bugün

halk arasında bu davranış zehirlenmenize neden olabilir.
eğer ki balık taze ise tam tabir olarak bir bok olmaz.
Yediğiniz balık bayat ise yanında yoğurt yemek, ayran içmek gıda zehirlenmesine neden olabilir. Ama taze balık ile bunları tükettiğiniz zaman herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ama en güzeli siz yanında rakı için.
kimi zehirlenirsin der kimi balıktan zehirlendiğinde yoğurt ye der kısacası hangisi doğru bilinmez. *
bu şekilde söylentiler ile insanları gereksiz yere korkutuyorlar. tam bir açıklama yapmıyorlar. evet balık ve süt ürünleri yan yana geldiğinde zehirliyici olabilir, özellikle süt ve yahut yoğurt. ancak aralarına 3. bir gıda maddesi girer ise hiç bir şey olmaz. en basit örneği ekmek. inanmayan deneyebilir, özellikle öğrenciler için harika bir öğün yazıcam;
ton balığı, yoğurt, tatlı mısır ve ekmem. bunları ayrı ayrı koyun bir tabağa ve afiyet ile yiyin.
intihar şekli olabilir belki.
(bkz: (vid #33015) ).
''Bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde sakınca yok. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan ‘histamin’ proteini. Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki ‘histamin’ miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, yoğurtla birlikte tüketmenizin hiçbir sakıncası yok.''
(bkz: hastaneyi çağırın)
zehirlenmek.
Amasra da balık ekmek siparişi verirken garson yanına kola ya da ayran alirmisiniZ diye sorunca dalga geçiyor sandım. Hayır,balık taze ise ayran zehirlemez hatta çok da güzel gider dedi. Ben yine guvenemeyip kola siparişi verdim. riske gerek yok kolayı da severim. *
eski balıkçı restoranlarında balığın yanında birazda yoğurt getirirlerdi, balığın taze olduğunun garantisi olurdu.
balık tazeyse bir şey olmaz diyerek yıllar geçirdim, hala bir şey olmadı.
güncel Önemli Başlıklar