bugün

Zeki olurlar olmasina da, boyle soylersek yanlis olur kendimizi begenmis gibi olur. Soyle dusunelim; inancsizlarin daha okumus olmasi.
Ve de dinci, ampulun daha da saginda olup da, gercekten zeki adamlar tanidigim soz konusu...
aslında zeki oldukları için kabul etmeme durumlardı vardır. şöyle ki; "ben bu kadar zekiyim, e allah'ın varlığına dair de kesin kanıt yok. ben bu kadar zekiysem aklımın almadığı şeye inanmam. ben her şeyi anlarım, demekki allah yok." durumu söz konusudur. *
olmayan durumdur.

olayın aslı şudur: inanmak kolay değildir. görmediğiniz, kanıtı olmayan bir şeye inanacaksınız. öte yandan inananların çoğu neye inandığını bilmeden gördüğüne inanır. (bkz: taklidi iman) durum böyle olunca inanmak için somut kanıt arayan adam daha çok araştırıyor daha çok öğreniyor daha çok irdeliyor. e bu adam niye inanmak için kanıt arıyor diyebilirler. inanmak insanoğlu için bir gereksinimmiş. o yüzden araştıran irdeleyen üzerinde düşünen adam bir soru sorduğu zaman bizim neye inandığını bilmeyen inananlarımız hebele hübele kalıyor sap gibi. inanmak kolaydır. zor olan neye inandığını bilmektir. o yüzden bu ateist dindar karşılaşmasında genelde ateistler kazanır. hoş ne diye tartışmaya giriyorlarsa inanmıyorsan inanma amk bana ne niye tartışıyorsunuz.
Saçmalayan tespittir.

Ayrıca her inançlıyım diyen de müslüman değildir.
hayır tespiti yapmışın da inanç eşittir islam demek zeka seviyesini göstermiş.
zekası yüksek olan insanların anne ve babasının veya o ülkenin inandığı din kalıbına uymak zorunda olmadığını bildiğindendir. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu doğup büyüdüğü ailesinin dinine inanır.

Neden agnostik olduğunu anlatan güzel bir yazısı bulunan Robert G Ingersoll olayı şöyle anlatır.

"Eğer istanbul'da doğmuş olsaydık, çoğumuz şöyle diyecekti: "Allah'tan başka tanrı yoktur. Muhammed Allah'ın elçisidir." Eğer ailemiz Ganj nehri kenarında yaşasaydı, Şiva'ya tapıyor ve Nirvana'ya ulaşmaya çalışıyor olacaktık. iskoçlar Kalvenci’dir çünkü babaları da öyleydi. irlandalılar Katolik’tir çünkü babaları da öyleydi. ingilizler Anjelikan’dır çünkü babaları da öyleydi. Amerikalılar farklı gruplara ayrılmıştır, çünkü babaları da farklı gruplara ayrılmıştı. Bu genel geçer bir kuraldır, istisnalar elbette vardır. Bazı çocuklar ailelerine baskın çıkıp düşüncelerinde değişiklik yapabilir ve farklı sonuçlara ulaşabilirler. Ama bu değişimler genelde gelişim şeklinde olur, yani tam bir dönüş az görülür."

Mantıklı geldiği için o din içerisinde kalan yok mudur elbette vardır fakat çok zekilerin bulunduğu toplumun dininden çıktığını iddia etmek saçmalıktır.

ayrıca inançsız insan yoktur, hiçbir şeye inanmamakta bir inançtır..
inanç koca bir ev içinde bize kilitli, yasak olan kapılar sunarken,
herhangi bir şeye inanmamak tüm kapıların açık olmasını sağlar.
inanç zekayı köreltmez. veya inançsızlık bizi daha zeki kılmaz.
fark sorgulamaktan kaynaklanır.
adının ne olduğu önemli değil.
her bi inanç sisteminin getirdiği buyruklar vardır.
sevaplar günahlar vardır.
ve olaylara etik yönünün haricinde dini uygunluk, yani günah boyutuyla yaklaşırız.
bunu isteyerek yapmayız.
bazı şeylerin doğru veya yanlış olduğunu düşünmeyiz.
cünkü önceden din tarafından öğretilmiştir.
önyargılar, belirli kalıplar vardır.
mesela en basitinden domuz eti.
biz domuz etimi yenmez o diye yaklaşırken,
adamlar gerekçe sunar.
Allahı bazen sen de sorguluyorsun değil mi.
bunu yaparken bir yandan da korkuyorsun.
işte inançsızlık gerçekle, mantık arasındaki o korku perdesini ortadan kaldırandır.
yani dediğim gibi inanç sizi aptal yapmaz.
veya inançsızlık zeki kılmaz.
inanç çitlerle örülü bir çiftlikte yaşamaksa,
inançsızlık ormanlarda özgür koşmaktır.
güldüren başlık.

