bugün

Devamlı maaşa zammı, maaşa ne kadar kredi verdiklerini falan konuşur durur.
ağustos ayı itibariyle başıma gelmiştir.
dile kolay 35 yıl gibi bi süre çalışınca boşluğa düşüp saçmalamamasını beklemek hata olurdu.
araba alıp satıcakmış. onu geçtim, baba eylülde istanbuldayım ben diyorum, makedonya'ya gidip tıp okusana diyo. oturup araştırmış. boşluktan ikinci mesleği kakalıycak bana.
Evde bir çağ kapanıp başka bir çağ açma sebebidir.
yarrağı yediğiniz resmidir. kapı kilitleri, dolap vidaları, bilimum aksak elektronik aksam tamiri yapılacak ve bilin bakalım, yıldız getirme, ışık tutma görevleri kimin olacak ?
hele birde asker kökenliyse evi şehri hatta ülkeyi terk edin.
Emekli olunan gün itibariyle ev halkı karanlık br döneme girer. Çünkü babanın evde oluşuna alışma süreci başlar.

Her klasik türk ailesinde en son babanın duyacağı bir şeyler vardır çünkü.
Birde emekli olamayan babalar vardır onlar daha vahim sürekli çalışırlar evlatlarının geleceği için...
işte biz o emekli olmasın kafamızı dinleyelim diyen hayırsız evlatlarız. *
Evdeki saltanatınızın bitmesi sürekli evde olması demektir. Düşman başına.
Pazar günlerinizi zehir etmeye kahvaltı hazırlayıp herkesi sabahın köründe ayağa dikmeye başlayacak olmasıdır.
çok fena ara bozar.

2 senedir falan anladım ki hayatta insanı en bozan şey işsizlikmiş. bir şeyin parçası olmak, emek sonucu kazanıma sahip olmak, bi işin ucundan tutmak önemli şeymiş. yoksa sonunda sapıtılıyormuş.

babaların emekli olması yasaklanmalı.
Bir sure depresyona girecektir. Evde kavga gurultu kesinlikle kopar bu surede. Daha sonra bos oturmaya alisicaktir. Emekli olanada zor, cekene de zor bir durumdur.
Çalışmasıyla emekli olması arasında bir fark göremediğim durumdur şimdiye kadar. Adam emekli olunca daha meşgul oldu resmen. Evde kim genç kim emekli belli değil arkadaş, ben evde keyif yapıp dinleneyim diye fırsat kollarken adam ora senin bura benim geziyor. Bide gün yetmiyor diye hayıflanması var tabi, gençliğimden utandım.
ev ortamının anasını siken durum.
Sizi kontrol etmesi sıklaşır. Gittiğiniz mekanlarda hep karşılaşırsınız filan. Kötüdür yani.
kendine bir uğraş bulana kadar sizi kullanacağı dönemin başlangıcıdır.
Annenizle kavga ettiğinizde demir yumruğu ensenizde hissedip daha ılımlı olmanızdır.
babanın ırkınızı sikmesiyle sonlanacak bir sürecin başlangıcıdır.

24 saatin 12 saati beyaz tv, stv, 12 saati halk tv izliyoruz evde.
eğer hala ona maddi olarak ihtiyacınız varsa sıçtığınızın resmidir.
evdeki herkese sarması ve evde terör estirmesi demektir. Uzak durun kendi evinizden. Tabii böyle bir şey mümkünse...
vizelerden sonra nefes almak için geldiğiniz eviniz de her şeye karışan babayla karşılaşırsınız. evden uzak durun.

öğretmen evlerinin kapasiteleri artırılsın kampanyasına evet.
evden uzakta zaman geçirmenizi sağlayacak bir işle iştigal etmiyorsanız evden uzak durmak için bir yol bulun.

ayrıca siz dört gözle babasının emekli olmasını bekleyenler; eğer tutuyor olsalardı şu anda babamla karadeniz turunda olmam gerekiyordu. vb. vb. vb.
boş oturmaya alışkın olmayan bünye olur olmadık şeylere bulaştırır adamı. örnek vermek gibi olmasın, en son babam patateslerin kesilme şekline filan karışıyordu. o derece.
babanın iş gününü tamamlayıp yaşını beklemesi üzerine yaşını doldurmasıyla alacağı en güzel doğum günü hediyesidir.
kıyamamdır.

canım ya, gitmiş hemen işlemlerini başlatmış. çocuk gibi, nasıl da sevinçli, nasıl da mutlu.

arayıp duruyor, şunu şunu yaptım. artık şöyle şöyleyim diyor. aklı sıra hava da yapıyor yahu. yerler böyle babayı. iyi ki vardır, iyi ki arkanızdadır ve iyi ki emeklidir.

çok daha iyilerini hak ediyordur. *
- olm orda bardak var işte onla içsene suyu.
- ya baba pis o bardak.
- oğlum daha yeni çıkardın onu sen.
- ya baba bi gitsene ya, ben mutfağa giriyorum sende peşimden geliyosun ya.

(giderken)

- ohooo iyi be her seferinde başka bardakla için suyu...oh ne güzel...biz..(ses yavaş yavaş kesilir)
günümüz türkiye 'sinde bir siyaset, bir ordu, bir uluslararası görevden emekli olmuyorsa tekrar çalışmasıyla vuku bulur. geçinmek zor oluyor insan memur emeklisiyse.