bugün

657' ye tabii devlet memurların her ay yaptığı ve ölene kadar yapmaya devam edeceği bekleyi$.
(bkz: aybaşı derken)
devlet memurunun ömrünü tüketme biçimidir. gün sayarsın , sayarsın , sayarsın .... sonunda bi bakmışın yaş 70 iş bitmiş .
(bkz: regl)
erkekler ve kızlar için farklı durumdur. hiç bi kızın ay başını sabırsızlıkla beklediğini görmedim.
(bkz: bir sen bir ben bir de bebek) durumları.
sadece 657'lilerin anlayabileceği durum.
zamansız baba olma tehlikesiyle karsı karsıya kalma ihtimali varsa sabırsızlık ve tırsmayla karısık bekleyebiliyor insan hatun kisinin ay basını.
memur çocuğu olupta öğrenci olanların beklediği gündür.
(bkz: üzülme yavrum her genç kızın başına gelir)
memurların bekleyişidir.
eğer ki korunmasız ilişkiye girildiyse olaya farklı bir boyut katar.

(bkz: aybaşının gelmesi için dua etmek)
kredi kartı borçları gırtlağa kadar dayanmış, ev kirası, elektrik, su faturaları gelmiş geçmiş devlet memurunun ümitsiz ama heyecanlı bekleyişi.
öğrencilerin durumudur bu. babam memur napayım.
genelde memurların ve özel şirkette yoksulluk sınırı altında çalışanların yaptığı eylemdir.bekleyen şahıs ay başı gelse de anca borçlar ödendiğinden sadece bir gün beklemez
abazan bir eşi olan kadındır.*

edit: aybaşı olan eşle ilişkiye girilmez ya abazan eş sahibi kadında bu aybaşını sabırsızlıkla bekler bunu anlatmaya çalıştım sayın moderatör(!)
edit2: nesi uyumsuz bu yazının başlıkla bu dil türkçe her anlam çıkıyor söylenen sözden.
edit3:aybaşı olan kadını abazan kocası sikemeyecek rahat bırakacak diye kadının aybaşını sabırsızlıkla beklemesi. *
birkaç gün seks yapmayıp kendini nadasa bırakmak isteyen kadındır.

yada

+para bitti para aybaşı gelse de maaşı alsak açlıktan ölmesek
diyen insandır.