bugün

Onu beklemek yerine, Kafana sık daha iyi.
Mayış kuyruğu terimi ordan çıkmıştır.
yarrağı yediğinizin göstergesidir.
anlamaz amk bir saat başında bekler.
Pek içaçıcı bir durum olmasa da, sabırla beklemelidir.

Çocuklukluğundan, televizyonu bile tanımamış, telefonu olmamış, teknolojiyle münasebeti olmamış insanların bizler gibi şakır şakır işlem yapmalarını beklemek acımasızlıktır, haksızlıktır.

insan olmak çok zor değil, korkmayın canınız acımaz!
derhal aklanmış saç tellerinden tutularak bir köşeye fırlatılmalı, burası kaplumbağaların yeri değil moruk denilerek iki tokat atılmalıdır.

(bkz: açacağın başlığı sikeyim)
Ömründen ömür gideceği anlamına gelir.
hepsi değil ama çoğu ne yapıyorsa ? bilinçli olarak yapıyor ve o kadar insanı orada bloke etmekten gizli gizli zevk alıyor, millet olarak umumi manada kafa sağlığımız bozuk olduğundan, bunun yaşlısı genci de yok, evet 65-70-80 veya üstü elektronikle pekte alakası olanlar değil, ama hepsinin evinde ya oğlu, ya kızı, ya da torunu mutlaka birşeysi var ve her istediğini onların telefon bilgisayar vs sinden ve evden bile çıkmadan yaptırabilir, dedik ya ? hepsi değil ama pek çoğu evde yan gelip yatmaktan kafayı cortlatmış, geliyor bir kaç saat o makinanın başında dikilip, zaten boş olan vaktini öldürüyor ve arkada acelesi olanı umursamıyor, hatta orada dikmekten gizli bir zevk alıyor. (bu söylediğim yukarıdaki işleri yapanları tamamen itham etmek amaçlıdır ve istedikleri kadar üzerlerine alınsınlar) tam tersi olsa ? mesela genç birinin herhangi bir yerde işi uzasa, arkada duran amca veya teyze koyuyor homurtuyu, cazırtıyı. neymiş ? ayakta çok duramazmış da bilmemneymiş ?
görümüyoz sanki, atm nin başına koşa koşa geldiğini, 1 işlem için 2 saat o makinanın tepesine çöktüğünü ama sıra sana geldi mi ? homu homur.

dedik ya ?

genci yaşlısı, kafa kırık bir millet olduk.
benim ailemden yaşlı bir kimsenin
atm başında 10 dakika bile beklemesi
sözkonusu olamaz,
bir takım işler küçüklere söylenir
ve anında halledilir.

anasını babasını atm başına diken it oğlu itler

bu işe havlayarak ve kudurarak tepkisini koyabilir

hadi bakam ;

hav hav da hav hav.
Başka atm ye git sen aynı zamana denk gelir fazladan yürüyüş yaparsın.
ihtiyar kişi ile alakası yok becerememekle alakalı birgün atmde işim var banka boş atm de bir kadın 30 lu yaşlarda işlem yapıyor bekliyorum bekliyorum kadın beceremiyor olmuyorsa zorlama bir müsade et zaten benim işim 5 dakika sürmez, yok abi inat etti. kızdım girdim bankaya aldım sıramı kadın atmde işini bitirdi benim işinde bitti keşke dedim daha önce girseydim.

böyle çok kişi var atari oynar gibi buna bir süre getirilmeli ve işlem kısıtlaması vb, birde adam mahallenin faturasını almış gelmiş vb. durumlar. atm o kadar karışık zor birşey değil. birde teknoloji çağı çoğu işlem mobil bankacılıkta halloluyor faturalara otomatik ödeme verirsin.

