bugün

az paraya çok iş demek.
mezar da yatacak yeri olmaması demek .
bir bankacıyla konuşmuştum işsiz zamanlarımda. bir cümleyle mesleği özetlemişti.

- yapan bir pişman, yapmayan bin.

devlet bankaları eskiden iyiymiş. ama şimdi onlarda bozdu çıtayı düşürdü.
(bkz: kapitalizm)
istediği faizi alamayınca,tehditlere başlayanı ikna etmektir.
talebinin hemen yerine getirilmesini bekleyenleri ikna etmektir.(başka kimseye hizmet etmiyormuşsunuz gibi)
kart gecikmesi,taksit gecikmesi olanları arayıp, bıdı bıdı yapmaktır.

streslidir,zordur,zihni yorar,akşam saatlerine kadar iş yetiştirmeye çalıştırırsınız,yeri gelir haftasonları da dahildir.Normal yaşamdan kopup,sanki sadece banka varmış gibi hissettirmeye başlatır, başucunda okunmayı bekleyen kitaplar birikmeye başlar, indirilen dizi bölümleri ve filmler artık bilgisayarın sınırını zorlar.

özetle, 24 saat yetmez insana, saatleri yetse zihni çoktan algılama kapasitesini aşıp, ''overdose'' olmuştur.
Bu da böyle bir hayattır işte.
(bkz: tefecilik)
mevduat toplarken yıllık, kredi verirken aylık faiz üzerinden konuşmaktır. yüzde bir buçuk faiz! diye reklam yapacağına yıllık onsekiz eder ehe he diye çıkamıyosun tabi.
genel olarak hiçbir sikime yaramayan meslek. ömrümden 1 senemi çalsa da şükür ki kurtuluyoruz. genç nesil varsa veya heveslisi, bi uzak durun arkadaşım.
popo büyütmek için ideal meslek diye düşünmeden edemiyorum.
sektörün %20'si lise ve dengi okullardan mezun olanlardan oluşmaktadır.
sektör çalışlarının %90'nın kurtulmaya çalıştığı meslek..
sabah 8 akşam x olarak kabullenen hiç bir çalışanın memnun olmadığı meslektir.
davulun sesi gibidir, uzaktan hoş gelir.

ancak; herkesin sandığı gibi sabah 9, akşam 5 olarak çalışan insanların mesleği değildir bankacılık. akşam işlerini bitirmeden şubeden çıkabilen bir bankacı olmadığı gibi, saat 8'de bankadan ayrılan banka çalışanı da müdür veya müdür yardımcısının küfürden beter bakışlarının hedefi olmaktadır.

hedefler, müşteri ziyaretleri, krediler, mevduatlar da cabası...

zor iştir vesselam bankacılık. hele bir de özel bir bankada çalışıyorsanız canınızdan bezmeniz an meselesi.
6 saat koltuğundan kalkamayan insandır. yürümeyi unuttuğu söylenir. masasından kalmaya korkar, çünkü dışarısı onun için yabancılaşmıştır. çok fena korkmaktadır.
bir kaç tane fos sendikanın dışında sosyal örgütlenmesi olmayan meslektir.

son yıllarda karlılıkta rekor üzerine rekor kıran ancak bu karların büyük kısmını personelin "etkin ve verimli" çalışmasına borçlu olan meslektir.

dışardan çok hoş nezih görünen ama içerdem bi bok olmadığı kısa sürede anlaşılan gittikçe amele yuvasına dönen kariyerine, müdürlüğüne verdiği parasına tükürdüğüm meslektir.

bu ülkede eğitim durumu bu kadar iyi bir çalışan portföyüne sahip olup da bu kadar etkisiz bir meslek grubu daha bulunmamaktadır. bakın bir tabipler birliği, eczacılar odası, smmm odası, mimarlar ve mühendisler odası çalışanlarının haklarını nasıl koruyorsa "bankacılar" birliği de banka çalışanlarının haklarını korumalıdır. 2008 yılında akbank denilen kurum 1400 çalışanını gözünü kırpmadan kapının önüne koydu. hangi tv kanalı hangi gazetede kaç satır haberi çıktı.

mevcut bankacılık yasasına göre grev-iş yavaşlatma hakkı olmamasının da etkisiyle tüm bankalar çalışanlarını afedersiniz becerebildiği kadar becerme çabasına düşmüştür. sabah mesai başlangıç saati belli olup da akşam çıkış saati belli olmayan bir de fazla çalışmanın karşılığında gram mesai ücreti alınmayan nadir mesleklerdendir.

bir an önce etkin bir şekilde banka çalışanları arasında gerekli iletişim sağlanmalı ve direnişe başlanmalıdır. çok değil 1 gün tüm ülkedeki bankaları kapatabilirsek ne önemli iş yaptığımızı herkes farkedecektir.
türkiye `de saygınlığını yitirmiş meslek gruplarından sadece birisidir. yabancı sermayenin piyasayı rekabetten boğmuş olduğu düzende hiç birinin mahalle mahalle dolaşıp senetle tencere satandan farkı olmayan meslek durumuna gelmiştir ki tencere satandan fazla dolaşır ve hedef verilen herhangi bir ürünü satmaya çıktıklarıda aşikardır.
Hala daha kar orani yukseklerde seyreden sektordur.
dışarıdan güzel gözükse de maaşları ve çalışma şartları vs pek iyi olmayan meslek grubu. ayrıca kapitalist dünyanın getirisi olarak yüzde 70'i ofis dışında aktif satış'da çalışır bu grubun, dayısı olanlar yada bir şekilde adamını bulup kapağı ofise atanlarda az buçuk geçinirler maaşları düşük ama iyi ikramiye alıyor bunlar.
ŞU ZAMANDA YOKSULLUĞUN TEMEL SEBEBi.TEK AMAÇLARI:SEN ÇALIŞ BEN YiYEYiM.
uzak durulması gereken meslektir. sinir hastası yapar.
"bir bankayı soymak, yeni bir banka açmaktan daha şerefsizce değildir." sözünün yeterince anlattığıdır.
genelde kimseler tarafından tercih edilmeyen ama mecbur kalındığı için seçilen meslek.
şartları ciddi anlamda ağırdır. insan işi değildir.
Tefeciliğin resmiyete dökülmüş halidir .
ebemin evlenmeden önceki soyadını sormalarından niyetlerini anlamalıydım.
türkiye de tam bir düzen içinde çalışmayan sektördür. milleti istedikleri gibi söğüşler bu bankalar. nasılsa elimiz mahkum ya, gidecek yerimiz yok ya başka borç almaya...

paranızı da almıyorum, kartınızı da kullanmıyorum. demek isterdim ama mecburum.