bugün

sözlükte yazılanlara şöyle bir göz gezdirirken güzel bir entry görülmüştür. sadece 1 artı oyu vermenin, entrye haksızlık olacağı görüşüyle tebrik mesajı atmak istersiniz. söz konusu yazar bir bayandır. mesaj atsam mı, atmasam mı diye ikilemin ardından "eehhh siktiret" diyerek biraz da çekinmenin verdiği gazla ve sözlükte her mesajı kendine asılmak için gönderildiğini sanan bir yazarla karşılaşma ihtimali yüzünden vazgeçersiniz.
Daha önce hatun bir yazarın girmiş olduğu entry ile kendisine mesaj atmış ve cevap alamamışsanız insanda paranoya oluşturur. Mesajınız tanışmak için bile değildir. Sadece konu ile ilgili bir açıklamadır; ama cevap gelmez. Oysa erkek bir yazara mesaj atınca genelde hemen cevaplar. Herhalde ya çok mesaj almaktan bıkmıştır ya da görmemiştir mesajı denilir ve bir daha gerekmedikçe mesaj atılmaz.
yalan bir bahanedir. nickte ayşe21f mi yazıyor ulan. nasıl anlıyorsunuz arkadaş, müneccim misiniz?
görüldüğü kadarıyla sıkıntı yaratan bir durumdur... ben de neden entrylerime hiç tebrik gelmiyor diyordum, meğersem bayan olduğum içinmiş... atın canlarım benim tebrik mesajlarınızı, ben yanlış anlamam...*
Her yazar için geçerli olmayan durum. Mesela ben. hiç affetmem. bir entry beni güldürüyosa, kahkahalara boğuyosa nickine bile bakmadan "koptum hamua goyyim" mesajını atarım **. Cevap vermezsede hiç sallamam.
+ şey bacım, ellerinize sağlık. valla çok güzel döktürmüşsünüz. yani yazmışsınız anlamında söylemiştim. benim kız arkadaşımda geçen bu tarz bir şeyler söyledi, kız arkadaşım dediysem tabi ciddiyiz biz bu arada. çok beğendim, yani entryi. sakın yanlış anlaşılma olmasın yani...
-???!!
- bacım süper yazmışsın, eyvallah yani...
- yaa bir kız var çok güzel yazıyor, bunu ona söylemek istiyorum ama açılamıyorum..
+ dubalara kadar git o zaman sende, fazla açılma.
- nasıl yani?
+ duvarları kırmadan, sıvaları dökmeden..
gayet rahatlıkla edilebilmesi gerekmektedir. ha sen aşağıda ki gibi bir özel mesaj atarsan olmaz tabi.

- meraba bağyan, sizin kadar güzel entryinizi okudum ve olamaz dedim. aynı benim düşüncelerim. sanki beni bana anlatmış. (......@hotmail.com) yani insanlar çift yaratılırmış derlerdi de inanmazdım.. neyse rahatsız ettim galiba. görüşmek üzere.
entrylerimle adamı bayan biri olaraktan "bana özel mesaj atmak isteyenler 2 tane artı oy versinler benim için daha makbuldür." demek istediğim durum.
ortaya yazarken sözlükteki bayanlara selam ederim rahatlığındaki insanların mesaj atarken çekinmesi durumu.
-aluuuu, fetva hattı, bağyan sözlük yazarına pijamayla mesaj atmak abdest bozar mı?
gereksizdir...
iyi iş yapan her yazarı kız erkek demeden tebrik eden yazar için sorun olmayan durumdur.
kültürün getirdiği bir duraksama. haklılık payı vardır, çünkü karşındakini görmüyorsun.. karşıdaki de ay bu gerizekalı bana yazıyo, ayy bu benim namusumla oynuyor, ayy benim elime erkek edli değmedi modunda olabilir.
hele bir de adınız -aslında hiç öyle olmadığı halde- çıkmışsa bu iş daha zordur... ama kasmayın "güzel entry", "tebrikler", "o arkadaşım iyi laf sokmuşsun" vb. şeyler söyleyin gitsin. nasıl olsa cavaben "teşekkürler" gibisinden bir şey gelecek... zira uzun uza bir cevap beklemeyin adınız çıkmış çünkü *.

unutmadan kasmamanız lazım sohbete zorlayıcı laf ebeliklerinde bulunursanız siz de abazan sınıfına dahil olursunuz onların gözünde... zira onlar "bayan" hangi ortamda ne derlerse desinler etraftakiler ilk önce onları dinler...

bir de bu yönleri var; (bkz: uludag sozluk kizlari/#3260789)
bayan sözlük yazarlarını çok üzen bir davranıştır. biz de istiyoruz "tebrikler çok güzel yazmışsınız." mesajını. sonra kızlar niye çok kompleksli diye sormayın valla. insan entrylerine tepki alamayınca kendisini beceriksiz sanıyor. dünyası değişiyor.
bu daha yaygındır,
(bkz: bayan olduğu için sözlük yazarını tebrik etmek)