bugün

(bkz: bir tip olarak insan)
hayatta hiç bir başarı elde edemeyen, bu sebeble başkalarının başarılarını hazmedemeyen varlık.
egosunun altında ezilen insandır. başkalarının eksikliklerini örtmek yerine ortaya çıkararak kendisiyle kıyaslama ortamı oluşturur ve "bakın X kişisi böyle böyle, bense nasıl da onun eksik olduğu yerde başarılıyım, nasıl harikayım, hadi siz de yüksek sesle söyleyin de nirvana'ya ulaşayım" der. hastalıktır. bir de bunun hiçbirşeyi beğenmeyen türü vardır o da şöyledir:
normal insan: o kitap çok güzeldi, o kadar sarmıştı ki beni, 7 saatte okumuştum 300 sayfa romanı.
kompleks insanı: çok uzun sürmüş ben 4 saatte okumuştum.
normal i: ...(?)
kompleks i: hem ben o kitabı okurken bir yandan da beyin jimnastiği yapmak için aynı anda sakız çiğneyip şarkı söylüyordum.
normal i:!!!*
hemen her insanın nadiren ya da sıkça yaptığı, ego tatmin ve özgüven pekiştirme yöntemidir.
(bkz: sadist)
kendi eksikliklerinden zevk alanı vardır bir de bunun. umut sarıkaya' nın benim de söyleyeceklerim var köşesindeki yazılarında bunu bol bol görebiliriz. bunun bir diğer ismide samimiyettir, hatta samimiyetin mna koymaktır. kendi eksikliklerinle etrafı güldürmektir.
(bkz: yılan kendi eğrisini görmez deve boynun eğri der)
fenerbahçe'nin şampiyonluğu kaybetmesine aşırı derecede sevinen galatasaraylılar.
dümbüğün önde gideni, kendini bi bok sanan tiptir...
kafası anca buna basıyordur, oyalanıyordur kendince.
kendisindeki eksiklikler diğerlerine göre çok daha fazla olan tiptir. zaten amacı da sikik egosunu tatmin etmektir.
(bkz: zayıf karakterli insan modeli)
iğrenç bir kişiliğe, kibre ve bencilliğe sahip olan karakter.