bugün

Kristin Hannah tarafından yazılan ve iki kadının çocukluktan başlayan dostluklarının ve yaşadıkları olayların anlatıldığı kitap. Kitabın son sayfalarında boğazınızın sürekli düğümlenmesine ve gözlerinizin dolmasına engel olamayacaksınız.
bir yaz gecesi, çalılıkların arasındaki küçük patikadan göl kenarına ulaşmaya çalışırken görülebilecek olan yoldur, yolun iki tarafındaki çalılığı tümüyle kaplayan ateş böcekleri o kadar çoktur ki karanlıkta önünüzü görebilirsiniz, düşsel ve çok güzel bir yoldur, evet..
Geçtiğimiz yılın en çok satan kitaplarından. Birbirlerinden tamamen farklı olan iki kadının kendilerine imrendiren, küçük yaşta başlayan dostluklarını anlatıyor. Kristin Hannah okuyuculara 'acaba benim böyle bir dostum oldu mu' dedirtmekle birlikte gözyaşlarınızı tutamamanızı sağlıyor. Yer yer kendinizi kahramanların yerine koyacağınız, yer yer hak vereceğiniz ve yer yer karşı çıkacağınız mükemmel sıcak bir roman. Okuyun, pişman olmanız imkansız.
sürükleyici bir kitaptır. yazar kristin hannah' ın ikinci kitabı aşk bahçesi de bestseller olmuştur. anne-kız ilişkileri yer alır. anlaşılan yazar bayanların dünyasında yolculuğu seviyor.
okunduktan sonra içine iliştirdiğiniz bir notla en yakın arkadaşınıza vermek isteyeceğiniz türden bir kitap.

'okunduktan sonra' diyor burada yazar çünkü kesinlikle okunması gereken dostluk üzerine kurgulanmış, gerçekçi bir roman.

"Kristin Hannah sevgi ve sadakat üzerine keskin ve unutulmaz bir hikaye yazmıştır."
Jacquelyn Mitchard

"Kristin Hannah 70 ve 80'lerin heyecanını ve enerjisini ortaya sermektedir ve bunu öyle bir derin seviyede yapmaktadır ki okuyucuları iki kadın arasındaki dostluğun tam kalbine taşıyor.
Ateşböceği Yolu bir şaheser."
Elin Hilderbrand

"Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri olan ebedi dostluk üzerine dokunaklı, enfes bir roman."
Elizabeth Buchan

"Bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz. Kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın, ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin. (Sonra uyarmadı demeyin.) Kristin Hannah'dan başka hiç kimse kadınların dostluğunu tüm acısı, tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı.
Harika bir yazar."
Susan Elizabeth Phillips

"Ateşböceği Yolu okumayı neden sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor."
Patricia Gaffney
okuyucuyu içine çeken, zaman zaman kendi hayatınızı sorgulatan, okuduktan sonra kesinlikle kafanıza takılan hayatınızla ilgili karışıklığa cevap bulabileceğiniz, karakterlerin çok gerçek olduğu, kitabın son 10-15 sayfası ağlatan, dostluğun ne denli hafife alınmaması ve herkese söylenmemesi gerektiğini gösteren müthiş izler bırakan, övmeye doyamayacağım kitaptır. hani bi çırpıda okudum derler ya, aynen öyle sayfaları zevkle ve heyecanla okutuyor insana. öyle güzel tasvir etmişki yazar, yıllar akıp geçtikçe resmen karakterlerin 10lu, 20li, 30lu yaşlarını rahatlıkla kafanızda canlandırıp, hayal gücünüzle büyütebiliyorsunuz. biriyle değil hepsiyle özdeşecek bi nokta mutlaka buluyorsunuz. sıkılmadan okuyabileceğiniz harika bi romandır.
son zamanlarda okuduğum kitaplar arasında beni en çok etkileyen. kıskanılası bir dostluk hikayesini adeta insanın yüreğine kazıyarak anlatır.
özellikle de iki karakterden birini kendinizle özdeşleştirdiyseniz, kitap adeta elinize yapışıyor, bağımlılığa dönüşüyor.
okurken ağladığım ender kitaplardan biri olma özelliğini de taşıyor ayrıca. sanırım bunun nedeni de geçmişte, kitapta anlatılana benzer bir dostluk başlatıp, aynı şekilde sürdürememiş olmam. ama en azından eski kadim dosta bir telefon açtırıp, hal hatır sordurdu, ki bu da en büyük getirisi oldu sanırım.
okuyup da hayatın güzelliğine duyarsız kalmanız, dostlarınızın ne kadar değerli olduğuna gözlerinizi kapamanız, hayat arkadaşınızın, eşinizin içinde sıcak bir tereyağı gibi erimek istememeniz mümkün değil.

iyi, kötü ve aradaki her şey ile yaşanmış, iki kadının dostluğunu anlatır 624 sayfa boyunca. sabahlara kadar içine girersiniz 14 yaşından beri başlayan hikayenin, elinizden bırakamazsınız. çok kitap okumuş, çok düşünmüş olursunuz belki ama boğazınızda kitabın kahramanı ile birlikte bir düğüm oluşması her zaman nasip olmaz.

