bugün

Saçmalık birader açıköğretimlere askerlik tecilinin kalkmasi saçmalık degil direkt askerlik kalksin hic kimse düşünmüyor mu niye birileri benim elime zorla silah verip 12 15 hatta zamaninda 18 ay erkeklerin içinde kalıp basta olan insanların istedigi kişileri öldürüyorum diye insan haklarına aykırı bir kere zorla adam oldurtturuyorlar.
zorunlu askerlik mi kaldı ya. ben tecil bile ettirmedim gelsin zorla götürsünler yiyorsa Avrupa insan hakları mahkemesine giderim.
ayrıca aihm türkiye'yi zorunlu askerlikten dolayı suçlu bulmuş askere gitmek istemeyenlere zorbalık yapılmasının insan haklarına aykırı olduğu açıklamıştır.
Bu başlık altında zorunlu askerliği veya vicdani red konusunu tartışmak yersiz olur. Eğer açıköğretimin statüsü örgün öğretim gibiyse yanlıştır ama devlet açıköğretimi başka statüde ele alacaksa tamam.

Ayrıca ben askerliğe inanmıyorum. insan öldürmeyi öğrenmek için temel eğitim yetmez. Maksat ülke savunması ise zorunlu askerlik şart değil.
akıl akıldan üstündür atasözümüzü haksız çıkarmayan olaydır.
kaynağı götüm olan iddia.

ha ben askerliği yapalı 10 yıl oldu, sıkıntı yok. isterse kalksın.
Birileri itiraz eder yüksek mahkemeye gider, dava düşer merak etmeyin gençler.
Başarılı şekilde uygulanırsa hem mağduriyeti önleyecek hem de amacı sadece askere gitmemek olanları engelleyecektir.

O değil de bu vicdani retçi ibneler başlığın altına toplanmış. Yok zorla adam vurmazmış, yok gitmek zorunda mıymış. Sanki her askere giden 3-5 leş almadan gelmiyor veya ibne burda kalsa dünyayı kurtaracak.
(bkz: okuma hakkının elinden alınması)
Zaten çoğu öğrenci akbili ve askerlikten kaçmak için okuyordu. Geçmişlerr olsunnn.
vicdani retçileri ortaya çıkarmış başlık, güzel kardeşlerim türkiye cumhuriyetinde yaklaşık 600 bin asker var ve bu adamların hepsi adam öldürmeye gitmiyo, askerliği sadece adam öldürme işi sananlar bi araştırın askerlerin yaptığı sosyal faliyetleri.
Ozele okula kaydodulurum. Her sene sinifta kalir arada bir okul degistiririm.

Ben askere gitmeyecegim. Bedelliyse yasim gelince parasini veririm. Fakat askere gitmem. Gitmeyecegim. Ben sucluyum amk hep suclu kalacagim asker olamam. Yillik kazancini bir gecwde gomecegim bir komutan bana emir veremez. Ben tanriyim. Kimsenin bana ne yapacagimi soylemesine izin veremem. Gerekirse rapor ayarlarim yine gitmem.

Siz de gitmeyin. Doguda oldugunuzu dusunun biri size sunu vur diyecek. Siz de vuracaksiniz. Ben tetikci degilim kimi istersem onu vururum. Siz de tetikci olmayin. Ozgurlugunuzu vermeyin.
Açıköğretimin askerlerden çok idari personele yönelik olduğunu düşünüyorum. Lisans diploması almaya teşvik etmek ve maaş artışı sağlamak hedefleniyor.

iktisat bilen askere neden ihtiyacımız var merak ediyorum zira arz talep dengesi öğrenerek uluslararası ekonomik sistemi kavramaya giden yol çok uzun bir yol.

Ordu ekonomik birimlerini tasviye etmeli. Orduevi gibi Ordu sandığı Ordu marketi vs uygulamaları askerliği cazip hale getirmek için düşünülen uygulamalar ama bence adaleti bozuyor. Asker zaten ortalamadan yüksek maaş alırken bir de giderleri azaltılıyor ama asgari ücret askeri ücretin hep oransal olarak altında.