atmde kimseye yardımcı olmam, sebebi yarın birgün birşey olur uğraşdur. normalde çok yardımseverimdir ama meraklı köfteci gibi başına iş geliyor insanın . o yüzden her köfteye maydanoz olmamak gerek.
Sırada beklerken ihtiyarlamanıza sebep olur. Böyle de bir kısır döngü.
Herkes bizim gibi iki dakikada isini bitirip gidemiyor. Biraz sabir gosterin. 5 dakika bekleseniz bir sey kaybetmezsiniz. Sonucta atom parcalamiyorsunuz veya hayat kurtarmiyorsunuz. Bir gun sizler de yaslanmis olacaksiniz ve bundan 20-30 yil sonraki teknolojiye adapte olamayacaksiniz. Gelecekte saygi gormek istiyorsaniz, bugunun yaslilarina saygi gostermeyi ogrenin. Bir sey kaybetmezsiniz.
sıklıkla karşılaştığım durum. hep bana denk gelir. ben hiç yargılamam öyle insanları, bilmiyor diye insan ayıplamak benim kitabımda yok çünkü. anam, babam maşallah öyle bir yetiştirmiş ki; çok yürekliyim evelallah.

çarşamba'da da malum çiftçi sayısı epey yüksek, bunların desteklemeleri yatınca atm'de upuzun kuyruk oluşturuyorlar. bir allah'ın kulu gençte, 'lan şunlara yardım edelim de herkes işine baksın.' demiyor. onlarla bekliyor. iki kez bana denk geldi öyle bir kuyruk. dedim amca yardımcı olayım. o yardıma ihtiyaç duyan bakışı tanırım ben. hiç unutmam. amca bak sana öğreteyim diyorum, kızım sen iyi bir insansın. yap sen, ben sana güveniyorum demişti bir adam.

öyle de bir türk kızıyım işte, vatanını, milletini, insanını boklamayan, bilakis saygı duyan bir türk kızı.
birde buna başlık açılmış, lan yaşlıları sevmeyeceksen yine sevme. sevgini istiyen yok zaten. saygı duyacaksınız. o kadar. gerekirse yardım da edeceksin. ne biçim bir nesil yetişiyor böyle anlamıyorum. hem anasının babasının kurduğu düzende yaşayacak, hemde 18 yaşından sonra evden ayrılmayacak. kusura bakmayın ama ben öyle avrupailiğin içine sıçarım.
(img:#2272202)
bana yakin olanla kavga ettim.
15 dk boyunca arkasindayim haberi yok yegenim daha yeni geldim diyor.
acelemin oldugunu soyledim sonra bana iceriden cek parani diye akil da verdi.

oteki de elinde bir kagit roketi atesleyecekti heralde uzun bir kod giriyordu.

su nakit para isi tamamen bitse de su akil küpü moruklardan kurtulsak.
Tipik yurdum emeklisi kiyafetlerine sahip ihtiyardir. Allah'a şükür ben böyle olmayacağım. emekliligime bir aydan az süre kaldı da, ondan şeyettimdi.
yilanin basi o zaten oteki seslenmedi.

60i devirince sabah erkenden atm atm gezip uzun islemler yapacagim z kusaginin anasini aglatacagim.
yanima da kafa dengi iki moruk arkadas alirim tamamdir.
78 yaşındayım ama bütün bankacılık işlemlerimi ya akıllı telefonumdan ya da internetten yaparım.
78 yaşındaki birinin tıkır tıkır atm den işlem yapamayacağını anlayabilirsiniz bence. Dünyayı kurtarmıyorsunuz sonuçta 5dk bekleseniz bir şey çıkmaz. Aceleniz varsa yardım etmek istediğinizi söyleyin örneğin o yaşlıya. Benim de geçen ziraat bankası atmsinde başıma geldi mahcup hissettiğini farkettim amcanın yardım için ricada bulundum. Hem o işini halletmiş oldu hem de ben beklememiş oldum. Genelde öyle durumlarda güvenlik vs de yardım ediyor ama ben de teklif etmek istedim. Bunlar hayatı güzelleştiren detaylar..