şiddetle okuyunuz. tutkuyla, huzurla bitiriniz. sonra da çok sevdiğiniz bir dostunuza gönderiniz kitabı. *
izlemekte olduğum filmin sonunu bilmeyi ya da okumakta olduğum kitabın ortalarına geldiğimde sonunu okumayı severim. evet psikopatça belki ama spoiler seviyorum. bu kitabın 173. sayfasındayken -toplamda 624 sayfa- hiçbir şey anlamayacak olmama rağmen sonuna bakayım dedim ve son sayfayı okudum. sonunda ne olacağını artık biliyorum ama okuduğum yarım sayfa bile olayların nasıl o noktaya geleceğini bilmiyor olmama rağmen beni ağlatmayı başardı. işte böyle bir kitaptır.
güzel kitapdır.okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarını da merak etmenize fe onları da okumanıza yol açar.
An itibariyle merak ettiğim kitaptır.
Beni de ağlatacak mısın sevgili yazar?
imrenerek okunan bir kitaptır. Dostluğun nasıl yollara girip inişli çıkışlı bir hal aldığını anlatır. Ağlatmakla kalmaz ruha işler.
insana en yakın dostunun kıymetini bildirten kitap. bittiğinde, çok şükür ki kitap diyebilirsiniz.
--spoiler--
Bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz...
kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin.(Sonra uyarmadı demeyin)
Kristin Hannah dan başka hiç kimse, kadınların dostluğunu tüm acısı tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı. harika bir yazar.

Susan Elizabeth phillips
--spoiler--

gerçekten çok doğru yorumlanmış. öyle çok dalıyor ki insan satırları okurken, tully nin yaşam öyküsünde kaybolurken, gelen en ufak bir ses müzik dinlerken yüksek gelen bir notaya kızıyor insan.

Tully cevap bile vermedi. arkadaşının bunları söylemesi çok hoşuna gidiyordu ama onlar, o ve kate ayrı dünyalarda yaşıyorlardı. tully nin dünyasında anneler, insanın yardımına koşmak için yanı başında beklemezlerdi. önemli olan kendi başının çaresine bakmaktı. önemli olan umursamamaktı.
Kitaba başlarken arkadaşlardan birinin yalnız ve yaşlanmış olması, insanı kitabı saniyede bitirmek isteğine salıyor. Hiç bir zaman ayrılmamış iki mükemmel kız arkadaş ne oluyor da yolları ayırıyor. Ölüm ise ilk terkeden hangisi oluyor? Ne bitmek biliyor ne bırakılabiliyor. Öyle zıt iki dostu öyle güzel bir araya getirmişki, aşkların yerine aşkınızı koymadan olmuyor. Hele karakterin birisi siz ve diğeri en yakın dostunuzsa. Kate ve tully. Umarım bizim dostluğumuz da ne olursa olsun devam edenlerden olur sayın şımarık tully...
´Kristin hannah´'ın daha önce ´kış bahÇesi´ kitabını okumuştum anlatılan hikaye oldukÇa güzeldi ancak yazarken o kadar Çok gereksiz ayrıntıya girmiş ki, kitabı yaklaşık iki hafta elime almama sebep oldu bu durum. normalde kitapları ikinci defa okumayı severim ama kristin hannah'ın kitaplarında buna cesaret edemiyorum, sırf bu yüzden ateşböceği yolu'nu aldım ancak okumadım. Yazar psikolojik tahlilleri Çok seviyor sanıyorum ki bu kitabında da geleneğini bozmamış. Bu kadar olumlu yorumdan sonra okurum ben bu kitabı.
ha bitti ha bitecek diye bugün Tam 200 sayfasını okuduğum kitap. Hala bitiremiyorum ve önümde daha yaklaşık 200 sayfa var. Sonunu Deli gibi merak ediyorum. Bu kitabı okurken hiç son sayfasına bakmadan bitirebilen oldu mu daha çok merak ediyorum.
ilk 500 sayfası kişilerin kendi yaşadıkları hayatın değişik rutinleri ile dolu olan son 100 sayfası duygu seline sebep olan roman. *