bugün

yüzmeye çalışmak ve boğulmaktan hiç korkmamak.
tanim: ozlenilenlerdir.

simdilik aklima gelen ornekler soyle;

1- okuldan almaya gelmesi.
2- sizle yere oturup asik oynamasi. (bilmeyene; asik kemigiyle oynanan bir oyundan bahsediyorum.)
3- size kitlama cay nasil icilir ogretmeye calismasi.
4- size en sevdigi turkuleri ezberletmeye calismasi.
5- pazara giderken pazar arabasina sizi oturtmasi.
6- pazardan donerken iki de bir torbadan elma, armut, seftali cikarip, soyup dilimleyip elinize tutusturmasi.
7- sabah kahvaltisinda, sute batirilmis ekmege tereyagi ve bal surup size vermesi.
8- uyurken iki de bir gelip, sirtinizi ortmesi.
güreş yapıp babayı sırt üstü yere devirmek. keşke hayat yıpratmasaydı suratını, buruşturmasaydı ellerini, bükmeseydi belini de yine güreşebilse. yada gel hadi güreşelim dese yine. nasıl o ben çocukken güreşte bırakıverirdi kendini yere, şimdide ben öyle yapsam. yatsam yerde, oda tepemde oleyyy diye bağırsa. üstüme çıkıp tepinse. bende onun ben çocukkken bana baktığı gibi sevgiyle onun suratına baksam, gülücükle.
kucağına oturmak
babayla güreşmek...

zira baba hafiften yaşlanmış ve formdan düşmüştür. siz ise büyümüş, serpilmiş, breh breh bir insan olmuşsunuzdur. güç dengeleri bozulmuştur artık yani...

ancak babayla yapılan güreşlerin tadı hala damaktadır o ayrı...

(bkz: nerde o eski günler)
bisiklete binmeyi öğrenmek, onun seleden tutması, eşek herif sürsene artık deyip şamarı yapıştırması. * *
(bkz: konuşmak)
babanın kucağında direksiyon kullanmak...
tuvaletiniz kücükse babanizla yanyana yapabilirsiniz. ama büyükken yapamazsiniz.
o dersteyken sınıfın kapısında çıkmasını beklemek.
bıyıklarını çekmek.**
şımarıklık yapmak babaya. gördüğün bişiyi alsın diye ağlamak. sonunda da dayanamayıp size istediğiniz şeyi alması. sırtına binip babayı at yapmak. babayı başkasından kıskanıp saçlarını çekmek. babayla birlikte dışarıda bulduğumuz hayvanları doldurmak.koltukta babanın nasıl olsa sizi yatağınıza götüreceğini bilerek rahat rahat uymak. babanın ilgisini çekmek için baba geldiğinde olduğunuz yerde uyuma numarası yapmak... şimdide çocuk olsak da yapsak keşke.
sizi sırtında gezdirmesi için yalvarmak...
yapılamadığı taktirde hemen ardından pişmanlıklar getirecek olan eylemlerdir.
babanın sizi elleriyle uçarması vasıtasıyla (bkz: süpermencilik oynamak).
güreşmek
evlenme teklif etmek
sırtına çıkmak
birlikte tepinmek
uyuyana kadar masal anlatmasını istemek
her akşam eve gelirken oyuncak almasını istemek
kucağında yürüyüş yapmak.
birasından içebilmek.
konserleri omzunda izlemek.
atçılık oynamak, bunu yaparken arada bir sırtından inmek, evdeki küllükleri yem tabağı yerine koyup güya o küllüklerden ona yem yedirmek.. *
yazin, gecenin köründe 'babaa hadi gagoz parkına gideliim' diye yalvarmak ve bundan olumlu sonuç almak *
gece misafirlikten dönerken sizi kucağına alıp uyanmamanız için de sizi aynı anda pışpışlaması.*
baba ile küçükken bi bok yapmayıp, büyüyüncede anlaşamayan oğulun yorum yapayacağı konu.
namaz kılarken sırtına atlamak.
babam anlatır her özleyişinde beni, hen anlatışında da o anın bedeninde/yüreğinde bıraktığı mutluluk yayılır etrafa...saolsun.

vaktiyle, ben deniz 3-4 yaşlarındayken, bir yaz akşamı tütün tarlasından eve dönümüşüz. yazın sıcağının ve yorgunluğun da etkisiyle babam zemine uzanmış yatmış öylece, yatar yatmaz de uyumuş, bir müddet sonra uyandığında oğlunun göğsü üzerine yatıp kendisine sarılarak uyumuş olduğunu farketmiş...ben uyanana kadar beklemiş...

ez cümle; şu zamanlarda yapılamıyor güzel arkadaşlarım bu tür eylemler.tamamiyle fiziksel nedenlerle başka bir deyişle artık kapılardan geçerken başımızı eğmek zorunda kaldığımız zamanları yaşadığımız için.
göt kadar evin içinde saklambaç oynamak. hey gidi günler, o küçük koltukların arkasına saklandığımı iddia ederdim, babam da gelir bakardı koltukların arkasına, göz göze gelmemize rağmen "burda da yok" derdi ve ben de deli gibi koşup "ebeee" gibisinden birşeyler derdim. *
(bkz: attaya gitmek)
Gün içersinde gerçekleşen babanın yanaklarının mıncıklanması, ismiyle hitap edilmesi, elini aşağıya doğru tutup parmaklarla şıklatma olayının aynı zamanda bir de öpücük atmayla birleşmesi durumundaki muzurluk eylemlerinin yaş kemale erdiğinde yapılamaması halidir..
güncel Önemli Başlıklar