bugün

sorumluluklarının bilincinde olmasının yanı sıra kalbinin temizliğiyle bunların üstünü örteceğine inanan yaratık tarafından sarfedilmesi olası sözcük grubudur..
dini kendine göre yorumlamak isteyen zihniyetlerin sığındığı klişe laf
- kalb diye kast edilen şey göğüs boşluğundaki et parçası ise onun her tarafı kanla doludur. çıkartıp eline alsa onu tutmak istemez kaçar. demekki temiz diye kast edilen bu et parçası olamaz.
- kalb diye kast edilen özümüzdeki his, duygu ve inanç ise; bunun takdiride allah a kalmıştır. manen temiz yada pis olduğuna allah tan başka kimse kesin hüküm veremez. kul dünyada allah ın şahitidir; manası esas alındığında insanların bu konuda başkalarına teveccühleri daha doğrudur. ama bir insanın kendi kalbi ile ilgili olarak böyle bi yorum yapması onun bu hakikatin farkında olmamasından dır.
- insanların kendi vicdanlarını rahatlatmak ve aldatmak için sıklıkla kullandıkları içi boş cümle.
bi biçimde şansın yaver gitmesi durumda sarfedilen cümle:
-ehhe kalbim de ne kadar temiz bak istiodum oldu hehe gördün mü??
+?!!?!
ya başıma çok geldiği için sarfettiğim cümle. içimden bir şey geçiririm ve olur kimi zaman. maç izliyorum diyelim kaleci daha topu oyuna sokarken gol olucak şimdi şu atıcak derim ve olur,sınav öncesinde bazen çok alakasız görünse de şu soru çıkıcak derim ve çıkar.tv u açmadan önce keşke şöyle bir program olsa derim ve açtığım gibi başlar,okey oynarken tek taşayımdır,keşke şurayı atsa yanımdaki diye geçirirken yanımdaki anında o taşı atar ve biterim,birini arıycağımda telefon çalmaya başlar arayan odur,birçok yere tam zamanında yetişirim,yapmanın gözümde büyüdüğü işler öyle bir denk gelir ki anında hallolur vs vs. bu tarz olaylar başıma geldikçe ve insanlar şaşırdıkça sarfettiğim cümledir. 'benim kalbim temiz' * *
genelde olacakları onceden tahmin edebilitesi kuvvetli olan kişinin olay gerçeklestikten sonra sarf ettigi cumleciktir. Lakin bu soz onceden denmez. Hep oalyın ustune söylenir. *
benim anneannem de basortuluydu geyiginin diger versiyonu.
(bkz: kalbin kadar temiz bu sayfa)
soyleyen kisinin temiz kalbiyle tertemiz ibadet etmesini dileten cumle.
genellikle din iman mevzularında dönen geyiktir.

+ olum var ya çok kötü bir ahiret bekliyor bizi, hazırlık yapıyor musnuz?
- ne gibi?
+ namaz niyaz gibi mesela...
- yok abi benim kalbim temiz....
+ sen o temiz kalbi al....
aklından geçen güzel şeylerin başa gelmesi ve duyulan haz sonucu sarfedilen cümle..

(bkz: benim kalbim temiz)
(bkz: temizlik imandandır)*
ben yalan solemem diyerek en buyuk yalanı atanlarla eş degerde davranıs gosteren soytarı insan.
(bkz: omo ile mi yıkadın)
kullanan her bireyin kalbinin biraz daha kirlenmesine neden olan söz. kendini kendine anlatırsan seni sana anlatırım isyan edersin.
(bkz: kimse yoğurdum ekşi demez)
yalanına önce kendi inanan insandır.
kendi ile yapılan bir tespit objektif olamayacağından kişinin kendi kuruntusu olarak kalacaktır..

(bkz: at yalanı sikeyim inananı)
dünyanın en yalan cümlesidir.

sanki ahirette temizlik kontrolü var a.q. ilkokul mu lan burası...herkes cebinden mendil çıkartacak, tırnaklar kontrolü yapılacak filan...
(bkz: senin için fesat)

(bkz: serbest çağrışım)
tüm insanların sığındığı klasik bir cümledir. bu kadar kirlilik neden o zaman sorusunun da hemen peşine gelmesi kaçınılmazdır.
mütevazi olamayan bir kişi söylemidir.
(bkz: sahibinden az kullanılmış kalp)
mehmet öz'ün yakın bir akrabasının beyanatıdır. haftada bir açtırıp tozunu aldırır. temiz insandır vesselam.
i)Bir şeyi aklından geçirirsin ve dile getirmezsin. Ve o aklından geçen şey olur. Bu durumlarda kullanılır. Benim kalbim temiz bak diye.
ii)Bir şeyi yaparsın ama yaptığın şey aklına pek yatmaz vicdanan kendini rahatlatmak için ama benim kalbim temiz dersin.