bugün

oguz atay'ın kanımca en etkili oykusudur. vitrin mankenigi yapması, parasız olması ve dilenmesi, tum bu kayıtsızlıgında beyaz mantosu. okunası oykusudur, anlatım dili sade fakat etkilidir.
(bkz: korkuyu beklerken)
(bkz: oğuz atay)
korkuyu beklerken'in ilk büyüsü. ay öyküsü.
1999 yılında kısa bir filmi çekilmiştir. yönetmeni yüksel yavuz'dur.
oğuz atay'ın metaforlarla dolu muhteşem öyküsü. insanı okuduktan sonra uzun uzadıya düşünmeye iter.
2003 yılında okumak zorunda kaldığım bir öyküdür.
korkuyu beklerken'in ilk hikayesi. başarılı bir linç girişimi, insanın kendi kendini linç etmesi gibi.
(bkz: amma da hikaye)
Adı Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna hikayesini anımsatan Oğuz Atay hikayesi
kafkanın hikayelerinden bazılarıyla doğrudan zihinsel olarak çağrışım yapan hikaye. aslında birbirinden farklı bambaşka hikayeler nasıl çağrışım yapar diye düşünülebilir ama gerçekten yapar.
'kalabalık bir topluluk içindeydi. başarısızdı. parası yoktu. dileniyordu.' diye başlayıp okudukça nolur bitmesin dedirten oğuz atay öyküsü.
dışlanmışlık, ötekileşme, gizem, sessizliktir.
kitabı(korkuyu beklerken) ilk aldığımda bu öyküden başlamıştım doğal olarak çünkü kitabın ilk öyküsü. beğenmiştim öyküyü ama beni çok fazla etkilememişti. kitapta daha fazla beğendiğim öyküler vardı mesela demiryolu hikayecileri benden sonra kardeşim okudu bu kitabı. o da doğal olarak bu öyküden başladı. çok sevmiş. anlatıyordu bana. abi adam böyle yapıyor, şöyle yapıyor, diye. böyle anlatmaya devam ederken gözleri doldu. ağlamaya başladı. belli ki öyküdeki adamı hissetmişti içinde. hayattaki böyle insanlar için ağlamıştı. kitabın devamını okumak istemedi zor ikna ettim. bu ağlaması beni oldukça şaşırtmıştı. başka bir gözle bir daha okudum bu öyküyü. bu sefer gözleri dolan bendim.

size tavsiyem okuyun bu öyküyü. kitabı almanıza da gerek yok yukarıda arkadaşın biri link vermiş. ne yapın ne edin okuyun. okutturun.
Arkasından söylenen ise, "amma da hikaye" olmuştur. Muhtemelen kahramanımız öldükten sonra diğer insanlar eğlencelerine kaldıkları yerden devam etmişlerdir. Sahilde olaya tanık olanlar ise lakayt bir arkadaş ortamında bunu paylaşacaktır ucuz bir "hikaye" edasıyla.
tutunamayanlar dan sonra okunacak en nadide hikayedir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar