bugün

daha nedeni bilinmemektedir.*

aylar sonra gelen edit: yok edit medit falan. daha dün denedim hala hayattayım. belki de cennetten yazıyorumdur. ne cenneti lan? bu ne sıcak böyle?

yıllar sonra gelen edit: öldüm beyler.
her balıkla olmaz o olay. balık eğer bayatsa olur. ama bu nedenini açıklamaz.
balığın taze olmamasından kaynaklı problemdir. yoksa balık taze ise süt ve süt ürünleri ile birlikte rahatlıkla tüketilebilir.

edit: sebebi de görüldüğü gibidir.. ' Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve işleme Teknolojileri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nermin Berik, çabuk temizlenmeyen, çabuk tüketilmeyen ve uygun koşullarda saklanmayan balıklarda bakteri oluşumunun hızlandığını söyledi. Berik, iyi koşullarda saklanmayan ve yakalandıktan sonraki 3 gün içinde tüketilmeyen balığın yoğurt, peynir ve şarapla yenmesinin histamin zehirlenmesine yol açtığını belirtti. ' *
Balıkla birlikte süt ve ayran içilmez diye bir şey yok, eğer balık taze ise süt ve ayran balığın yanında içilebilir.fakat balık bayatsa birlikte tüketilmesinin zehirlenmeye sebep olur.
sut de balik da tazeyse zehirlenme yapmaz. kendi tuttugum baliklari yedikten sonra yogurt yedigimi bilirim. hic birsey olmuyor inanin...
SÜT ÜRÜNLERiNiN midede mayalama etkisi yapması sonucu zehirlenme ortaya çıkar. bayat balığın yaratacağı zehir etkisini bu sebepten dolayı arttırır. sebep budur.
kulaktan kulağa dolma bilgilerdir. diğer entryler dediği gibi hiç bir sakıncası yoktur.
esas nedeni bayat balıkta histamin proteininin artmasıdır ve zaten süt ürünleride histamin açısından zengindir ikisi bir araya geldiğinde vücutta bir histamin artışı olur bu sebeple zehirlenmeye sebebiyet verir. ama önemli olan balıktır balık bayatsa değil sütle suyla bile zehirleme yapar * *
balık bayatsa zaten sütsüz de zehirler bence.
balık yanında inek sütü görünce geri çıkmak ister. normaldir.
taze balıkla zehirlenme olmayacağını söylemeyeni vuruyorlarmış.
(bkz: hipervitaminoz)
bilmem hangi zaman diliminde herifin biri balık yemiş üstüne de yoğurt yemiş. ve herif zehirlenmiş. oysa balık ve yoğurdu yemeden hemen önce bilmediği bir bitki yemiş. tabi balığın üstüne yoğurdu yer yemez bitki etkisini gösterince adam da balıktan sonra yoğurt yedi diye zehirlendi sanmış. bu da buralara kadar gelmiş. yok böyle bir hikaye tabi ki... ama balıkla sütün veya yoğudun zehirlediği gibi bişey de yok. bazı balık ekmekçilerde ekmeğinizin arasına isteğe bağlı olarak yoğurt bile koyuyorlar. paniğe gerek yok...
(bkz: rabbime sordum yok öyle bişey dedi)
bir balık restoranında yenildikten sonra asla süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. denenmiştir, üstelik sütlaç yenilenerek denenmiştir. sütlaçla bile zehirledi lan.
balıkla yoğurt yenmesi ayrı bir damak tadıdır.bayat balık her zaman zehirleme yapabilir.
balıkla yumurta yenmez diye de bilinir. Süt gibi bu da zehirleyebilir.
balık bayatsa zaten zehirlenilecek durum.
süt ve süt ürünlerinin etkisi abartılacak kadar yoktur.*
saçma bi genelleme dahadır. sonuçta balıkla taze olan herşeyi yiyebilirsiniz. yediklerinizin hepsi taze olduktan sonra boş.
geçenlerde yakaladığım balığın üstüne biraz süt serpiştirdim. balığın üzerinden buharlar, dumanlar çıkmaya başladı. yetinmeyerek biraz daha süt serpiştirdim. bu sefer de balığın üzerinden zehirli olduğu her halinden belli olan yeşil sıvılar fışkırmaya başladı. balık mevcut eninden 45cm daha genişledi ve solungaçlarından alev almaya başladı. balığın infilak edeceğini gören turistlerle birlikte ben de depar atarak kaçtım.

unutmadan;
geçen hafta da kipa'da geziyorum, balık ve süt ürünleri reyonlarını karşı karşıya koymuşlar, ne görsem beğenirsiniz; balık grubu ve süt grubu birbirlerine hakarete varacak ağır hitamlar ile sataşıyorlardı. balıkların yanına gidip sakinleştirmeye çalışsam da beni dinlemek yerine süt grubuna ağır küfürler etmeye devam ettiler. bu savaşın arasında daha fazla kalamayarak kipa'dan ayrıldım. ulan dedim bu ne kindir arkadaş.
balığın bayat olması gerekmektedir.
(bkz: şehir efsaneleri)
Açıklaması şudur ki bayat bir balık sizi her şekilde zehirler. Fakat sizin bayat balıkla birlikte süt ürünü tüketmeniz bu zehrin etkisini arttıracaktır. Veya daha hızlı zehirlenmeye neden oluyor. Yani her iki şekilde de sorun süt ürününde değil balıktadır.