun ki eksilemişsin. Anlat da bilelim.
kerem cankocak hoca kısaca anlatıyor bu videosunda. big bang in ispatlanmış bir teori olduğunu ama tartışılan kısımlarının olduğunu da söylüyor.

http://www.youtube.com/watch?v=cZm0RC5K5iw
tanrı sıkıntıdan patladı ve buna big bang dendi.
(bkz: hakan günday)
(bkz: kinyas ve kayra)
beyler Allah'a inanıyorum, tartışmayı kesin.
Mal arkadaşım big bang zaten yaratılışın kanıtı sayılır.
var olmayan parçacıkların patlamaya karar vermesi. bu kadar geri zekalıca bir teori olamaz. inanmıyorsan "allaha inanmıyorum" de geç, götünden bilim uydurmak da neyin nesidir.
bu

sakın

gang bang

olmasınn.
Gang bang kadar müthiş bir şey değildir.
(bkz: big bang teorisi) bir teori.
Araştırılması ve kabul edilmesini istediğim bir teoridir.
ömrü hayatımda bu kadar geri zekalı, bu kadar salak, bu kadar beyinsiz bir teori duymadım, duyacağımı da zannetmiyorum.

şimdi ortada madde yok, zaman yok, mekan yok, olay yok, hiç birisi yok, çünkü hiç bir şey yok.

bu yokluk içinde, birden bire bir patlama oluyor. ve bu patlamayla beraber maddeler ışık hızıyla etrafa dağılıyor. şimdi bundaki mantıksızlıkların "sadece bir kısmını" sayalım.

çıkan madde ve enerji varsa giren madde ve enerji olması lazım. nerde? yok. bilimsel olarak yok.
olay diye bir şey tanımlı değilken patlama nasıl oldu? cevap: cevap yok.
hız diye bir şey tanımlı değilken bu maddeler neden etrafa saçılsın? cevap: cevap veremedi.
zaman yokken neye göre bunlar "şu kadar eski zamanda" gerçekleşti diyebiliyoruz? cevap: yok.

şimdi şu bilimsellikten zerre nasibini almamış teoriyi, kendine bilim insanı diyen sözde şarlatanlar savunuyor.

aynı şeyi biz yapsaydık, yani hiç bir fizik kuralına uymayan böyle bir şeyi biz söyleseydik, tepkileri şöyle olurdu: "ohahaha mala bak, ahahah angut, çüşş yobaza bak, oy oy oy gericii, ilkel insan, cahil, mal, ..." hakaretin bini bir para giderdi.

o zaman aynı şeyi şimdi biz söyleyebiliyoruz: "şu teoriye inanan insan ohahaha maldır, ahahah anguttur, çüşş yobazdır, oyoyoy gericidir, ilkel insandır, ilave ediyorum geri zekalı kuş beyinli cahilin tekidir. hiç insan yerine bile koymaya gerek yok. direk ateşe atacaksın bunu. zaten başlarına gelecek olan da bu. şaşırtıcı mı, elbette ki değil.
allah ın sanatıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=vbu9f6uT1WA
Sozlugun icler acisi oldugunu bizlere gosteren teori ve onca kanundan sadece biridir.
Binlerce uyesi var, milyonlarca tik aliyor diye boburlenilen sozlukte hepi topu 136 entryle karsimizda.
Bunun bir kisminin trolleme, bir baska kisminin gercek anlamda teoremle alakasi olmayan isim benzerligi okdugunu varsayarsak, daha da kuculuyor bu rakamlarimiz.
Hatta soyle bir entrylere goz atinca aslen teori ile alakali yazilan sirf bilgiye dayali bazi entrylerin eksilendigini gorunce, bilime bakisimiz daha da guncelleniyor.
Yuz karasiyiz lan, binlerce nick alti girisinin yaninda hicbir sey bu baslikta. Her neyse daha fazla uzatmadan konuya yonelelim...