Askeri bütçe azalırsa o paraya helikopter alırsın. Helikopterin varsa halka verirsin. Askeri personel sayısı azalırsa orduevine gitar çalmaya asker almana gerek kalmaz ya da bu hizmeti parasıyla dışarıdan alırsın.
Amacı askerlikten kaçmak olan aöf'liler için soğuk dujjj etkisi yapacak olan olay.
bir allahın kulu da çıkıp kaynak nerde lan dememiş ben diyeyim bari

kaynak nerede ?

troll başlıklarından bir tanesi.
açıköğretimli değilim serseri . sadece böylesine kamusal bir olay iddia ediyorsan kaynağını göstermelisin. yoksa adamı kamu hakkında yalan haber yaymakla - milli savunma bakanlığıyla ilgili- dava ederler, gençliğini yakarlar.tamam trollüyorsunuz falan iyi hoş da trollemenin sınırlarını iyi çizin. akıllı olun *
Kalksın kalksın da herkes için kalksın ulan bedelli 1000 Euro olmuş haraç gibi şimdide 6 ay yapmasın 1 sene yapsın açıklar diye hallenen bitakım örgün mezunlarının zafer nidalarına mı Skicez Kafamızı,hasbinallah.
Sadece açık öğretim değil, o sürede full-time öğrenci olmayan vb. herkes için kaldırılması gerekir.

Mecburi askerliğin aldırılması yerine, askerlik 6-12 ay arasına indirilip, bu sürede bütün askere en azından 600-700 TL gibi işe yarar bir para ödenmesi, ayrıca askerlik yapan herkesin sadece paspas yapmak, boş boş oturmak vs. yerine adam akıllı eğitim alması gerekirdi.

Ayrıca askerlere askerlik boyunca ileri de de sivil hayatlarında işlerine yarayacak teknisyenlik vb. bir çok alanda eğitim verilebilir. ABD ordusu askerlere Üniversite, Kolej kredisi, Paralı okulla için indirim vb. bir çok olanak sağlıyor.

Mecburi askerliğin ülkeye ve güvenliğine vs. katkıları milyonlarca örnekle yazıla bilir ancak örneğin Jandarma gibi birimlerde Er ekonomiye de katkı sağlar. Çünkü Jandarma Polise oranla kat kat büyük ve çok daha zor bir alanda asayiş yaptığı gibi polis, itfaiye, karyolaları vb. bir çoğunun görevlerini de yapar, üstüne terörle de en etkili mücadele veren birimdir. En dandik Jandarma er dahi gayet gerekli bir iş yapar. Kolay kolay da yatmaya, boş zaman öldürme fırsatı olmaz. Aldığı eğitim de piyadeye oranla çok daha ciddi olup, özellikle usta birliğinde edindikleri tecrübe, aldıkları eğitim vs. bir çok ülkenin ömür boyu askerlik yapan pro askerinden dahi daha faydalıdır. Hele Hele Erdal Sarızeybek vb. komutaların emrinde görev yaptılarsa er olarak dahi ulaştıkları kapasitenin, ABD, ingiltere vb. ülkelerin Komando diye ortaya çıkardığı rütbeli askerlerden dahi çok daha iyi olma olasılığı yüksektir.

isviçre vb. bir çok ülkede mecburi askerlik düşünülmektedir veya benzeri mevcut uygulamalar vardır. Güney Kore'de Türkiye gibi bire bir mecburi askerlik var. Örneğin bazı Avrupa ülkelerinde bütün vatandaşlara ordu tarafından tam otomatik piyade tüfeği verilir, her yıl belirli periyodik dönemlerde gider ordu içinde eğitim alırlar! benzeri uygulamalar çoktur.

Amerika dahi uzunca bir süredir mecburi askerliğin getirilmesi gibi bir plan düşünmektedir. Gerçi ihtiyaçları yok! Orduya başvuran sivil sayısı bizde askere gidenlerden kat kat fazla!!!