bugün

bu adam kesinlikle ders olarak okutulmalıdır.
söylediği şarkılar yaptığı program. saygıyla anıyorum barış abi.
küçükken gece yapılan o eşsiz seyahatlerin fön müziğidir barış abi. artık ne o var, ne de kasetler.
--spoiler--
Dün yine yapayalnız dolaştım yollarda
Yağmurlarda ıslanan bomboş sokaklarda
Gözlerimde yaş kalbimde sızı unutmadım seni
Unutamadım unutamadım ne olur anla beni
--spoiler--
7'den 70'e sevilen, '' insanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir '' sözünün sahibi büyük sanatçı.

cem karaca ile anadolu rock'ın kurucusudur.

unutamadım parçasını en iyi canandıran sanatçıdır ayrıca.
gerçek bir sanatçı. neresinden bakarsan bak, hangi özelliğini incelersen incele, gerçek bir sanatçı.

müziğine bakalım. zaten bir kere (bkz: kurtalan ekspres) imzası taşıyor. bunun üzerine yetmiyor, dönence'yi söylüyor, adem oğlu kızgın fırın havva kızı mercimek diyor, kol düğmelerini kavuşturuyor, benim adım bal böceği diyor, dağlar dağlar'ı hissettiriyor. şuraya daha ne şarkılarını yazasım var da, uzasın istemiyorum. her şarkısı bambaşka. bunu bugünün sanatçı adı altında müzik yapan insanlarına da söylüyorlar ama barış manço'nun gerçekten her şarkısı bambaşka bir hikaye ve bambaşka duygular yaşatıyor. domates biber patlıcan adında bir şarkıyı 76 milyon insan ezbere biliyor. kara sevda şarkısını japonya'da mutluluktan ağlayarak söyleyen insanların olduğunu söylemiyorum bile.

ülke sevgisi de çok başka bu adamın. gerçek milliyetçiliğin ne olduğunu günümüz sözüm ona sağcılarına tokat gibi çarparak gösteriyor. adam döverek, bağırarak çağırarak ülke sevgisini göstermiyor, gidiyor elin japonuna, amerikalısına türk bayrağı sallattırıyor. türkiye neresi desen gösteremeyecek küçücük bambaşka ülkenin çocukları türk bayrağına saygı duyuyor. çünkü o tüm dünyanın barış sembolü oluyor. barış manço tüm dünyaya ırkçılık yapmadan kendi ırkına nasıl saygı duyulur'un dersini veriyor.

ve benim en sevdiğim kısmı olan barış abi tarafı var bir de. o bu ülkenin bir çoğu için barış manço değil, barış abi. hepimizi büyüten insan. annemize babamıza verdiğimiz sözleri bile bazen tutamazken, küçük bir çocuk olduğumuz zamanlar barış abinin sözlerini tutmaya özen göstererek büyüdük biz. o da bizi çok sevdi. şu anın yalama jurileri gibi mide bulandırıcı yorumlar yapmak yerine hepimizi 40 puan ile şampiyon yaptı. bizim onu şampiyon yaptığımız puanları saymaya kimsenin matematiği yetmez.

çocukları öyle çok sevdi ki, şu an üniversitede okutulacak tüm derslere konu olacak bir davranıştı onunkisi. iddia ediyorum, şu an en psikolog benim diyen, çocuklara öyle yaklaşamaz. el hareketleri, konuşma tarzı bambaşkaydı. barış abi diyoruz ya işte, boşa demiyoruz, gerçek bir abi olarak konuştu o bizlerle. hem de biz daha 3-4 yaşındaydık, o bize o kadar da küçük olmadığımızı öğretti.

hayatımda en üzüldüğüm şeylerden birisi o programda barış abi ile şarkı söyleyememek olmuştur. keşke diyorum her zaman. bir şarkıda yanımda olsaydı da, şimdi odamın duvar kağıdı olarak onunla paylaştığım o kareyi kaplasaydım.

türkiye'nin en büyük kayıbıdır. türkiye'nin ne ara bu kadar iğrenç bir ülke haline geldiğini sorgulatabilecek tek isimdir. bu kadar güzel insanların doğduğu bu ülkede ne halt yedik de bu hale geldik biz. umarım onun adam yaptığı çocuklar bu ülkenin başına gelir ve tüm dünya ve bizler tekrar bu ülkenin ne kadar güzel ve mutlu olduğunun farkına varabiliriz.

toprağın bol olsun barış abi. umudumuz ve mutluluğumuz olarak hala bizlerle yaşıyorsun.

benden de sana bir söz. çocuğum olduğu zaman yine açacağım adam olacak çocuk programıyla büyüteceğim çocuğumu. o küçücük yaşında geçecek televizyona, benim izlediğim gibi barış abisini izleyecek yine. seninle büyüyecek. umarım senin gibi kocaman yüreği olan bir çocuğum olur, umarım o da büyüdüğü zaman her yerde barış abisinin adını onurlu bir şekilde taşıyacak bir çocuk olur.

ama barış abi, aşk olsun sana. bizi sensiz bırakıp erkenden gittiğin için aşk olsun be. ne olurdu biraz daha büyütebilseydin bizleri?
(bkz: Eh barış abi aşk olsun)

Gecenin bu saatinde radyodasın..

