bugün

genelde iyi oluyorlar ama içlerinden çok nadir de olsa dolandırıcı, kinci, kıskanç adamlar çıkabiliyor.
iyidirler çünkü herkesin nefretleri üzerindedir. iyi olmak zorundadırlar başka türlü barınmalarına imkan yoktur.
Konu ateizliğe gelene kadardır.
herhangi bir kesimden iyi insan çıkma olasılığıyla aynı olan durumdur. yalnızca ateistlerin karakterlerini dinlerine göre değil de etik kavramına göre şekillendirdiklerini düşünüyorum. o yüzden çoğusunun iyi olduğuna ben de şahit oldum.
din ve ahlak genellikle paralel olarak algılanmasına rağmen doğru bir önermedir. ateist iyiliği kendisi için, kendisini muıtlu etmek için yapar.
çok kinci oluyorlar! ölümden sonra yaşamı inanmadıkları içinde çok bencil!
ama onun dışında adam gibi adam oluyorlar! ha içlerinde benim değerlerime saygısızlık edne orospu çocuğu kontenjanıda mevcut ama onlar sesi gür çıkan bir azınlık sadece!
Bir insanın iyi olması için bir dine bağlı olmasına gerek yoktur. Kötü insanların kendilerini dışarıdan daha iyi göstermeleri için dine ihtiyaçları vardır. Din bir insanı daha iyi yapabilir, kendi çıkarınız için kullanırsanız başbakan bile olabilirsiniz.
ateistlerinde çok skindeydiniz sanki. barınamazmışmışlar. yakarlar belkide. saf insanlardır, köylü kurnazı değildirler. sevilirler. kendi hallerindirler, kimseye karışmaz, kendine karışılmasın hiç hoşlanmaz. dinci yobazları iyi olduklarını duyunca öfke küpüne dönmelerini anlıyorum. dindar geçinen binlercesinden katbe kat iyi kalbli kin tutmaz insanlardır. kimi salakların şartlanmasına göre insan kesmeye yer arayan kalbi kötülük diye atan gargamel gibi insanlardır. yok dostum tüm dünya ateist olsa bu dünya daha yaşanabilir bir yer olacaktır unutma. he he savaşların hep tarihte din yüzünden çıktığını unutma..
Şahsım kanıttır.
iyi bir insan olmak, insanları sevmek, iyi işler yapmak gibi şeyleri buyrukla yapmayan insanlardır. ateist arkadaşlarla sıkca konuşup, tartışıp, onları gözlemlediğimizde görecegiz ki insana ve evrene karşı adamlar çok büyük sevgi ve saygı taşıyor. üstelik hiç bir dogmatik güç onlara bunu emretmeden. bizim dışımızda olaylara günah veya sevap olarak yaklaşmıyorlar. yani adamların point kaygısı yok. tamamen ahlaki yönden yaklasıyorlar. etik ve etik dışı olan biten tamamem bu. ve hoşgörüleri, saygıları bizden kat kat fazla. dinin veya inancın getirdiği öngördüğü kalıplara sığdırmaya çalısmıyorlar insanı. kalıp olmadığı için kalıp dışı adama da bi kinleri yok. inanclı inançsız deist nihlist hristiyan müslüman değil. herkes düz insan.
bir insan düşünki dinci kardeş, yaptığı iyiliği cehennem korkusundan değilde vicdanından ötürü yapıyor. objektif yani. ne kadan garip değil mi?
hiç bir zümre, topluluk yada toplum ne derseniz, iyi, kötü, yanlış, doğru, güzel, çirkin, pis veya kirli diye genellenemez.

Ayrıca;
Friedrich Nietzsche' nin de dediği gibi:
Bu dahil, bütün genellemeler yanlıştır.

Veya, Alexandere Dumas' ın dediği gibi:
Bütün genellemeler tehikelidir. Bu da öyle.
sosyoekonomik açıdan üst tabakada olmaları ile paralel genellemedir. eğitimlisin, zenginsin, kuranı eleştirebilecek tabulara tek başına meydan okuyacak cesarete ve objektifliğe sahipsin. eleştirel ve sorgulayıcı dogmatizmden uzak bir zihniyetin var. e bunlara sahip çizilen insan portresinde yobazlık, kin, nefret göremiyorum daha çok derin düşünerek insanlığın zirvelerine oynamış hür mutlu ve hoşgörülü sahibi insan görüyorum.
kötü insanlar olduğunu kim savundu ki?
dini hassasiyet konusunda kimse birbirine karışmamalı zaten.

Not: Müslümanım
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar