bugün

oss ye girmiş olan veyahut bır kez daha gırmek mecburıyetınde bırakılan ögrencılerın kendıne guvenını yıtırmesı durumunda gırmıs oldukları psıkolojıdir
"Evet dostum. Sen önceden de boktun, şimdi de boksun. Baban da boktu zaten.." diye cevaplanası vaziyet-i şerriat.
hayır bir de tam tersi var kendini boktan sayarlar adına da fasulye derler. oyleyse eğer ben kendimi fasulyeden saymıyorum. ünlü götü boklu bir canlının dediği gibi..
herkesin zaman zaman yaşadığı ruh hali. okuyorum ama nereye kadar? sonu yok! okumuyorum acaba okusamıydım? okusam da birşey olmazdı ya. vs. vs. vs. her zaman keşkeler ve her zaman olumsuzluklar vardır hayatta.
benden yazar olmaz a soralım. herhalde en iyi o bilir. *
edilen bir halt, kırılan bir pot, yenilen bir b.k sonrasındaki terk edilişin ardından etraftaki herhangi bir şeye vurarak, dişleri sıkmak suretiyle söylenen 'hay ağzıma zçayım' repliğinin alt metni.
genelde liselilerin yaşadığı psikolojidir. hele ki bunu kendin kücük bebelere hayattan sille yemiscesine anlatıldığı görülünce, sık boğazını. o derece antipatik.
en kötüsü bu kanımca, insanın kendine olan güvenini kaybetmesi.
etrafındakilerin insanın kafasına soktuğu düşüncedir. takmayınız devam ediniz. herkesten bir bok olur elbet. herkesin becerebildiği birşey vardır.
insan kendini bıraktığı takdirde onu esir alabilecek kadar güçlü bir psikolojidir. önce özgüven gider sonra yalnızlık başlar. yalnız kalmak başta tatlı gelir. tercihlerin zorunluluğa dönüştüğü anda olduğun durumdan çıkmak artık elinde olmaz. bu yüzden baştan kendini salmamak lazım.
eline geçen toplu parayı bir güzel yedikten sonra hemen akabinde gelen kabarmış kredi kartı borçu, doğal gaz, elektirik, su faturalarının gelmesi bunun üzerine oturup kendi iç muhasebesini yaptıktan sonra ortaya "amına koyum benden bi bok olmaz" sonucunun çıkmasıdır.
(bkz: bok kontrol etmek için bacakları kırıp kastırmak)
(bkz: bok kontrol etmek için bacakları kırıp kastırmak)
kötü bir psikolojidir. ama zıt teoremi daha kötüdür. bok oluyorsunuz sonuçta.
son iki aydır içinde olduğum psikolojidir. geriye dönüp baktığımda -ki ileriye dönüp bakılmaz- boş olmayan zamanımı aslında boş geçirdiğimi görerek ve en dolu zamanım olan şu zamanlarımı böyle boktan şeyleri düşünerek harcadığımı falan düşünür dururum. düşündükte çözdük ya sanki! bak yine psikolojim kaydı.
ara ara belirmesi güçlü psiklolijidir. özgüvenini sağlam tutarsan, senden her bir bok olur arkadaşım.
maalesef içinde bulunduğum psikolojidir. aslında bu psikolojiye girmem doğrudan benimle alakalı değil. ailemden ötürü böyle bir hissiyata kapılıyorum. evet, bok vardı da liseyi okuduğum şehirde* üniversite okumaya devam ettim. artık tek çare dgs.
lise giriş sınavına girmeden önceki net düşüncem .
mümkün mertebe günün 26 saatinde kafamdan geçen düşünce.

her sıkıntıda her olayda bu lafı söylüyorum içten içe.

gerçekten benden bir bok olmaz mı peki ?

ve her söylediğim de daha çok gaza gelip daha çok çalışmaya başlıyorum.

ama sonuç ne ?

yine bana hüsran yine bana hasret var. yine bana bir bok olmaz var.
bir noktadan sonra kanıksanan psikolojidir. başta biraz üzer sonrası kabulleniş.
Haklisin benden de.
Gelişmiş içgörü.

Umut vadediyor.

Bir alana yönelip kastı çürütebilir.
Yarın 12.40 tan sonra kullanacağım cümledir.
Özellikle Gece Yalnız kalındığında Girilen Psikoloji. Yalnızlık kötü azizim.
20'li yaşlarda eskiye oranla daha çok baş gösterir.