bugün

enteresan bir karşılaştırma. başçavuş 30 yıllıktır ama teknik elemandır, asteğmen 4 aylıktır ama subay, yani komutan olduğu için şak diye başçavuşun üstü olur. demek ki 30 yıl ağaç gibi bir yerde durmak bir anlam ifade etmiyor.
hiç bir başçavuş astekleri s*klemez. çünkü asteğmen paçalı donla gezerken başçavuş bot bağlamıştır muhtemelen.
başçavuşlar şişman ve göbekli olurlar astekler ise uzun boylu tığ gibidirler.
biri en az yirmi senesini vermiştir mesleğe, bir diğeri belki birkaç ay. aralarında çıkan bir hüsumette biri subay olarak yargılanır diğeri başçavuş olarak! buda kafadan bir sıfır demek.
üsteğmene bak aslanım kafamı bozma, şeklinde bağırarak ayar veren veren kıdemli kademeli başçavuşu görmüş biri olarak şöyle bir olay anlatayım.

bizim üsteğmen siken başçavuş botu çorabı çıkarmış, çiçek sularken sandalyeye oturmuş yaz akşamı, nöbetçilik görevini icra etmektedir.

oradan eşofmanlı bir delikanlı misafirhaneden çıkıp, ne yapıyorsun orda, der. bizim başçavuş sanane lan, der. eleman* da bakar bakar gider.

bu kadar.

yok lan öyle alengirli askerlik anım neyim.

bu kadar, fazla şey yok, bekleme yani.
asteğmen doldur-boşalt nöbetinin değişmez gece elemanıdır. başçavuş böyle bir angaryada asla bulunmaz.
başçavuşların rütbesi asteğmende düşük olsa da, tecrübesi, kıdemi ve ordunun has malı olması nedeniyle, asteğmenlerle ast üst ilişkisi olması gerektiği gibi değildir. ama, bazıları, asteğmenlerle iyi geçinirler. olay, tamamen, iki "eşit" insanın hangisinin kişiliğinin daha ağır bastığıyla ilgilidir.
Tecrübe vs rütbe.
Bascavusun alacagi versus
Kendimden biliyorum astek nedir aq bi tane çıbık.
Okuyan tecrübe edenin önüne geçiyor. Tam bir saçmalık. Ulan başçavuşla bu okul bebesi dağa çıkıyor. Başçavuş emir alıyor bu adamdan. içinden diyor yav bu böyle değil ama yapacak bişey yok. Hiyerarşinin verdiği absürtlük işte...
Rütbe olarak asteğmen kağıt üzerinde üstün gibi görülse bile, başçavuş’un bulunduğu birlikte mutlaka eli kolu vardır. Asteğmen kişi şayet rütbesine güvenir de gençliğinin verdiği enerjiyle başçavuşa en ufak bir posta koyarsa ebesinin şeyini tersten görür.
sol tarafın çok daha ağır bastığı karşılaştırmadır. geçtim başçavuşu falan daha yeni mezun olup gelmiş düz astsubaylar bile komutanım demezler asteğmenlere. asteğmenler zaten biran önce tezkeremi alayım gideyim derdinde olduklarından onlarda ses etmezler bu duruma.

18 ay boyunca bir defa bir asteğmenin kayışı kopartıp bir masa dolusu astsubayı ayağa kaldırıp posta koyduğunu görmüştüm ki adamın tezkeresine 1 ay falan kalmıştı muhtemelen ondan cesaret alıp dalmıştı ortalarına.
"Çayda dem, askerde kıdem" derler her zaman. Rütbe itibarıyla asteğmen başçavuş'un komutanıdır. Lâkin pratikte öyle değildir. Albayı bile pek takmayan kıdemli başçavuş görmüşlüğüm var.
Asteğmen üst rütbedir. Çavuş haddini bilmelidir.
Asteğmen rahattır, başçavuş genelde çekemeyen taraftır.
29 haziran yaklaşıyor astekler heyecanlı. Bende memurum asker alım dairesinde, oradan biliyorum.

Edit: konuya gelirsek bilirsiniz insanoğlu... Zeka en güçlü silahtır, rütbeyi de aşar. 20 yıllık başçavuşın kafası askeriyede her türlü hinliğe basar. Aşık atamasa da asteğmeni ona bile farkettirmeden sor duruma düşürür . Ama bir üsteğmen ya da yüzbaşı gelsin yapamaz. Siz inanmayın bizim başçavuş albayı bile sallamıyordu diyene. Albay demek aynı zamanda potansiyel il jandarma komutanı demektir. Pardon da KD. Başçavuş kim????
Cidden sıkıntılı konu, bitmeyecek versus. Kağıtta astek, pratikte başçavuş. iki tarafta biribirinden çekinir sanıyorum. Kimse kimseyi siklememezlik edemez.
asteğmen yat dedi mi yatırır. o kadar basit.

kıdem eşit rütbedekine söker.
Tecrübe yıllar vs hikâyedir, içtimalarda başçavuş götüm götüm gelip asteke tekmil veriyor mu ? veriyor. Dim dik karakterli okumuş yalamış yutmuş tsk'nın işleyişini bilip bir de 3 ay çakmak gibi eğitimini alıp beylik silahını da beline taktı mı başçavuş götçavuş siklemez, herkes yerini bilecek o kadar.
aslında onların ilişkiler düz mantıkla çözülmez. düz mantık bakanlar için klasik iki söylem vardır - ya başçavuş kıdemince/deneyimince rütbe olarak ön plana çıkamasa da saygınlığını korur ya da asteğmen ki harbiyeli değil, harbiyeli teğmen çıkıyor çünkü.asteğmen isterse emir verir isterse toy kalır - işte asteğmen daha toy göründüğü için, bu deneyime ulaşırken mümkün mertebe o deneyime ulaşana dek yalnızca yüzbaşısının emirlerine bakmaktadır. yani bölük yüzbaşısı erbaşlara bile bir sorumluluk yüklerse, bu sorumluluğu ne asteğmen ne de 5 çizgi kıdemi olan başçavuş değiştirebilir. dolayısıyla bölükteki ast üst ilişkisindeki çizgiyi belirleyen yüzbaşıdır.
Asteğmen'in karşısında it gibi titricektir askeriye de omuz üstü olan rütbe her zaman alır aşağıya
Askeriyede bu iki rütbeli arasında sorunlar olurdu bazen.