bugün

ateizm bir düşünce biçimidir, bir tutumdur. bazı insanlar bu tutumlarını düzenli düşünceler içinde sonuna kadar götürür. kendisi inanmaz, ama inananlar olduğunu bilir. ( bu cümle sovyet resmi beyanatıdır.) her şeyiyle saygı uyandıran bir arayış, bir kültür macerası içindedir.

ama bir çeşit ateist de vardır. hayatı, kendisi gibi olmayanlara sövmek, saymak, onlarla eğlenmeye çalışmak gibi şeylerdir. küfür yemeyi alışkanlık haline getirmiştir, kendine sövdürmeden uyuyamaz. böylesi mide bulandırır, küfür yedikçe azar.

ona çok sordum ben burada: allah'ın olmadığını nereden biliyorsun? tutup cevap vereceği yerde, ibneliklerine devam etti. demek ki amacı bilmek değil, sadece ibnelikti.

neyse, tanım anlaşıldı. nerede bir ibne varsa orada ona "ibne" diyecek biri de çıkar elbet; ona "dostum" diyenler çıkacağı gibi.. bu başlık da o kimseleri anlatır..
liselimsi ateistçikler bulandırır grubuna girer.
dinciler için de geçerli olan bir durumdur. Her ne kadar sorgulama fonksiyonları gelişmemiş, düşünme yeteneklerini kullanamayan aciz insanları hayvandan farksız olarak nitelendirsem de.
sadece ateist değil müslümanlar için de, hıristiyanlar için de böyledir.
insan olmayan herkes mide bulandırır. din dil ve ırkla alakası yoktur. faşistler hep mide bulandırır ama.

(bkz: fasizm)
(bkz: adam haklı beyler)

o değil de bazen okuyorum düşüncelerimiz aynı bile olsa yazış tarzı benim bile midemi bulandırıyor; diyorum "ulan ben bu insanla mı aynı saftayım yani şimdi?" sonra diyorum "hayır, bir safta olduğum falan yok, yalnızım, bir tek ben varım ve benim kendi içimdeki düşüncelerim, herkesin düşüncesi kendine.."
laikliğin anayasayla korunduğu bir ülkede mide bulandıran ateistlerin yaptığı illegal duruma düşmektedir. inanç özgürlüğü çerçevesinde sen tanrıya inanmıyorsan bile, benim inancıma saygı göstermeli; sırf sen yok diyorsun diye benim inançlarıma sövmemelisin. ben dinimin gerektirdiklerini ve ibadetlerimi yerine getirdiğimde beni yargılamamalısın. çünkü benim dinim senin inançlarını da koruma altına almıştır. ben seni tanrıya inanmıyorsun ya da benim dinimden değilsin diye insanlıktan dışlamıyorum, ayrı bir kefeye koymuyorum. çünkü benim için dini inancı ne olursa olsun herkes insandır ve herkese eşit mesafedeyimdir. kapım sana her zaman açık. dini fikirlerimiz konusunda tartışmalara girebiliriz evet. ama bu tartışmalar asla saygısızlık boyutuna ulaşmaz.
daha en başından kafir diye sıfat takan ateizm değildir.