bugün

tespit yapan yazar söylemidir.

ilk olarak atatürk ü ele alalım.
--spoiler--
edward filikadan dolmabahçe rıhtımı'na çıkmaya çalışırken yerden destek alır, kendisine yardım etmek için elini uzatan atatürk'ün elini tutmadan önce, edward elini silmek isterken, atatürk "majesteleri, merak etmeyiniz, vatanımın toprağı temizdir. elinizi kirletmez!" demiştir bu sözün ardından atatürk kral'ın elini tutup bir hamlede kıyıya çıkarmıştır.
--spoiler--

--spoiler--
ingiliz kralı VIII. Edward istanbul'a Atatük'ü ziyarete geldiği zaman,
Atatürk kendisine bir akşam ziyafeti vermişti. Ziyafetten önce,
-"Bana ingiltere sarayında verilen ziyafetler ne şekilde olur,
onu bilen birisini, yahut bir aşçı bulunuz !... dedi.

Ve nihayet bu sofra merasimini bilen bir zattan öğrenerek sofrayı o
şekilde düzene koydular... Akşam kral sofraya oturunca kendisini kral sarayında zannederek memnun oldu. Atatürk'e dönerek:
- "Sizi tebrik eder ve teşekkür ederim. Kendimi ingiltere'de
zannettim" diyerek memnuniyetini bildirdi. Sofraya hep Türk
garsonlar hizmet etmekte idi. Bunlardan bir tanesi heyecanlanarak, elindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlandı. Yemekler de halılara dağıldı.

Misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. Fakat Atatürk Kral'a:
- "Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim!" dedi. Bütün sofradakiler Atatürk'ün bu sözlerine hayran oldular. Atatürk garsona da "vazifene devam et" emrini verdi.
--spoiler--

bu da recep tayyip erdoğan ;
--spoiler--
Erdoğan, yaptığı konuşmada israil'in Gazze'de uyguladığı vahşetin haklı bir gerekçesi olamayacağını, Hamas'ın demokratik bir yolla yönetime geldiğini ve bu şekilde algılanması gerektiğini söyledi. Gazze'deki vahşetin israil'in eseri olduğunu dile getiren Erdoğan, sık sık Peres'e dönerek, "barış için çabalarınız yeterli olmadı, çocukları öldürürerek, kadınları öldürerek barışı sağlayamazsınız" dedi.

Erdoğan'ın sözleri ardından söz alan israil Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Biz Gazze'ye içme suyu verdik, onların uyaralılarını tedavi ettik. Fakat Hamas sürekli başımıza roketler attı. iran'dan gelen silahların engellenmesi için tedbirler aldık, ancak onlar tüneller kazdılar." dedi. israil'in kendini savunma hakkı olduğunu söyleyen Peres, Gazze saldırısının da haklı olduğunu ima eden sözler sarf etti.

Bunun üzerine söz alan Erdoğan cevap hakkı olduğunu belirterek konuşmak istedi. Erdoğan Peres'e, ""Sizin 'Filistin'e tankların üzerinde girmeyi seviyorum, kendimi başka mutlu adlediyorum' diyen başbakanlarınız var.. Siz insan öldürmeyi iyi bilirsiniz..." dedi. Tevrat'tan da örnekler veren Erdoğan, Hz. Musa'nın 10 emrinden biri olan, "öldürmeyeceksin" ilkesini defalarca tekrarladı ve Peres' e dönerek, "siz insan öldürmeyi iyi bilirsiniz" dedi.

