bugün

geforce alan bakırköy'ü geçti örneklemesine sebep veren deyim.

(bkz: ati)
(bkz: geforce)
eskiden, üsküdar atlıların yorulan atlarını değiştirdikleri bir yermiş. şimdi nasıl benzin bitince benzin istasyonuna girip benzin alıp yola devam ediyorsak, o zaman da üsküdar 'da atlar değiştirilip yola öyle devam edilirmiş. bu sözde de bu olaya telmih yapılarak, olmuş olan şeyin çoktan vuku bulmuş olduğunan dem vurulur. yani, atlı çoktan atını yenilemiştir ve hızlanarak yoluna devam etmektedir. onu yakalamak artık çok güçtür.
çıkış öyküsü iskender pala'nın iki dirhem bir çekirdek kitabında açıklanan pek eski bir deyim...
üsküdardaki marmaray çalışmalarıyla güncelliğini yitiren söz.
sen geç kalmışsın koçum manasına gelen alay ibaresi,atasözü.
(bkz: ayar vermek)
büyük bir fizik profesörü çalışmalar yapmaktadır, profösörün yanında bir hizmetli çalışmaktadır, profösör karizma tavan yapmış çok bilgili ve meşhur biridir. tabiki peşinde onu izleyen takip eden ajanlar da vardır.

birgün;
bulduuum bulduuum "a" "t" alan üç kenarı geçer der ve koşarak oradan uzaklaşır profösör.

görevli şaşkın şaşkın profösörün oradan uzaklaşmasını izler.

o sırada;
profösörün haykırışını ve o alandan uzaklaşmasını gören ajanlar hemen içeri dalar ve hizmetliyi sıkıştırır. çabuk söyle profösör neyi buldu?

valla beyim atı alan üsküdarı geçer mi dedi ne dedi anlamadım.

ajanlar;
tamam buymuş demekki! yeni bir atasözü yazmış, çabuk ol thomas ondan evvel gidip atanın el kitabına yazalım bunu. * * * * *
yayalar ile karşılaştırıldığında olası durum.
kız kulesi hakkında anlatılan son hikaye Osmanlı imparatorluğu dönemine dayanır.hikayeye göre; istanbul'u feth etmek üzere şehre giren battal gazi bunun mümkün olmayacağını anlar. yine de deniz kenarında kamp kurar ve orada yedi yıl boyunca kalır. bu uzun bekleme süresi boyunca gazi'nin tekfur'un kızına olan aşkı sürer.

tekfur battal gazi'nin duygularından haberdardır ve korumak amacıyla kızını ve hazinesini kuz kulesinde saklar. battal gazi şam seferinden sonra istanbul'a döner ve kuleye doğru kayıkla yola çıkar. kızı ve hazineyi kaçırır. kıyıya gelince atına atlar ve kızla beraber şehri terk eder. "atı alan Üsküdar'ı geçti" deyiminin kaynağı da bu hikayedir.
ir iş için geç kalındığını ifade etmek için kullanılan deyimdir..
(bkz: hüseyin nihal atsız)
deyim olduğuna çok şaşırdığım cümle.

ben yıllardır atasözü sanıyodum ya bunu.
Rte nin az önce sarf ettiği söz. " istedikleri kadar konuşsunlar atı alan Üsküdar'ı geçti."

Evet 1 oyla kazanmış olsaydık bile önemli değil önemli olan kazanmamız demek istedi.
cumhurbaşkanı rte'nin, referandum sonrası konuşmasında sarf ettiği deyim.
tarihi kayıtlara geçecek söylemdir.

ileri de belgesellere konularak halka gösterilecektir. nasıl kendi yapıyorsa, aynısı kendisine yapılacaktır.

tanım; çirkin söylemdir.
Aslında olumlu bir anlam taşımayan ama kollektif öğrenme arasında sallanıldığı için evetçilerin iyi birşey sandığı deyimdir.

görsel
açık seçik söylenmiştir.
üsküdar'da %53,3 HAYIR çıktığını biri kendisine söylemeli.
referandum sonrası çıkan oyun yüzde elli üzerinde olduğu sürece gerisinin bir önemi yok mealinde muhalefete nazire yapmak maksadıyla Tayyip Erdoğan'ın sarfettiği cümle.
Seçimin oldu bittiye getirildiğinin ve hile karıştırıldığının en büyük ispatı olan sözdür.

Hiç bir seçim "hehehe birinç birinç" Diyerek kazanılamaz.
(bkz: referandumun tek cümlelik özeti)
Bir cumhurbaşkanın, hele de referandum sonrası, ağzından duyulunca, iç burkan, şaşırtan bir atasözüdür.
Hassas ve gergin bir dönemde, söylenecek en son cümledir.
Oysa şevkatli, yatıştırıcı, herkesi sarıp sarmalayan ne hoş atasözlerimiz vardır halbuki...
Yangından mal kaçırmak.
Rte nin çok ünlü bir sözü. Hayircilarin gözleri yaşlı...
üsküdar sonuçlarını herhalde görmemiş cumhurbaşkanı sözü.

istanbul'un sahil kesimindeki tek muhafazakar ilçe olma özelliği nedeniyle rte'nin de çok sevdiği üsküdar'ın hayır dediği gerçeğidir.
atı alamadın, üsküdarı da geçemedin . at da üsküdar da attı seni sırtından.

Edit: niye eksiledin ? Yalan mı ? At üstünden atmadı mı ? Üsküdar'dan hayır çıkmadı mı ?