bugün

peçetede kalan lekeyi kontrol amaçlı yapılan eylemmiş kendileri.

ne gözüküyor acaba...
bir sonraki hamlenin hangi bölgeye yapılacağını belirlemek için yapılan hareket.
götünü sildikten sonra tuvalet kagıdına bakması muhtemel kişi davranısı.
burnunu sildikten sonra peçeteye bakanın kuzenidir bu.
ağzımıza bulaştığını tahmin ettiğimiz maddenin, peçete tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmek amaçlı bir eylemdir.
eğer peçete lekesizse büyük bir özgüven yaratır.
başarısını tescil etme ugrasındakı kişi eylemi..oturma organında yapılanla aynıdır amaç.

hmm başarılı bi çalışma olmuş brava bana demesi lazım ardından.
bide berberde kafanı yıkayan amcanın kulaklarına soktuğu pamuğu yere atmadan önce içine bakması var ama konuyla hiç alaksı yok sanırım.
onun daha kötü versiyonları da var.
bir türk alışkanlığı olarak (bkz: burnu sildikten sonra mendile bakmak) *
(bkz: yaran yanlış okumalar)
ağzı sikildikten sonra peçeteye bakmak.
mantıklı bir eylem...

eğer peçete fazla kirlenmişse "ne yemişsem, ağzımı yüzümü batırmışım a.q. kesin devamı da vardır, dur eccük daha sileyim" mantığı ile, ağızın temizliğine gereken ehemmiyetin verilmesi ile sonuçlanr.
(bkz: sümkürdükten sonra peçeteye bakmak)
ne içmiş bu ya?
(bkz: ağzı sikildikten sonra peçete kullanmak) *
aç gözlünün peçetede yenebilecek birşeyler kalıp kalmadığını kontrolüdür.
öksürdük den sonra bak, kan varsa kansersin.
(bkz: yeşilçam)
ne güzel bir eser yarattım yahu demektir.
(bkz: şu yılgın türkler)
eğer üşenmeyip gidip aynaya bakabilecekseniz peçeteye bakmaya gerek yoktur şayet ben bu peçededeki kontol işini yaparım neden diye sorarsanız ağzımın temizlendiğini başka nasıl anlayacağım.son sildiğimde peçete temiz ise demekki ağzım da temizlenmiştir.
"ne kadar pis yiyip etrafa rezil olmuşum lan acaba" kontrolüdür. ayrıca istemsizdir.
aslında bir ayna olarak da yorumlanabilen durum insan ağzını sildikten sonra bakar peçeteye ki ne varmış ağzının kenarında diye.
sıçtıktan sonra tuvalete bakmak gibidir. arkamda ne bıraktım acaba diye merak eder insan sanırım.
(bkz: götü sildikten sonra tuvalet kağıdına bakmak)