bugün

Muhtemelen kaleciyi önde gördüğünüzde yetenekli olan birinin yaptığı faaliyettir.Topun dibine girersiniz top havalanmaya başlar.Daha sonra heyecanla topun düşeceğin yere bakarsınız.Topun kalenin içine doğru düştüğünü gördüğünüzde içinizde fırtınalar kopar.Kendi kendinizde lan ben neyim böyle,ne kadar yetenekliim,süperim cinsinde bir şeyler söylersiniz.işte budur aşırtma gol atmak.tüm maç boyunca o gölü atana müthiş bir özgüven verir.Böyle süper bir olaydır.
(bkz: güiza)
(bkz: kezman)

insafsızlar bi bizim maçlarda gol atarlardı zaten.
seyirciyi coşturur.ayrıca o aşırtma yapıldığı anda topun kaleye gidişini bekleyen forvet in suratı görülmeye değerdir.
dün oynanan sporting gijon - barcelona maçında 80.dakika da david villa nın attığı muhteşem gol aşırtma atılan gole örnek verilebilir.
* fifa'nın vazgeçilmez golleridir.
yıl : geçen yıllar işte
kulüp : bursaspor alt yapısı
maç : bursaspor - maliyespor *
hava : parçalı bulutlu
detay : aga orta sahadan ortayı açtı takım kaptanı deli selçuk, ben de santrafor oynuyorum tabi golcülük çok muhteşem abinizde.
neyse ceza sahası çok kalabalık sıkıldım ben ceza sahasının içinde 1-2 tur atarken bi baktım top önümde kaldı içerisi ana baba günü vursam top geçmeyecek
skor 1-1 top önümde... o an sanki herkes durdu beni izledi ya da ben durdum bilmiyorum i gördüğüm tek şey kalecinin ileride olduğuydu... tek yaptığım topun dibine girmek ve kaleye yollamaktı... hayatımda unutamayacağım anlardan birisiydi o gol.
muntazam dediler... hürriyet bursa gazetesinde falan tam sayfa resmimi bile vermişlerdi.
(bkz: hey gidi günler)
golü attıktan sonra yandan ince bir tükürük atalır sahaya ve cool bir şekilde koşarak kutlanır.
hasan şaş böyle gollerden sonra eliyle kafasını işaret ederek beyin bedava, kafamı kullandım attım hareketi yaparak hatırlanmaktadır.
benim için zeka ürünü olan gol vuruşudur, bu nedenle en sevdiğim gol şeklidir... sırf bu yüzden pes-fifa serilerinde heba ettiğim zilyon tane "bire bir" pozisyon vardır...

yoksa bende zeka problemi mi var?!
genelde uzaktan şut çekmeye hazırlandığını gören kaleci açıyı kapatmak için öne doğru hamle yapacaktır. hiçbir kaleci kale çizgisinde beklemez ama çok az futbolcu bunu değerlendirebilir. akıllarda kalan aşırtma gollerin başında hagi' nin r.wien e attığı, emre nin galatasaraydayken real mallorca ya attığı ve yine emre nin interdeyken (lazio olabilir) bi italyan takımına attığı gol.
kalecilerin yediğinde içten içe çılgına döndüğü, karizmatik gollerden birisidir.
atması zevkli, yemesi iğrenç olan gol şeklidir. kollarınızı havaya kaldırmanıza fırsat kalmadan top süzülüp düşer o kaleye.
12 şubat 2011 sporting gijon fc barcelona maçı nda david villa nın sağlam bir örneğini gösterdiği gol tipidir.
şaşırtmadır. o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmaz.
(bkz: 16 mart 2000 real mallorca galatasaray maçı)
egomu aşırı derecede tatmin eden gol çeşitidir. hele golü attıktan sonra kalecinin " amuna godum niye öyle attın la" der gibi bakması ve diğer oyuncuların "aferin gaptaaan" demeleri daha da bi gaza getirir insanı.
kalecinin karizmasını yerle bir eden gol çeşitlerinden bir tanesi gibi görülse de cruiff'a göre atan oyuncunun elinin sıkılmasını gerektiren gol çeşididir.
seyir zevki açısından muhteşemdir. şöyle yapalım:

hagi'nin karabükspor'a attığı gol
[ hagi'nin ajax'a attığı gol]
sabri'nin bursaspor'a attığı gol
[ 4-1'lik galatasaray real mallorca maçı] * *