bugün

1613 yılında inşasına başlanan saraydır. önceleri tersane sarayı adını almıştı.haliç in güzel bir şekilde izlenebilmesi için her tarafı camlarla çevrili olan bu saray yüzünden bir dönem haliç'te sandalla gezinmek yasaklanmıştı.
bu saray 3.ahmet zamanında onarılmıştı.adı ise aynı dönemde aynalıkavak sarayı na dönüşmüştü.aynalıkavak denmesinin sebebi ise ,1718 pasarofça antlaşması sonrası venediklilerin 3.ahmet e hediye ettiği büyük aynaların bu sarayın duvarlarına yerleştirilmesiymiş.kavak ağacı kadar uzun olduğu söylenen bu aynalardan dolayı bu saraya önceleri ‘aynaları kavak sarayı’ denilirken zamanla bu ad da aynalıkavak sarayı na dönüşmüş.
2.mahmut zamanında yıktırılan bu saraydan günümüze kalan tek bina ise 3.selim in 1791 de sarayı meydana getiren binalardan kasr-ı hümayun un yerine inşa ettirdiği bugün de hasbahçe köşkü denilen binadır.
geçerken hep görüyorduk, bir gün gidip ziyaret ettik. içeri girince kasrın önünde bir rehber bulunuyor. giriş 3 ya da 4 TL. küçük gruplar halinde giriyorsunuz kasra. tur yaklaşık 15 dakika sürüyor. bahçesi çok güzel lalelerle dolu. dinlenmek için birebir. kuş cıvıltıları içinde oturup çay-çorba içebilirsiniz. haliyle her tarafta ağaçlar var. hepsi kavak ağacı mıydı hatırlamıyorum. neden aynalıkavak dendiğini sormayı unuttuk.

aynalıkavak kasrı hakkında daha detaylı bilgi vermeyeceğim sözlük. gidip görün bir zahmet. gitmişken yakınlardaki rahmi koç müzesine de uğrayabilirsiniz. oradan eminönü derken alın size küçük istanbul turu.

http://upload.wikimedia.o...4%B1_-_Mart_2013_-_r4.JPG
Beyoğlu'nun Hasköy semtinde, haliç kenarında bulunan, çöldeki vaha gibi bir mekan. Hasbahçeye girer girmez, dışarıdan soyutlayıp insanın içini huzur ile dolduran bi atmosfere sahip. Bahçesindeki havuzun etrafı tam yaz meşki yapılacak yer.
Oldukça küçük olan köşk, tavan işlemeleri, bol bol güneş ışığı alması için tasarlanmış çok sayıdaki pencereleriyle eşsiz bir mimari örneği. Fotoğraf çekilmek için bahçede yatıp yuvarlanarak şekilden şekile giren instagirller yüzünden bitki popülasyonu zarar görmez umarım:)

görsel
görsel
görsel

Not: Kasrı ne kadar çok sevdiysem Hasköy semtinden o kadar nefret ettim. istanbulda hasköyden katbekat çirkin semtler gördüm ama buraya inanılmaz bi antipati duydum birkaç sebepten dolayı. Bundan sonra kasra gidecek olursam, mahalle içerisinde iki adımdan fazla atmam. Gidecek olanlara da tavsiyem bu yöndedir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar