bugün

öğretmen bir eşi olan bayanın "neden öğretmen?" sorusuna cevabı.
Ancak bir kobayın bu şekilde konuşması mantıklı olabilir.Üzerinde deney yapacak doktor ve mühendislerin olamaması sonucu seçtiği kişiye olan bir sitem.Bir çeşit kendini bilime adayamadığı için sitem etme cümlesi.
(bkz: kiraladıgı ata tecavuz eden muhendis)
(bkz: açılmadan iade)
meali: Kendimi bir mal olarak görüyorum. Doktorlar ve mühendisler, ki onların çok paraları olur, beni istediler ama yeterince zengin değillerdi.
(bkz: evde kalmış kız modeli)
ama ben vermedim diye devam edebilecek kelime grubu *
(bkz: oglumu birakmak icin kac para istiyorsun)
(bkz: ne doktorlar ne muhendisler istedi vermedim)
mühendis yada doktor biri beni isteydi seninla nah evlenirdim manasına gelen hayıflanmadır.
+ beni ne doktorlar ne de muhendisler istedi ..
- verdin mi?
+ vermemeli miydim?
(bkz: ne doktorları ne mühendisleri istedim)
eda özülkü'nün vara vara adlı parcasının dizelerinden biri(=
annenin dolduruşuna gelmiş iyi bir koca bulmak üzere eğitilmiş. altın günlerinde dolaşmayı hobi edinmiş kadın modelinin klişe lafı.gerçekten isteseydi hepsine verirdi.
beni ne doktorlar ne de mühendisler istedi: cümle çok açık, beni ikisi de istemedi demektir.
(bkz: ne ne)
(bkz: olumsuzluk bildiren hedeler)
kendini beğenmişliğin göstergesi

bir fıkra
annesi kızına söylenir
-bak kızım seni ne doktorlar ne mühendisler istedi ben vermedim
kız cevap verir annesine
-sen merak etme anne ben hepsine verdim.
+beni ne doktorlar ne mühendisler istedi!
-ucuz malın talibi çok olurmuş.
artık beni ne doktorlar ne fizyoterapistler ne eczacılar istedi şekline dönmesi gereken cümle. zira babası zengin bir tembel lys öğrencisi sınava girip barajı geçerse özel üniversitelerde mühendis olabiliyor. veya doğuda pek bir özelliği olmayan üniversitelerde az bir puanla su ürünleri mühendisi, ziraat mühendisi bile olabiliyor. ama bu söz istenirse beni ne doktorlar ne boğaziçi,odtü mezunu mühendisler istedi olarak da değiştirilebilir.
bir fıkrayı hatırlatmıştır.

-benim kızımı ne doktorlar ne mühendisler istedi de vermedim.
+merak etme anne, ben hepsine verdim.
hava atma söylemidir.
o değil de düşünsenize o kadar yıl okul oku Doktor,Mühendis ol, Sevip istediğin kızı senden sonraki görücüye hava atmak için sana vermesinler. Adalet mi lan bu?
esnaf bir amcayla evlenmiş teyzenin serzenişidir.
meşhuur yaşlı teyze söylemi. e varsaydın o zaman!
hatta bu teyzelerimizin belleride gençliklerinde dal kadar olur sonracığıma kıçlarına kadar uzun saçları! bir bakan bir daha bakar.
reddedilen doktor ve mühendisler derneği'nin kurulmasına sebep olan cümle.
evde kalmış kız kurusu repliğidir.
zengin koca peşinde olan genç kız söylemidir.