bugün

kimileri, babayla asla film izlememiştir. yıllar sonra, monitöre bakınca anlar bunu ve sarsılır. demek ki, babayla film izlemek güzeldir. hayattaki küçük, belki de büyük mutluluklardan biridir. *
izlemeyin film babanızla. Gözünüz yaşlı kalır yoksa o gittikten sonra. Sırf size birşeyler bildiğini gösterebilmek uğruna yaptıkları gelir aklınıza. Beğendiğiniz her oyuncuya bok atacak kimse kalmaz. Hele ki tek kızıysanız...Sizi kıskanmasını özlersiniz bir milyon yıl geçse ulaşamayacağınız idolden. Baba bu ilk aşkınızdır. izlemeyin film babanızla. Yoksa her beraber izlediğiniz filmde boğazınıza bir yumru yerleşir...
küçükkene bu tür ortamlarda esas oğlanla esas kız öpüşmeye başlar işte o an çaresizliğin resmidir.
kolay değildir. yine de denedik tabi biçok kere. star wars izlerken;
- vay mnısktimin manyakları nasıl kandırıyolar insanları öyle kuklalar falan...
der ve uzaklaşır. gördün mü... izlenmiyor işte.
(bkz: babayla baba filmini izlemek) *
korku filmi izleniyorsa,babanın sürekli "gitme kız oraya" "bak gidiyo" "gitmesene salak" şeklinde filme müdahale edeceği süreçtir.
sevişme sahnelerini kaçırmaya sebep olabilecek olaydır. baba, oğlunu veya kızını, bu tür görüntülerden korumak için kanalı değiştirir. aslında kendisi de izlemek ister.
sevişme sahneleri geldiğinde tvye bakmamak için oyalanacak bişiler yapmaktır..
gurbette öğrenciyken özlenir bu eylem fakat gerçekleştirildiğinde işkence haline gelebilir . baba sizi hala beş yaşında bir kız çocuğu olarak görüyorsa '' demek kii neymiiiş dürüstler her zamann kazanırmışşş '' gibi süpersonik yorumlar getirebilir , konuşmak istiyor da film yüzünden umursanmıyorsa; ev ahalisine geri zekalı muamelesi yapıp filmdeki her hareket söyler '' adam arabaya bindi vallaha'' gibi , izlenen film komediyse yapılan her espriden sonra '' haha adam bikbikbik dedi yaa'' diyerek özel eğitimini tamamlar. film siyasi , komplo teorisi falansa hoop bu günle bir bağlantı kurulur ki bu çok fenadır filmin kalan yarısını izleyemeyeceğiniz anlamına devam eder , artık iş değişmiştir , ne olacaktır ulan bu memleketin hali anasını vesaire vesaire.

uzun lafın kısası eğlencelidir bu durum , güzeldir , ha filmden bir bok anlamayabilirsiniz ama nedendir bilinmez bir güven hissi vardır evde , huzur vardır.
babayla haberleri seyretmekten zevklidir en azından.
+ baba gel bak dediğim filmi bu.
- ha tamam koy bakalım..

(zaman geçer...)

- e tamam da oğlum herifi yaşlandıramamışlar ki! makyaj çok sahte olmuş..
+ ama baba oyunculuğa dikkat diyorum lütfen yaa!
- ..
+ ..
- ohff. ben uyusam.
+ ya baba sen de!
- e ama oğlum herifin makyaj levent kırca gibi olmuş, mimik veremiyo yüzüne, inan izleyemiyorum yani..
+ tamam git yat.
- kızma hemen, güzel film ama.
+ ya üff tamam levent kırca işte hadi iyi geceler sana!
- film güzel güzel... iyi geceler...
büyük deniz arslanının küçük deniz arslanının üstüne çıkıp debelenmesi ve yalamasını.baba;ana yüreği işte bak nasıl yalıyor yavrusunu.koruyor.
çocuk;evet baba cennet anaların ayaklarının altındadır. (bkz: parçala behcet).
film fantastiktir. orglar,cüceler,elfler falan...
çocuk: babaaa çok güzel dimi bu film kaç milyon dolar hasılat yapmış biliyo musun?
baba: horrrrr hoooorrr hı ne?
öpüşme sahnelerinde ekrana bakamamaktır babayla bir film izlemek. sevilmeyen bir karaktere küfrü basamamaktır babayla bir film izlemek. ama ne olursa olsun baba oğul bir film izlemek paha biçilemez bir olaydır.
kimi zaman sıkıntılı olabilir ya. ben babamla 12-13 yaşlarındayken, the girl next door'u izlemiştim sinemada, karanlıkta net farkedemedim ama babam baya sıkıntılıydı sanki.
babam genelde 3. sınıf amerikan filmlerini tercih ettiği içim imkansız bir olay benim için. adam bıkmadı uçak kaçırılan, otobüs kaçırılan zart zurt filmlerden. amacı ne acaba ?
Çok sıkıcıdır.

Hicbir zevklerimiz uyusmuyo adama amerikanin klasiklerine girmis en iyi filmlerini aciyorum ocean's twelve ben efsaneyim falan filan ask filmi de acmiyorum yani sen bunlari mi izliyosun bunlari mi takip ediyosun simdi sen diyip kucumseyici ve alay edici bir bakis atiyo sonra abim geliyo bir batman filmi aciyo ona da guzel filmmis adamlar yapmis ya filan falan diyo ben anlamadim gercekten.

Bir baba hayal edin ve o babayla hicbir zevkiniz uyuşmasin benim babam da oyle.
babamla aramızda çok kuşak farkı olduğundan "hadi babacım gel bi film izleyelim " muhabbetimiz olmadı hiç.. benim kızımla olacak inşallah.. ama o an tv deki bi filmi, beraber planlamamıs da olsak aynı anda izlediğimiz olmuştur illa ki.. hele de kemal sunal-şener şen filmiyse.. babamın güldüğü sahneleri ezbere bilirim.. oralar çıkınca filmi bırakıp babamı izler onun gülüşüyle mutlu olurdum..
insanın içinin sıcacık olmasını ve kendini iyi hissetmesini sağlayan huzur verici aktivite.
Hiç yapılmayandır ancak umarım ki bu kadar önemli değildir.