ilkokul seviyesinde bir de. xler daha zeki. yler daha güçlü. benim babam senin babanı döver.

alemsiniz a dostlar.

inançsızların denmiş ve direkt islam'a geçilmiş. çünkü bir tek islam'a inanmamakla inançsız olunuyor.

bu entryde mantıklı bir sebep sunma yok bildiğin bir kitleyi aşağılama var.

işte bu hareketlerin hepsi entry kasayım, şükela kapayım mottosunun bir ürünü.

neden mi?

inançsız bir insan olarak söylüyorum ki, bu durumu sadece daha zeki olmak daha farklı görünmek isteğine indiren insanlar, inançsızlıkla inanç arasındaki uçurumu genişletiyor ve bunu bireyler arasına yerleştiriyor. madem, daha zeki olduğunu düşünüyorsun, o zaman mantıklı birkaç argümanla gel. neden inançsızlar daha zeki mesela? islam çok kötü ya, ben ateist olayım da kız düşüreyim, mantalitesinden mi yoksa 7 milyar insanın yaşadığı bir dünyada mutlak gerçeklik olamaz, çünkü herkes gerçekliği farklı bir algıyla yorumlar bu nedenle körü körüne inanmak mantıksızdır, algısından mı?

mantıklı bir argüman koyun. ateizm, kömünizm, kemalizm ya da herhangi bir ideoloji, fikir üzerinden böyle bir çıkarımda bulunacaksanız mantıklı gerekçelerle, nedensellikle gelin. başka türlü bir anlamı yok, zeka faşizmi yapıyorsun. inançlıların hepsini aynı çuvala koyuyorsun, üstüne de duvar örüyorsun. olur mu kardeşim?

yani diyorum ki, insanlar üzerinden bir şeyler ispatlama uğraşına girecekseniz, kaldı ki bunu içinde her türlü insan barındıran, dünyanın yarısının inandığı -tüm dinlerden bahsediyorum- dinler üzerine genelleyecekseniz, mantıklı olun azcık. aynı şekilde onlar müminlerin daha zeki olması diye bir başlık açtığında nedenselliğe dayandırmazlarsa, mantıklı argümanları olmazsa iş iyice sidik yarışına dönecek. soğuk savaş var sanki.
daha zeki olması değil kendini daha zeki sanmasıdır ancak.

-Ben çok zekiyim.
+nerden anladın?
-çünkü sorguluyorum, herkes gibi sorgulamadan, somut bilgi ve kanıt olmadan allah var diyemem. Kesin şeyler lazım inanmam için. Eğer bulursam ben de inanırım.
+kanguruları bilir misin?
-tabi ki biliyorum.
+o zaman kangurunun iki memesinden, biri yeni doğmuş, diğeri de yaklaşık bir yaşındaki yavrular için, aynı anda farklı besin değerinde iki ayrı süt gelmesine ne diyorsun?
-tamamen raslantı bence.
+bence de öyledir haklısın.
biraz zeki olsaydın, olayın zeki olmakla değil, senin gibi kardeşi kardeşe düşman etmelerinden geldiğini anlardın.
bu içinizdeki kibirden kaynaklanan kendini zeki sanma durumudur ki şeytanın cennetten kovulma nedeni de budur. başlık şöyle olmalıydı.

(bkz: inançsız insanların kendini zeki sanması)
Bu durum daha bilgi birikim sahibi olduklarının da göstergergesidir..
Insanlarin cok yanlis yorumladigi bir arastirma sonucundan dolayi ileri surulen olgudur. Yuksek iq lu kimselerin genelde liberal ve ateist olma egilimi icerisinde olduklari gozlemlenmis. Bu durum da sanki her ateist cok zekiymis, her inanan da embesilmis gibi yorumlaniyor. Basketbol oynayanlarin da uzun boylu olduklari gozlenir ama bu durum kisa boylularin basket oynayamayacagi ya da basketi hic sevmeyen uzun boylularin olamayacagi anlamina gelmez. Demem o ki, ters mantik yapmak burada cok sacmadir. Ancak soyle de bir durum var, ozellikle turkiye gibi laik olmaya calisan ama bunu bir turlu beceremeyen ulkelerde bireylere din her hangi bir sorgu-sual asamasindan sonra ogretilmiyor. Siz direkt musluman olarak doguyorsunuz. Eger birey, sorgulama yapmadan, dusunmeden soylenilenlere ve etrafta yapilanlara direkt uyarsa bence "yanlis" yapmis olur. Her insanin evreni algilayis bicimi farklidir. Hayatini, icinde bulundugun durumu, gecmisi sorgulayabiliyorsan ve bunlarin neticesinde inaniyor ya da inanmiyorsan bu yapilana saygi gostermekten baska bir sey gelmez elden. Boyle bir sorgulama isi icin de kisinin belli bir algi kapasitesinin uzerinde olmasi gerekir.