Hala kalem tutacak
Bir parça gücüm kadı
Ömrümün sonbaharında...

Diyorsun.. .(
An itibari ile show tv de filmini izlediğim. Kâh güldüren kâh artık hayatta olmadıpı için üzen, adam gibi adam efsane sanatçılardan.
türkiye'nin marka değeridir.
Unutamadım..
--spoiler--
her yeni doğan bebek yeni bir dünya demek.
--spoiler--
zamanında dypden belediye başkanı adayı olmuş vasat sanatçıdır, o zamanlar dyp de mhpden çok ülkücü vardı. kendisi sağ görüşlüdür.
biz nasıl unutalım seni 'can bedenden çıkmayınca' barış abi...
çocuk şarkıcısı.
şarkılarında şu söz çok saçma bu söz çok anlamsız demediğim ender sanatçılardan biridir.
gül pembe, dağlar dağlar gibi muhteşem eserleri olan gerçek bir sanatçıdır.
protest ruhlu sanatçı.

eski türkiye'de saç uzatmış, sahnedeyken saçından kılığından kendisine laf adan "maço" adamlara ayarlar vermiş, saygı ve üslup konusunda takdir edilesi insan.
çağdaş ve evrensel bir ozan ruhuna sahip, türkiye'deki anadolu rock olgusunun mimarı sanatçı.

kendilerini anlamsız bir kibirle 'sanatçı' diye nitelendiren yeni yetmeler için gerek müzik hayatı olsun, gerek kişisel yaşamı olsun fevkalade örnek teşkil etmelidir barış abimiz. türkiye'nin böyle adamlara, böyle adam gibi adamlara ihtiyacı çok! allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
çok güzel adamdır, Nur içinde yatsın büyük usta.
bir insan hangi kafayla arkadaşım eşşek diye bir şarkı yazar ve klibinde at kafası koyar hala anlamış değilim.
görsel

Bir gün bizim bahadırla , Orhan’ın etilerdeki stüdyosuna kayda gittik. orhan bizi karşıladı, çayımızı kahvemizi söyledi, başladık muhabbete. bi ara orhan piyanosunun başına geçti. yüksek ritmli bir melodiyi hızla çalmaya başladı. bahadırla ben eseri bi bi türlü çıkaramadık. sonra orhan dedi ki, al şu nota kağıdını, ben şimdi yavaş çalacağım besteyi, ben çalarken sen de notalarını yaz. orhan yeniden çalmaya başladı, ben de harıl harıl notaları yazarak takip etmeye başladım. 1.5 sayfaya yakın nota tuttu. tabii ben bazı notaları kaçırdım. sonra orhan kalktı piyanonun başından. sitarını eline aldı. başladı beethovenin 9. senfonisini çalmaya. eee dedim. ne bu şimdi. orhan beni şok eden cevabı verdi. barış kardeş şimdi ben eseri yeniden çalacağım. elindeki nota kağıdını sondan başa doğru takip et dedi. başladım takibe. tabii bende ışık o sıra yandı. orhan beethovenın senfonisinin, 1.5 sayfasını önünde nota kağıdı olmadan tersten çalmıştı. O an dedim ki bu adamı biz 50 sene geriden takip ediyoruz.
Allah rahmet eylesin.. Türk müziğinin unutulmaz sanatşılarındandır.
Kendi bahçemdeki gül ağacından 2 gül kesip, mutfağımda vazoya koysam içim sızlıyor sonrasında. Para için ormanları yok edenler, akşamları nasıl uyuyor diyen güzel yürekli insan. çok özlüyoruz seni...
Çocukluğumda çocuklara hitaben söylediği şarkılarla kalbimi feth eden şarkıcıdır hala severek dinlerim en sevdiğim şarkısı ise sarı çizmeli mehmet ağadır.
yaz dostum şarkısı en güzeli.
Milliyetçi bıyıklarını yidiyim.. nurlar içinde yatsın.
güncel Önemli Başlıklar