bugün

Prut savaşında gerçekleşen olaydır. rus çarı erkekliğe bok sürüp kuşatmayı kaldırmak için karıyı pazara çekmiştir. baltacının kitabında zaten af yok katerina yı düdükleyip kuşatmayı kaldırmıştır.
Tarihi yargılama, baltacıyı asla affetmeme sebebidir. Her yerin katerina ile dolmasına engel olmuştur.
tarihin magazin tarafı olan olaydır. baltacı paşamız harama uçkur çözecek adam değildir. katerina dan daha cazibeli hatunlara sahip olma imkan ve kabiliyeti olan bir osmanlı paşasıydı.
katerine sonradan adını nataşa olarak değiştirmiştir.
şu an aksaray'da bi otelde...
Savaş sırasında katerina dan iyisinimi bulacak denilesidir. (bkz: kalkmışın dini imanı olmaz)
uydurmadır. Sağlam kaynaklara göre savaş sırasında petro ve katerina savaş alanına hiçbir zaman gitmemişlerdir. Uzaktan yönetilmiştir. Ayrıca baltacı o sırada 82 yaşında ne işi var katerinayla? Hem kuşatmanın kaldırılması baltacının kararıyla olacak şey mi? Bütün heyetin onaylaması lazım. Katerina bütün heyete mi vermiş?
tarihi belgelerin hiçbirinde yer almayan palavra olaydır. ''rus ordusunu hatta çar ailesini bile kıstırmış osmanlı ordusu nasıl oldu da hepsini serbest bıraktı?'' sorusuna alternatif bir cevap olarak ortaya atılmış olabilir. aslında o gün 200. 000'e yakın altınla ermeni devşirmesi baltacıyı ikna etmiştir ruslar... kaldı ki deli petro karısını ellere terk edecek karakterde biri değildir. deli petro adamı götünden siker.
olay bize anlatılanlardan çok farklıdır. prut savaşını kazanmaya ramak kala baltacı katerina'yı değil, katerina'nın mücevheratını kabul etmiştir.*

not: ben demiyorum, kırım hanı 2. devlet giray padişaha sunduğu ifadesinde diyor.

kaynak: ntv tarih dergisi, sayı 29
palavradır. çoğu savaşta devşirme olan askerler başlarında bir türk bulunmasını istemez ve savaşa şevkle atılmazlar. tıpkı petervaradin savaşı gibi. baltacı da bir türk olduğu için yeniçeriler isteksiz davranmıştır. baltacı da korkmuş ve prut anlaşması yapılmıştır.
prut bataklığında rusları neden imha edemediğimizi bilemiyorum. belki de gerçekten yeniçeriler'e güvenelimediğindendir. sonuçta popüler kültür tarih imgesi olarak müstehzi bir gülümsemeyle anlatılan olaydır.
Katerinanın tipine bakınca yuh Mehmet dediğimiz olay.
tarih kitaplarından çıkıp şehir efsanesi haline gelmiştir.
MEHMET PAŞA BALTAYI TAŞA VURMUŞTUR.