Bu sırada forum yöneticisi, Başbakan Erdoğan'ın süresini aştığını işaret eederek, konuşmasını bitirmesini istedi. Buna sinirlenen Erdoğan, israil Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in eleştirilerini yanıtlarken panel yöneticisinin sürenin bittiğini gerekçe göstererek konuşmasını kesmesi üzerine bundan sonra Davos toplantılarına katılmayacağını açıklayarak salondan ayrıldı.
--spoiler--

--spoiler--
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda konuşuyor. Erdoğan oturum sırasında bir parlamenterin sorusuna, '' Halk isterse seçim barajını düşürürüz, size soracak değiliz'' diye yanıt verdi.
Başbakan Erdoğan bir Fransız kadın gazetecinin Türkiye'deki insan hakları ihlalleriyle ilgili sorusuna ilginç bir cevap verdi.Erdoğan gazeteciye, "Siz Fransız mısınız?" diye sorduktan sonra evet cevabı alınca, "Kusura bakmayın ama siz Türkiye'nin meselelerine Fransız kalmışsınız.Türkiye'ye gelmiyorsunuz, ne oluyor ne bitiyor bilmiyorsunuz sonra burdan ahkam kesiyorsunuz.Sizin ülkeniz romanları kapı dışarı ederken, müslümanlara engeller koyarken biz özgürlükler getiriyoruz" dedi
--spoiler--

--spoiler--
Erdoğan Yunanlı gazetecilerle AB, Kıbrıs sorunu ve Ege Denizi'ndeki uçuşlar üzerine sohbet etti. Bir Yunanlı gazetecinin Ege de uçuşlar konusundaki sorusu üzerine, "Siz Yunan Silahlı Kuvvetlerinin gazetecileri gibi çalışıyorsunuz. Hatta radar üssünde görevli bir teknisyen gibi çalışıyorsunuz. Her gün kaç uçak kalktı onu takip ediyorsunuz. Gazeteciler olarak ortalığı germeyin. "dedi.

Bunun üzerine Yunanlı gazeteciler, 'Siz bize işimizi nasıl yapacağımı zı mı tavsiye ediyorsunuz' sorusu üzerine ise bu kez Başbakan Erdoğan, "Gazeteciler sürekli siyasetçilere tavsiyelerde bulunuyor. Bende iki toplum arasında gerginliğin artmaması için tavsiyede bulunuyorum" dedi.
--spoiler--

--spoiler--
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''1915 olayları bir tehcirdir. isyanda bulunan, isyana katılan insana herhalde savaş ortamında kimse 'hoş geldin' demez'' dedi. Erdoğan, tüm dünyadan TV haber ve haber ajansları yöneticileri ile sunucu ve muhabirlerin katıldığı Conrad Otel'deki ''News Xchange Toplantısı''nda yaptığı konuşmanın ardından soruları yanıtladı. Ermenistan'da faaliyet gösteren Yorki Media'da görevli Gegham Manukyan'ın sorusu üzerine, Erdoğan şunları söyledi:

''Görüyorum ki yine diasporanın yazdırdığı kitaplardan hareketle konuşuyorsunuz. Bakın ben açıkça meydan okuyorum. Cumhurbaşkanınıza söyleyin, açabiliyorsa arşivlerini açsın. Biz arşivlerimizi açtık. Şu anda istanbul ve Ankara'daki ofislerimde Osmanlı padişahlarının Ermeni hastanelerine, vakıflarına kendi ceplerinden gönderdikleri yardımların fermanları var. 1915 olayları bir tehcirdir. isyanda bulunan, isyana katılan insana herhalde savaş ortamında kimse 'hoş geldin' demez. Ben diyorum ki sayın Koçaryan eğer kendisine güveniyorsa arşivlerini açsın. Biz arşivlerimizi açtık, üçüncü ülkelerdeki arşivler de açılsın. işin ehli olanlar gelsin çalışsın. Hukukçular, tarihçiler çalışsın. Ondan sonra siyasetçiler bir karara varsın. Yoksa kin ve nefretle bir yere varılmaz.''
--spoiler--
Atatürk tam özgürlükçü kendi özgürlüğüne çok düşkün.
Erdoğan tam sansürcü. Kendisi sansüre çok düşkün.

Atatürk kim olursa olsun vatanı içinde bozgunculuk çıkaranı yok eder.
Erdoğan kim olursa olsun vatanı içinde bozgunculuk çıkarana var eder.
(bkz: laf)
(bkz: eylem)
bu tayyip ne yapsa ayıp bazılarına göre .bazılarına göre de büyük lider psikolojisi.