bugün

Yine bir hiçlik başlığı ile karşınızdayım sayın yazarlar. Dün akşam filmin birinde çatala tutturulmuş tiksintiyle sallanan değişik bir şey gördüm. Gerçekten iğrenç görünüyordu. Arkadaşlarımdan biri hemen atıldı. "mumbar dolması o" diyerek. Araştırmaya başladım. Gördüm ki bağırsağın içine doldurulmuş bulgur, kıyma, domates vs. den ibaret bir yemek. Fakat yapması çok zahmetli imiş. Asla yemeye cesaret edemeyeceğim yiyeceklerden biri olduğuna karar verdim sonra. Biliyorum kimi arkadaşlar ne kadar harikulade bir lezzet olduğunu anlatarak beni ikna etmeye çalışacak. Ancak nafile. "Sucuk bağırsağa sarılmıyor mu?" diyenleriniz olacak. Fakat onu soyup yiyoruz. Dışındaki o bağırsağımsı jelatinimsi şeyle yemiyoruz. Bunu bildiğin hapır hupur yiyormuşuz. Ey dost! Hiç mi aklına gelmiyor o bağırsağın içerisindeki sindirim serüveni? Sorarım sana..
(bkz: al abi bi snickers ye)
insan oglu bu bagirsak yese iyi biz adanada et bulamayip kocun taşşaklarini yer yaninada rakimizi icerdik . mumbari bulsak sevincten aglardik .
adanalı arkadaşlardan bir açıklama beklenen durum.

rakı ve mumbar dolması güzel gider tavsiye ederim. -güzel yapan yerde yiyiniz-
ilerde de yememesi halinde midesini mundar etmeyecek kişi söylemidir.
Bilen biri tarafından yapılmadığı takdir de umumi tuvalet kokusu salan bir yiyecek halini alabilir.
Bizim oralarda sürekli yapılan kokusu iğrenç ötesi olan yemek. Hiç yemedim yemeyi de düşünmüyorum.
Ayrıca koç taşşağı iyidir, lezizdir tavsiye edilir.
evde yapılması şiddetle tavsiye edilen yemektir. dışarıda iyi temizlenmemiş bir yerde yediğiniz takdirde dolma bile yiyemecek kadar tiksinirsiniz.
adana'da " bakir " diye anılan kişilerin dedikleridir.