bugün

Bir bayburt hikayesidir.
Cumhurbaşkanı bayburtu ziyarete gelecektir. Karşılamak için orkestra kurulması istenir buda doğal olarak halktan oluşacaktır tabi bu işlerden anlamayan halka zulüm gelen hadisedir.
birçok şehir için bir versiyonu vardır. bayburtlusu kadar yaygın olanı da sivas'ta geçer.
(bkz: türkün türkü modernleştirmeye çalışması)
dün itibarı ile cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası bayburt konserini vermiş bulunuyor. dinleyicilere bakıldığında pek de zulüm görmüşler izlenimi alamadım doğrusu.
Bayburt, Erzurum, Gümüşhane savaş zamanı çok zorluklar çekmişler, tabi Cumhuriyetimiz kurulduktan sonra Baybut'a senfoni orkestrası gelmiş. Başlamışlar çalmaya...
Tabi kimse bir şey anlamıyormuş. Konserden çıkan bir Bayburtluya ''içeride ne var?'' demişler; ''Bayburt, Bayburt olalı böyle zulüm görmedi.'' demiş.
müslüman mahallesinde salgangoz satılmasının sonucunda gariban bayburtlumun verdiği tepkidir. vuracaksın davul zurnayı inleyecek. ne o öyle viyolonsel falan...
klasik müziğe bayburtluların yorumunu anlatan bir durumdur.
akepe'ye yüzde 64 oy veren bir memleketin ahalisi tarafından sarfedilmesi normal olan söz.
efenim gel zaman git zaman bayburt a senfoni orkestrası gelir. herkesi doldururlar salona, çıt yok salonda. neyse konser biter bir vatandaşa sorarlar:

- nasıl amca beğendiniz mi orkestrayı?
- vallah oğlum bauburt bayburt olalı bele zuülüm görmedi.

der vatandaş ve yapıştırır cevabı. yani zorla güzellik olmaz. bünyenin kabul etmediği organla yaşarsın ama nasıl yaşarsın.
bildiğim kadarıyla bu şehirde otel soran evde misafir de ediliyordu. yamulmuyorsam eğer tabi.
Sol framedeki artan bayburt başlıklarına bakarsak başlaması an meselesi olan zulümdür.
--spoiler--
’peki beğenmediniz mi?’ diye sorulunca
’Beğendim, beğendim aslında da demiş. Bütün fa diyezleri fa naturel çaldılar’
--spoiler--

şeklinde biten hikayedir.