bugün

avrupa filmeleri uykukumu getirir .
hollywood filmleri ise uyutmaz beni.
sonuç=
hollywood movies is win .
europe movies is lost .
avrupa sinemasının yapamadıklarını yapabilme kapasitesi ile her türlü hollywood bir adım öndedir.

ama avrupa filmleri baş yapıt niteliği taşır. alman sineması, ingiliz sineması,fransız sineması, italyan sineması, isveç sineması ve danimarka sineması tek tek ele alındığında her birinin kendine has özellikleri ve tarzı ile avrupa sineması kültürel bir miras niteliğindedir.
avrupa sineması duygu içerir gahi ağlatır gahi güldürür gahi onulmaz dertlere saldırır. kısacası avrupa sinemasında ruh vardır.

oysa hollywood sineması fabrikasyondur. içeriği standarttır. etkisi kısadır.
avrupa sinemasında elle tutulur olan sadece fransız ve özellikle de ingiliz sineması vardır. Hollywood fransız sineması karşısında bariz öndedir ama ingiliz sineması hollywoodla yarışacak derecede iyidir. Bunun dışındaki avrupa sinemalarında kesinlikle iş yoktur.

Örneğin bir alman sineması vardır her filminde moritz bleibtreu oynar zaten başka kaliteli oyuncu yoktur. ispanyol sinemasına bakın öyle korku filmleri vardır ki onun için ne kadar kötü kelime kullansanız yine yetmez. Bu özelliği sözde en iyi korku film serileri olan Rec serisinde görebilirsiniz.
alman dizi filmi Unsere Mütter unsere Väter ve muadili piyanist filmi arasında kıyaslama yaparak hangisinin daha iyi olduğunu anlayabiliriz. alman sineması hollywood'u ezer geçer.
koca bir kıtanın sineması ile abd'nin kıç kadar eyaletinin sinemasını karşılaştıran versus. bence bu bile hangisinin daha büyük olduğunu anlamaya yeter. kafanız karıştı değil mi? evet benim de.
avrupa sineması sanatın ağırlıkta olduğu sinemadır. hollywood ise aksiyondur çoğunlukla.
Hollywood sineması gözlere ve kulaklara iyi gelir, avrupa sineması duygusal ve sanatsaldır, hislere dokunur.
avrupa sineması genelde türk izleyiciye ulaşmadığı için üzrine vasat yorumlar yapılabilir ama içerik olarak hollywood'u beşe katlar. Avrupa sineması elittir. hollywood ise ayak takımına hitap eder.