Not: Bahsettigim arastirma ile ilgili kaynak vermek isterdim ama uludag sozluk moderasyonunda cok da parlak olmayan sahislar verilen kaynaklari copy + paste olmasindan dolayi begenmiyorlar. Sol frame deki basliklardan ne kadar muntazam bir is cikardiklari ortada, tebriklerimi gonderiyorum kendilerine.
bunun cevabı çok net.
islamiyet itaat etmek üzerine kuruludur. insanlar ibadet ederken bile tek yürek, tek akıl, tek beden olmaya çalışır. müslümanlığa göre evrende ki her sorunun cevabı önceden verilmiştir. hala cevap bulunamamış bir soru var ise, bu sorulması yasak olduğundandır.
her soruyu sormak uygun değildir, bazı şeyleri irdelemek günahtır. zaten islamiyet eleştiriye ve yoruma açık bir din değildir. bir hristiyan veya bir yahudi kadar dini konusunda fikir ayrılığına düşüldüğünde tepkisiz kalamaz.

dini hakkında soru soramayan insan, bu kendisine çocukluğundan beri aşılandığı için o şekilde devam eder ve her şeye belli bir çerçeveden bakar. ana mantığı dindir, gerisi onun üzerine kuruludur.

şimdi dinini gerektiği gibi yaşayan bir müslüman -atıyorum- darvin teorisi üzerinde çalışma yapabilir mi, okumaz bile. ya da okurken dine ters düşecek her kelime için içinden tövbe edecektir. ha, her şeye açık müslümanlar yok mu, tabii ki var. ancak genel olarak müslüman toplumların bilimde gelişmemesi bu yüzden. her şeye bir anlam yükleme, her şeyde günaha girerim kaygısı.

sonuç olarak zekayla değil, zekayı kullanamamakla ilişkili bir durum.
yanlış önermedir. misal ben, inançsızım ve geri zekalıyım. tek başıma ortalamayı yerlerde süründürürüm. net.
böyle bir durum söz konusu değildir. zira zekayla inanç arasında doğru orantı olduğunu sanmam. ama şunu paylaşabilirim.

http://www.zaman.com.tr/g...syi-kazanamam_484241.html

okuduktan sonra lütfen intihar etme. *
tüm insanlar zekidir. Sadece ateistler sorguluyor zekasını kullanıyor biraz daha.
sabahtan akşama kadar internet başında pineklemekten başka bir işe yaramayan, okuduğu üç beş kitaba binaen kendini bilim adamı sanan, kıçından bir istatislik yapıp genellemeye vuran çok zeki insan söylemidir.

aslında bu iddia bile kimin ne kadar zeki olduğunu kanıtlar nitelikte.
zekanın ölçülebilen bir şey olduğu kabulüyle başlar ve bana göre yanlıştır.
(bkz: ateistlerin daha kibirli olması)
bir ateistin megalomanlığı.
bazı zeki olduğu düşünülen insanların ateist olmasından ve yarım müslümanlara bakılarak varılan önerme. daha doğrusu varsayım. dinde sorgulanacak ama değiştirilemeyecek kavramlar var, bunları yarım müslümanlar sorgulamıyor üstelik ayrıntısını da bilmiyorlar. ateistler de dindeki bazı anlamadıkları noktaları sanki eksiklikmiş gibi görüp -halbuki kendileri gerçekten düşünmedikleri için anlamıyorlar- bunun faturasını dine ve müslümanlara kesiyorlar.
velhasılı, ateistler yarım müslümanlardan zekidir, ama ateist olmak bir zeka belirtisi olmadığı gibi inanabilmek için de belli bir zeka gerekir. yine de kendini avutmak isteyen için her şey serbest.
bir yobazın cümlesidir. yobazlık sadece islam'a yakıştırılmıştır ama günümüzde ateist yobazlardan geçilmiyor.
iletişimdeki spiral of silence etkisiyle oluştuğunu düşünmüşümdür hep. ateistlerin genelde zeki olanlarının toplumda konuşması da etkiyi daha fazla arttırmaktadır. ayrıca ateistlerin toplumlarda etkili olduğu gerçektir.
ne alaka amk dedirten önerme.
güncel Önemli Başlıklar