bugün

Siktir edin. Barcelona daha güzel..
uçakla gidilmesi gerekilir. uzun otobüs yolculuğu çekilmez.
(bkz: barselona)
(bkz: barcelona)

ama hangisi,???
valdesi takımdan kovun.
her ne kadar az çok standart olsa da "belki bi işe yarar belki bi bi şey olur" diyerek yazılan tavsiyelerdir en azından benimki öyle.

hoca bi cumartesi öğleden sonra indik. bizim otel villoreal caddesindeydi(eixample), merkeze yakın sayılır. gece la rambla'nın paraleline indik.

*** barselonada yaşayan bi arkadaş tavsiyesiyle orada bi mekana gittik.(birkaç mekan daha söyledi gidecek olan varsa mesaj atsın listeyi göndereyim hafız) yerel halkın takıldığı turistlerin bilmediği bi yer, bernie's burger and bar. mekan şu:

http://www.berniesdiner.com/en/

bi görsel:

görsel

burgerleri efsane hocam. keseyi yormuyor. al biranı da mis gibi ortamda yemeğini ye, takılmana bak.

*** bir başka yer de cerveceria montaditos 100. bu da la rampla civarı. hoca tam mevkii veremiyorum. siz de hep akıllı telefon var, forsukeyr, tripedvayzır falan cin gibi çocuklarsınız. ben kapaklı telefon kullanan adamım aga. üzmeyin beni. mekanın adresi:

http://spain.100montaditos.com/

temsili bi görsel:

görsel

bu mekan hem hesaplı hem güzel. karnını bol bol doyurursun, biraları da çakarsın.

*** üzerinde hassasiyetle durmak istediğim bir diğer mekan: moritz bira fabrikası.

görsel

nefisler nefisi bira var hafız. hakkaten de bira fabrikasıymış. on numara mekan. ortam güzel, bira fiyatları çok ucuz olmasa da makul. 1 litrelik şişede bira geliyor, 0,20 ml bardaklarda çakıyorsun da çakıyorsun. gidin aga.

*** dondurmacı giovanni başgana uğrayın abi. dondurmasını yiyin. adamlar yapıyor. yalnız bizim gittiğimiz "bayii"deki dayı italyan takıldı. yardırdım belisssiiimo belissiiimo diye. meğer herif toledoluymuş. kolpacı olma lan dürrük dedim çıktım. dondurma efsaneydi o ayrı.

mimariye geçmeden önce, yeme içmeyle ilgili son bi şey daha iliştireyim, alkolü seven adamsan sangria kesmez seni. miller içen adamsan bayıla bayıla içersin ki aslında lezzetli bi şey. ama tombul efes, yeni rakı adamıysan, yani benim gibi düz ve kös isen sangria sende hoşaf etkisi yaratacaktır. girme o işlere.

*** ilk ziyaret ettiğimiz yer, casa mila idi. görsele bi baksana:

görsel

gördün di mi? aha işte biz de o kadar gördük işte. ecnebi kardeşim dayamış 25-30 öyroyu, sen ne görüyorsan biz de onu gördük geldik. sikerler aga! not: düz ve kösüm.

*** Santa Eulalia Katedrali yine görülmesi gereken yerlerden biri. bak düzüm ama mutlaka gör diyorum. görsellerle anlatımı pekiştirelim:

görsel

görsel

http://marilynsworld.com/...Eulalia%20Barcelona%20(4).jpg

hoca duvara resmedilmiş figürler, yağlı boyalar, ortadaki havuz, ördekler kazlar falan derken çok şahane bir mekan burası. gerçekten hayranlık uyandırıyor.

*** parc güell burayı da şiddetle tavsiye etmişlerdi ama ben çok şaapmadım. ozan var benim arkadaşım, imkan versen çok daha iyisini yapar. kendisi peyzaj mimarı. her türlü halı kilim için arayın eki eki. gelmişken görsel alsana bi dal:

görsel

http://www.barcelona-tour...udi-park-guell-16_jpg.jpg

görsel

görsel

http://upload.wikimedia.o...rc_G%C3%BCell_(Barcelona)_-_58.jpg

yani eh işte bi yer. ama çok bakma bana.

*** ve tabiiii sagrada familia. hoca işi gücü bırak, latin hatun yanıyorum diye bağırsa da buraya gitmeden dönme oralardan. her yerde yazıyor ama ben bi daha yazayım: olm muhteşem lan. 20 kişilik bi türk kafilesiyle karşılaştım, mekandan çıkarlarken 13'ü hristiyan olmuştu, şahadet getirttim de zorla kurtardım herifleri. o nasıl mekan lan. manyak gaudi. bak bak canı rahmet istedi. ibne nası bi yermiş siktirtme toynağını dememeniz için buyrun görsele:

görsel

görsel

görsel

*** bu mekanların dışında bol bol yürüdük sokaklarda. gotik sokaklar muazzam. en çirkin adamı iyi makineyle götür fotoğrafını çek albüm kapağı olur yemin ediyorum. anadolu rock falan diyerek piyasaya iteleriz. fontana civarını da gezin. gotik sokaklar yine. turist pek yok oralarda.

*** limana gittik babacım bi de. güzel, düzenli mekanlar.

hoca daha yazacak şeyler var aslında. kalabalıksanız, millete bakmayın taksi gayet uygun. metro çok iyi. her yere gidiyor, aktarma döndermeyle. bizde hala şehir plancısı olmayan belediyeler var. bu adamlar 1800lerde belki daha önce çözmüş bu işi. bi yere gideceğimiz zaman, grubun lideri olan arkadaşa "bro kaç ada gidiyoruz" diyorduk, düşün o kadar standart bi şehir yani.

eklerim hoca aklıma geldikçe. bol bol foto çektik, merak edene yardımcı oluruz. seksi diyorum fotoğraflarım için diyorum 50 kontör diyorum aga anlasana.

ve nihayet yazıyı bağlayan tavsiye nitelikli finale geliyoruz:

barselonaya gittiyseniz dönmeyin aga. dönerseniz de alıştıra alıştıra dönün. küüüt diye kağıthaneye girmeyin. arkadaş yaptı hastaneye kaldırdık. şakaklarını kolonya ile ovuyoruz.
Gelirken arkadaşınıza hediye futbolcu getirin.(NNeyi meşhur bilemedim)
biz zirve yapılsa da gitsektir. (bkz: anlam ayrımı) (bkz: 080 barcelona)
Lauren de caddesinde gezerken birisi sizi esrar içmeye çağırırsa gitmeyin.
gezmek için salak gibi toplu taşıma araçlarına binmeyin. Barselona yürüyünce güzel.