bugün

(bkz: azeri türkçesi)
azerbaycanlıların konuştukları dil. burada neden azeri türkçesi deniyor anlamadım, azericedir efendim bu, manyak mısınız?
aztv'de hilary swank'ten "ooh tezek!"* lafını duyduğumdan beri bir sempatimi kazanmış dildir. herşey mümkün azericede. sınır yok!
Şaxsen men bütün azerbaycan türkleri ne selam ederim. Azerbaycan Türkçesidir çünkü azerbaycan türktür.
türkçenin içindeki yabancı kelimeleri görmeyenlerin bok attıkları güzel dildir. (bkz: azerbaycan türkçesi)
sempatik bir dildir.

"Men heyatda 3 qadini: anami,heyat yoldasimi,qizimi sevirem" deyen oğlan,nenevin pensiyasi burnundan gelsin"

şeklinde bir anneanne sözleri vardır ayrıca *
olmayan dildir.

azeri diye de bir şey yoktur.

(bkz: azerbaycan türkleri)
Azerbaycan'da sadece 3-4 hafta kalarak mükemmel şekilde konuşabilirsiniz. 2-3 ay civarı kalarak düzgün yazmaya başlarsınız. Dahada uzarsa türkiye türkçenizin bozulduğunu fark edersiniz.
türçenin dedesi gibi birşey.
facebook'u azerice yapınca bu dili pek bilmeyenlere komik gelebilecek dil.
https://fbcdn-sphotos-g-a...60214770600_5029569_n.jpg
valla bu dilde ne söylenirse söylensin kulağa aşırı komik geliyor. hani bu çocukça bir komik bulma değil, gerçekten komik. adam orada belki ölümsüzlüğün şifrelerini anlatacak ama ben yine onun dediklerine odaklanamam.
fars etkisinde kalan bir türkçe. bizim türkiye türkçesi atatürk sayesinde temizlendi. onlarda temizleme yapılmadı.
oğuz soyunun şeker şurup türkçesi'dir. azerice değil azerbaycan türkçesi'dir. zaten azerbaycan'da da böyle söylenir.
Doğrusu azerice değil azerbaycan dili veya azerbaycan türkçesidir.
Türk lehçelerinden biri. Batı (Oğuz) Türkçesinin bir kolu olan Azerîce, 13. yüzyıldan itibaren Güney Kafkasya, iran, Irak ve Suriye’nin bazı bölgelerinde oluşmaya başlamıştır. Azerîcenin tarihi üç evrede incelenir: Eski Azerîce (14-16. yüzyıllar), Klasik Azerîce (16-19. yüzyıllar), Modern Azerîce (20. yüzyıl). Bugün Azerîcenin Sovyet Azerbaycanı Azerîcesi ve iran Azerbaycanı Azerîcesi olmak üzere iki ana kolu vardır. Azerîce, Türkiye Türkçesinden bütünüyle ayrılmış değildir. Özellikle Doğu Anadolu ağızlarıyla (sözgelişi Erzurum ağzı) Azerîce arasında büyük yakınlıklar vardır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...om/azerice/#ixzz2OPJnNmpB
sevişirken seksileşen dildir.
Farsça'yla karışık Türkçe. Gazelleri hoyrat formatında okuyunca enfes oluyor. Kerkük türküleri gibi. Lezzetli.
Tebessüme sebep olan dil e tabi bir dağdan inmelerin dili kadar yarmamaktadır.
Komik dildir.

- He, şimdi astanofkayı görrdüğn? Oraya kadaaarr git gardeşim tamaaam? Orada aftobus görecen numere 62 tamamm? Onun peşinden ayrılmayasan ha, varırsın en son.
asıl adı azerbaycan türkçesi veya azeri türkçesi olan, batı türkçesinin bir kolu olan türkçenin bir lehçesidir. Türkiye Türkçesindeki arap dilinin etkisini azerbaycan türkçesinde farsça dilinin etkisi alır. farsça kelimeler konuşmaya dahil olur, ancak türkiye türkçesinden daha sade bir görünümü vardır. rus dilinin izleri de görülebilir.
Yillar once televizyonda kanallari gecerken Azeri kanalinda Rambo filmine rastladim. Sylvester Stallone u Rambo rolunde azerice konustugunu bir dusunun, birkac dakika bakip gectim Rambo hatiramda seyrettigim orjinal haliyle kalsin diye. Cok komikti. Kurtarmaya gittigi tutsaklar Ramboyu Azerice konusurken gorunce, sen git baskasi gelsin diyebilir her an.Asla azeri diline karsi bir onyargim oldugundan degil bunu anlatma sebebim ama Rambo karakterini sifirla carpti diyebilirim gozumde.
(bkz: kazakca)
Azeri türkçesidir o.
Ne komiktir ne gülünç, hiç bir dili böyle fişleyemezsiniz. Garipsersiniz anlarım. Ben de türkçeyi garipsiyordum ilk zamanlar. Fakat alışınca geçti.
Kullandığınızdan daha fazla öz türkçe vardır. Arada rus sözcüklerin olmasının tek nedeni geçmiş. Siz sömürülmediğiniz halde ingilizce kelimeleri, arapça kelimeleri kullanıyorsunuz. Cümlenin sonuna yes, okey dediğiniz de kahkaha atmıyorum gülünçte gelmiyor. Sadece yazık diyorum.
azerilerin dili. türkçe tokat kelimesinin azericedeki karşılığının yumruq olduğunu gördükten sonra öğrenme hevesim arttı.

aynı şekilde;
papatya=çoban yastığı
hemşire=tıbb bacısı