Evrenin olusumunun sebebi olarak gorulen patlamadir. Cok kucuk bir alanda, cok kisa bir zaman diliminde gerceklesen bu patlamayla; su an madde ve anti madde olarak bildigimiz seylerin ortaya cikmasidir.
Bundan tahminen 14 milyar yil once gerceklestigi on gorulur. Galaksilerin surekli birbirlerinden uzaklasmasi bunun aciklamalarindan sadece biridir.
Diger tahminler ise radyo dalgalari vsdir. Bu patlamayla ilk olarak yuksek miktarda maddenin en basit elementi olan hidrojen aciga cikmistir.
Aradan gecen milyonlarca yilla beraber ilk yildizlar parildamaya baslamistir ve beraberinda belirli bir zaman gecince galaksiler olusmustur.
Bizim gunes sistemimiz big bagle ortaya cikmamistir bunu belirtelim. Olmus bir yildizin icinden dogdugu tahmin edilir.
enbiya/30: O küfre sapanlar görmediler mi ki gökler ve yer bitişik idi, biz onları ayırdık. Her canlı şeyi sudan oluşturduk. Hâlâ iman etmeyecekler mi?
üstteki fotoğrafı görünce birden aydınlandım, size de oldu mu?
Büyük patlama teorisi olarak geçen ve şu zamana dek evreni en çok meşgul eden konulardan biridir.

Varoluşun temelleri bu konuya dayanır ve bu konu olabildiğince hassastır. Titizlik ve kesin bilgi olmazsa olmazdır.
bugüne kadar birçoğunu matematik temeline oturtabildiğimiz fizik kurallarının işlediği, içinde yaşadığımız ortamın * bundan 13.8 milyar yıl önce tek bir noktanın * çok hızlı genişlemesiyle şimdiki haline geldiğini öngören bir teori ve matematiksel modeldir. eski bir volkswagen atasözünün de dediği gibi

(bkz: biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu).
büyük patlama diye adlandırılan bigbang patlaması (evrenin oluşumu) konusun'da ki, kendi fikirimi paylaşmak istiyorum.

Her sene gezegenler birbirlerine bir kaç cm yaklaşıyor (kütle çekim kanunu.) acaba daha önceden'de her gezegen birbirine yaklaştı ve en sonunda kocaman bir kara delik oluşması ile tüm atomlar birbiriyle çarpıştı ve sonucun'da big bang patlaması mı oluştu. bu tür bir düşünce ile evrenin bir kaç kez yenilendiğini ve çok gelişmiş yaratıkların bu evreni terk ettiği, hatta galaksilerin daha uzağına gittiği gibi bir düşünce oluşuyor bende. bence şu anda uzaylı diye tanımladığımız yaratıklar var. ama bizden çok uzaktalar. eğer uzaylılar big bang patlamasın'dan kaçmayı başara bildilerse ışık gızını geçtimiş olabilirler. bu'da demek olur ki uzaylılar bizi görüyor ama biz onların dünyada olduğunu fark etmiyoruz. çünkü ışık hızın'da atom'lar ayrılır ve sanki bir oksijenmiş gibi uzaylılar viz fark etmeden oradan oraya anın'da gidebilir. yani uzaylılar bizi görüyor olabilirler, herhalde birşeyi bekliyorlar. bizim onları görebilmemiz için onlarla aynı hız'da yani (zaman'da) olmamız gerekir, bu'da şu anda bizim dünyamız'da olması çok zor birşey.

özet: bence evren bir kaç kez en baştan vaar oldu. Uzaylılar bu patlamalar'dan her defasın'da kaçtı veya patlamayı onlar yarattığı için kendilerini bu patlama'dan kordulur...

(tabi hepsi benim kendi düşüncem.)
Evrimin başlangıcı olarak düşünülen patlama olayıdır.
bing bang teorisine göre evren ilk önce bir iğne ucu büyüklüğünde imiş. Aynı zamanda bu teori evrenin 1 gecede oluştuğunu söylemektedir. (öğrendiğim kaynaklar pek güvenilir olmadığı için yazdıklarımın doğruluğundan pek emin değilim)
Eksik bir teoridir. Zira adama sorarlar, o sıkışan gaz, sıcaklık ve mekan nasıl oldu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar