bugün

giderek hata yaptığım filmdir, çıktıktan sonra yarım saat nefes darlığı çektim, ne umdum da gittiysem artık bilmiyorum,* ya ben artık sinemada film izleyemiyorum, ya da film bayıktı oldukça.. *
cem yılmaz'ın yine yapacağını yaptığı, şener şen ve çetin tekindor'un ustalıklarını konuşturduğu, okan yalabık'a da yardımcı rollerin gerçekten iyi gittiğinin kanıtı bir filmdir. müzikleri de etkileyicidir ayrıca..
oyunculuklarına, müziklerine ve görsel kalitesine birşey dememekle beraber senaryosu yerden yere vurulası film.sanki biraz aceleye gelmiş.
--spoiler--
spoiler kullanmaktan bihaber yazarlar yüzünden cem yılmaz'ın filmde öldüğünü sözlükten defalarca öğrenebileceğiniz film.. her gün biri acıkca yazıyor.
--spoiler--
battal'ın kızını cihazlara bağlı olarak yatakta gördüğünüz anda pamuk'un neden öldürüldüğünü anlıyorsunuz bu sefer olmamış yavuz turgul... şener şen ve cem yılmaz'ı izliyeceğim ben diyorsanız gidebileceğiniz bir film onun dışında extra bir artısı yok...
(bkz: şener şen)
eğer dikkatli bir izleyici iseniz daha ikinci seans başlamadan sonunu tahmin edebileceğiniz türden bir film.

sırf cem yılmaz ve şener şen oynuyor diye izlemek istiyorsanız da* bence sinemaya gitmeyin, sonra evinizde izlersiniz. şu an gösterimde olan daha güzel filmler var.
şener şen için gittiğim filmdir.eleştrilere gelince.

1- filmin sonu ortasından belli oldu.ne zaman ki kızın hasta olduğunu gördüm. sonunu çözdüm olayın.
2- şener şenin son sahnede olayı anlatması gereksizdi.filmi izleyip olayı çözdük zaten.
3- idris çok iyiydi.filmi kurtarmış diyebiliriz.
4- okan yalabık iyi performans sergilemiş. hakkını vermiş diyebiliriz.
5- senaryo çok iyi olmasada kötü de değil.
6- şener şenin oyunculuğuna laf yok. döktürmüş yine üstad.
7- idrisin ölürken vermek istediği mesaj tipik amerikan filmlerindeki gibiydi.(bu hareketi sadece o bilir gibisinden)

sonuç olarak yavuz turgul, drama filmler çekmeye devam etmeli.polisiye çok iyi olmamış.
sadece çetin tekindor için bile izlenebilir.
gözlerini hiç kıpırdatmadan, sabitleyerek oynadığı hırslı ve azimkarane bir sahne var ki. of.
herkes her şeyi yazmış bize;

(bkz: okan yalabık) demekten başka bir şey kalmamış.

lan o kadar çok elini kokladın ki yeminle başıma ağrı çıktı senin yüzünden.
sener sen cem yilmaz okan yalabik cok iyi oynamislar da cetin tekindor en birinci oynamis bence. o aksan o profesyonellik ayakta alkislanma sebebidir bence.
oyuncuları geçip de senaryoya bakınca bir numarası olmayan film. oyuncular filmi izlenilebilir kılmış fakat puanım 4(10 üzerinden).
rakı sahnesiyle gönlümde taht kuran film. arkadaş o kadehler biranda nasıl kalkıyor havaya. negzel eğleniyorlar be sözlük. ulan sırf o sahne için cast oyuncu olmak isterdim be.

edit: az önce tekrar izledim de yahu hazır yılbaşıda geliyor alkol reklamı serbest olsa al bu sahneyi altına yeni rakı diye logo koy stoklar tükenmezse gel yüzüme tükür.
cem yılmaz filmi diye her şeye gülen insanlarla aynı salona düşüldüğünde fenalık geçirten filmdir.onun dışında senaryodaki bazı saçmalıkları saymazsak, zaten oyuncu kadrosunun da iyi olduğu gerçeği göz önünde, genel olarak güzel filmdir.
Filmi izledim gayet güzel bir film türk filmlerine göre kaliteli. Recep ivediğe müthiş deyip bunu eleştiren dangalaklara bi anlam veremiyorum. Recep ivedikte konu yok bi kere. Anlık güldürü hepsi bu. Ayıp yani eğer siz bu tür emek harcanan kaliteli filmlere gereken ilgiyi göstermezseniz türk sinemasının kalitesi yerlerde sürünür. Recep ivedik gibi dandik filmler çekilir. O yüzden emeğe saygı.
oyuncu kalitesi iyi.konusu ise izleyenleri şaşırtmayan türk filmi.ama cem yılmazdan 'hayde'yi dinlemek çok keyifkiydi.onla beraber ben de söyledim,yerimde tempo tuttum sözlük.
Keşke filmin konusu böylesine uzun bir final kısmında değilde daha hızlı bağlanmış olsaydı.
Doktorun intihar sahnesinden sonrası film eziyete dönüştü açıkcası.
Birde filmin konusu grange'ın bir kitabına benziyordu sanki biraz. Yani tam öyle değildi ama benziyordu evet.
bu kadar eleştiriden sonra çok sığ bir film olduğunu düşünüp, önyargılarımı da yanımda götürdüm. fakat ben filmi beğendim. oyunculuklar iyi, kurgu iyi, senaryo iyi. daha ne olsun ? benim açımdan tek sorun, sürenin uzun olması. hikaye daha kısa sürede de anlatılabilirmiş sanki.
son zamanlarda sinemada izlediğim en güzel türk filmlerinden biriydi. 5 minare halt yemiş yanında.

ne bir önyargıyla ne de büyük bir beklentiyle girdim filme. sonunda beni tatmin etti genel olarak. idris'in asiye ile yaptığı münakaşalar çok güzeldi, gerçekçi ve güldüren. çok durgun geçen bir anda birden irkilmelere sebep olacak sahneler vs. güzeldi.
oyunculuklar çok iyi olsa da şener şen'e polis rolü pek oturmamış. filmin sonu ortalarından belli olduğu için maalesef iyi bir polisiye film olmamış bence.
cem yılmaz iyi bir oyunculuk sergilemiş , film ise iyi bir film.
izlemek nasip olmadı daha ama yaptığım gözlemlere göre 1 sahnesi dışında vasat olan film tabi izlemeden hazır hükümlü olmak ne kadar doğrudur tartışılır. Cem Yılmazın Hayde şarkısını söylemesi bir hayli beğenilmiştir.
Bu akşam itibariyle izlediğim ve senaryo açısından "vasatın üstü", oyuncular ve oyunculuklar açısından "çok iyi" olarak değerlendirebileceğim film.

Senaryoyu vasatın üzerinde, iyinin altında kılan nedenlere gelelim. Öncelikle, hemen herkesin çok iyi bildiği adi bir polisiye vakası cafcaflı bir şekilde işlenerek, sıradanlıktan kurtarılmış. Diyaloglar oldukça başarılı. Filmin finali, özellikle filmin ortalarından itibaren tahmin edilebilir bir hal alıyor. Ama bir polisiye filmi "iyi" yapan, finalde izleyiciyi ters köşe yapmak değildir her zaman.

Peki neden vasatın üzerine çıkan senaryo, bir türlü "iyi" mertebesine ulaşamıyor? Bir kere, bazı açıkları doldurmak ya da kapatmak konusunda eksik kalmış. Battal Çolakzade gibi gücün, iktidarın en tepesine ulaşmış bir karakter, nasıl oluyor da iki gün önce meydan okuduğu koca bir polis teşkilatının (onun gözünde) basit bir memurunun bir çift lafıyla vicdan muhasebesine girişiyor ve intihara karar veriyor? Ferman, aklı başında ama gözü kara bir polis, tamam da, o nasıl bir özgüvendir ki, iki gün önce karşısında el pençe divan durduğu bir adamın karşısına çaylak bir polis memuruyla meydan okurcasına çıkabiliyor? Burada karakterler arası bir mücadele, mecaz anlamda bir çatışma olması gerekmez mi hiç değilse? Bu kısımlar biraz basit kalmış ve final acele bağlanmış gibi geldi bana. işte bunlar da senaryoya "işte budur" dedirtmeyen etkenlerin en önemlisi bana göre.

Senaryoyu bir kenara bırakırsak, başta da söylediğim gibi "cast" çok iyi, hatta mükemmel. Şener Şen, Cem yılmaz, Okan Yalabık, Çetin Tekindor, Rıza KOcaoğlu, Melisa Sözen hepsi oyunculuklarının hakkını vermişler. Bu yüzden bile bu filme gidilir.

O yüzden de gidilmez diyorsanız "Hayde" sahnesini sinemada izlemek için bile gidilir. Boşverin youtubeu falan...*
Herşeye rağmen izlenilmeye değer bir yapım.
uzun zamandır izlediğim en iyi filmdi.

uzun zamandır izlediğim en iyi türk filmiydi...