bugün

insanlar Atatürk öldükten sonra oğlunu lider olarak görebilirdi saltanat sistemini tamamen unutturmak için olabilir...
hayatı savaşlarda tükenmiş bir liderin çocuk yaparak onu ilgisiz bırakmasına vicdanı dahi el vermemiştir ayrıca birinin çocuğunun olup olmaması akıllarda sual bırakacak bir durum değildir zira atatürkün birçok manevi çocuğu vardır. dikkat edilirse manevi çocuk dedim yanlış taraflara çekilmesin.
Edit: atatürkçü değilim sadece mantıklı düşünmeye çalıştım.
ülkenin geleceğini gördüğü için olabilir.
Aslında hepimiz Atatürk'ün çocukları değil miyiz? Ayrıca siyasetçi çocukları babalarının hakkını veremediği gerçeği var.
%50 var ya.
Abartılmaması, kurcalanmaması gereken olağan bir durumdur. Atatürk olması, ona ait her durumun merak ya da hayretle yorumlanmasını gerektirmez.
Olmamıştır, istememiştir ya da öncelikleri farklıdır her neyse ne...
Terzi Osman' ın, Öğretmen Ali' nin, marangoz ahmet' in ya da Bahçeli' nin, Ecevit' in, Demirel' in çocuğu olmamasından farklı olan bir durum değildir.
O' na inanan, minnet duyan insanları bu denli üzen, hoyrat davranan bu güruh varken, çocuğuna yapılacak nezaketsizlik ve saygısızlıkları hayal edemiyorum bile...
iyi ki yoktur...
kısa süren ve özellikle son kısımları fırtınalı geçen bir evliliği olması nedeniyle çok şaşılmaması gereken , ayrıca da olur olmaz saiklerle fazla kurcalanması ayıp kaçan bir durumdur.

(bkz: özel hayat)
erkin koray'ın aşk oyunu şarkısını dinlerken alakasız bir şekilde aklıma gelen sual.

cidden atamızın neden çocuğu olmadı yav ?
Adamın bizim götümüzü kurtarmaktan hayatını yaşamaya vaktimi kalmış? iki dublesine ayyaştı diye laf söyleyip duran yobaz takımı birde çocuğu olsa seksomanyak ilan ederlerdi heralde adamı.
Çünkü Atatürk uzaylıydı. Bu yüzden çocuğu olsun istemedi.
çocuk yapmak tercih meselesi olup, kişisel dünya görüşüne uymayışı, siyasi bakış açısı, ömrü savaşlarla geçen biri olduğu ve çocuğa vakit ayıramayacak olması ya da türk milletinin çocuklarını kendi evladı gördüğü için istememiş olabilir...

belki de sırf bel alından vurmak için bazı uzuvlarını yırtan, hüloğcu bozuk zihniyeti meraklandırmak için de olabilir amk size ne ?
Çünkü o milyonların babasıydı 1 kişiyle sinirlandirilamazdi.
sanırım çocuğu olması durumunda kendisinden sonra insanlar ne derse desin onu kabul edip bu ülkeyi verirler diye korkmuştur. alimden zalim doğabiliyor çünkü. velhasıl atatürk'ün soyu devam etseydi şu an bu ülkede ne derse desin onu seçecek bir zihniyet oluşacaktı. atam en güzelini yapmış.
fikriye'nin ölümüne sebep olduğu üzere, çocuğu olmaması daha iyidir belki de, bilemiyorum.
ki, fikriye'nin kürtaj iddiaları vardır. bu konulara hiç girmiyorum. içim üzülüyor *
Buyuk kisilerin bu özelligi var. Biz oyle bi milletiz ki atamizin cocugu olsa kaldirdigi veraset sistemini onun cocugunu basbakan yapmak isteyecek kadar kemalist oldugunu sanan ama tamamen onun gorusune ters bir durumu devletemize yasatmak isteyecek kendini cok zeki sanan andavallar turerdi. Belki nasip olmadi belki isteyerek olamadi. Zaten kız cocugu evlat edinmesi de belki bu nedendendir.

Zeki adamdi vessalam. Tabii belki sadece kiz cocugu sevdigi icindir. Zaten kiz cocuklarini sevmese onlarin haklari icin bu kadar ugrasir miydi?

Buyuk adamdi vessalam. o donemin basina gelen en guzel seydi. Level atlatti bizlere bu bi gercek.

Ama hala yolda kasnak ile dolasacak ortacag ı bi bok sanan "geri"(zeka)kafalilar var.

Evet o donem moda oymus. Gulmus eglenmisler yeter. Tarihi kiyaferleri donem dizilerine biraksana. Bu caga ayak uydursana.. hayir osmanli geri gelse o kiyafetler mi giyinicek? Tamam etnik bi tarzin vardir.. o kiyafetleri giymeyi seversin. Git kasabaya yerles giy evinde giy.. ne bilim. Neden illa boyunduruk altina girme hevesindesiniz? Ben normalde emir kipiyle bile konusulmasina katlanamiyoken neden kendinize bir "reis" edinme pesindesiniz? Bu size güc degil gucsuzluk verir. Acizligi kabul etmektir. Bir reisin altina yatma, aile kur baba ol kendi reisligini yap.

Cunku reis lafi en cok bi babalara yakisir. Eger bir reis varsa o da babamiz olan atamdir.
bizi bu günlere nasıl getireceğini düşündüğünden dolayı fırsatı olmamış olabilir.
öldükten sonra insanlar osmanlı geleneğini sürdürüp kendinden sonra çocuğunu başa geçirirler diye hiç çocuk sahibi olmamıştır.
Sürekli meydanlarda 3 çocuk yap diyen lideri de görüyoruz şuanda ve bir de kendi çocuğu olmamasına rağmen bir ülke kurtarıp Mustafa Kemal Atatürk'ün evlatlarıyız diyen o ülkenin insanlarını kazanmıştır ulu önderimiz.
Böyle başlıklara çok üzülüyorum. Atamı anlamamışlar yazık. Atamın yolunda değiller. Boş yere okuyorlar veya okumuşlar.
Çocuk yapmak kolaydır Ama çocuğu hayatta tutmak her an yanında olmak vatanına ailesine karsı sorumlu bir birey yapmak zordur.. en zoruda allahın lanetlediği hayatta onu kötülüklerden korumaya çalışmaktır.
Şahsi menfaatlerini milletin istikbalinden geride tuttuğu için yoktur.
Atatürkün öz çocuğu yok belki ama Türk gençliği var onun izinden giden. Yeterli değilmi.
büyük olasılıkla kısırdı. ama bu onun bu ülkeye kattıklarını değiştirmez. çocuk sahibi olup da, ülkenin kanını emenleri görmüyor musunuz?!...
ülkesi için herşeyi yapan adama sorulacak en son sorudur..
özel hayatımı vardı da aile kurup birde cocuk yapsın.. hele ki öylesine zor ve sıkıntılı yıllarda
herkesin fikri , sizin gibi uçkurunda değildir..vatanınız için, insanlık için birşeyler yapın bnce sizde..