bugün

her bayram yeniden kanıtlanan gerçek. tek eğlenceli tarafı tatil olması gibi. ama tabii nerde o eski bayramlar?
üzerinde kavram kavram düşünülmesine bile gerek kalmadan inandığımn gerçek.şöyle ki bayramın benim için tek olumlu yanı tatildir,çok da anlamı yoktur ancak kendimi geçtim dini bütün biriyle empati kurmaya çalışıldığında,onun için de gerçekten de eğlenceli en azından yurda bayram yaşattı gibisinden o çok mutlu olmak kavramındaki bayramla uzaktan yakından pek de alakası olmadığı görülebilir.(düşündüm de sözüm çocuklarını torunlarını bekleyen yaşlılar meclisinden dışarı)belki de dini bayram olduğu için evrensel bir mutluluk yaratmıyordur.
gerek öğrenci milleti tarafından tatil gözüyle bakılmamasından, gerek evlerin ziyaretçi yağmuruna tutulmaktan yer fayanslarının aşınmasından, gerek bolca yiyecek giderinin olmasından dolayı; başlığın doğruluğunun kanıtlandığını tüm benliğimle söyleyebilirim. gerekirse sağ elimi kaldırıp yemin bile ederim...
daha yeni farkedilmistir.

(bkz: gunaydin)
acı gerçeklerden biridir. evet bayramlar hakikaten eğlenceli değildir hatta zırt pırt insanlarla öpüşmek, karşılıklı samimiyetsiz sualler *, bitmek bilmeyen ev ziyaretleri bayramı tam anlamı ile bir felakete dönüştürür. tek iyi tarafı olan tatil ise bu kadar işkencenin arasında buz dağına çarpmış bir titanic gibi suyun dibini boylar ve gözden kaybolur...vel hasıl kelam eski bayramlar da yeni bayramlar da sıkıcıdır.
(bkz: hey gidi eski günler)
aile ve arkadaslar arasında kalıp ikisiyle de hiçbir aktivite yapamayan yurdum gencinin kabul ettiği gercektir.
mali yönden 0 kazanç barındıran bayram ziyaretleri alabildiğine sıkıcı olduğundan bayram süresince asgari seviyede yapılır. hele hele kurban olayına zoraki dahil edilirseniz işkence olarak tanımlanan bir olgunun içinde bulursunuz kendinizi. (bkz: kasap rıfkı efendi) arkadaslar da benzer dertlerden muzdarip bir şekilde aileleri tarafından esir alınmıştır. özgür olsalar ne çare, ipini koparan zaten taksim de olduğundan insan içine çıkılması akıl karı değildir. yaklaşan final sınavlarının psikolojik ağırlığı da üstünüzdeyse hele, bayramın sıkıcılığının ceremesini böyle dengesiz entrylerle sözlüğün veritabanı çeker. beni affet sözlük
bayram boyunca evde tek başınıza iseniz ve abuk sabuk bayram programlarını izliyosanız gerçekleşen eylem.
diğer günlerden farklı olarak arada eve yakınların geldiği, arada da başka eve giden yakınlar rolü oynandığı bayram günlerinde insanın ister istemez yüzleşeceği gerçek. eğer insanların elini öpmekten ekstra mutluluk duymuyorsanız pek de eğlenceli olmayacağı aşikardır.
kişin büyüdüğünü anladığı anların ortaya çıkardığı bir doğrudur. artık bayramlar eğlenceli değildir çünkü arrtık kimse bayram harçlığı vermez.