bugün

bazı kişiler tarafından inatla anlaşılmayan amaçtır.
atatürkün yaptığı ender doğrulardandır. zaten kuranı anlayan adamlar da anladı ki atatürkün bu insanlara dayattığı din islam değil batı özentisi balerin kılıklı juan stewartmış.

ondan sonra vay efendim atatürk süper bize dinimizi bile öğretti.

ah propaganda ah sen nelere kadirmişsin.
çözemediğim amaçtır. atatürk ile kuranı dini allahı kitabı özenle yanyana getirip, bi de buna insanları inandırmaya çalışanlara da ayrıca tav oluyorum.

bu adam da ahiret inancı mı vardı ulan, allahını seven, azıcık vicdanı olan, azıcık bilen birileri söylesin yahu.

şu kadar donanımlı bi adam, şu kadar kafası çalışan bir adamın dinle kitapla kuranla ne işi olur? neden olsun?

adam zamanında kimin nasıl kullanılması gerekiyorsa öyle kullandı, gerekeni yaptı, hedeflediği şeyleri de gerçekleştirdi. yadırgamıyorum, kınamıyorum, yurdun dört yanında bilmem kaç cephede savaş vereceksin, bide ülkene bağımsızlığı getireceksin. bunlar kolay değil, kime ne ayar verilecekse verdi, gerekeni de yaptı. daha fazla uzatmanın anlamı yok.
hataları olmadı mı? oldu, zira o da bir insandı.

yıllarca tek taraflı anlatılanlarla atatürk ü putlaştıranların da,
onu yenilmez, onu hatasız, onu insan oğlunu insan oğlu yapan özelliklerden ayrı tutup farklı bir yaratıkmış gibi gösterenlerin de allah belasını versin. insanları atatürk den soğuttunuz ulan.

başlık ;

atatürk ün kuran ı türkçeye çevirtmesindeki amaç!

açıklama da bunla ilgili en ufak bi sikim yok!

sağdan soldan yapılan alıntılarla millete hoş görünme çabası.
neymiş amaç çok merak ettim hacu, bi iki tane kendi cümleni de ekleseydin de olaya yorumunu katsaydın, belki bizde bi sikim anlar, biraz olsun yakın tarihimizin en önemli adamının bu konu hakkında ki dahiyane fikirlerine vakıf olurduk!
öğrenin diye. arapçayı çok biliyonuz ya, okuyunca anlıyonuz ya ondan.
"ikra" yani oku. peki kest edilen okumak anlamadan okumak mıdır? süphesiz diller arasındaki tercümeler diller arasında farklılıklardan zorluklarla karşılanabilir lakin yinede hiç anlamamaktan iyidir, amaç bence nettir budur.
O kadar kuran okuyosunuz ne anlıyosunuz.ben mensubu olduğum dinin kitabında ne yazdığını öğrenmek istiyorum.sizin gibiler sayesinde atamın kıymetini daha çok anlıyorum.
(bkz: yıl olmuş 2013 hala bunu tartışıyoruz)
ileri görüşlü bir adam olması sebebiyle, bizim şimdiki ateistleri hesaplayıp ayetleri kafalarına göre rahat rahat yorumlasınlar diye.
adam temeli attı arkadan gelenler binayı tamamlasınlar diye düşündü.
milleti imana getirmek gibi bir derdi yoktu. adam dini en büyük engel görüyordu.
kendi deyimi ile 'arap oğlunun yavelerini türk çocuklarına anlatmak', içindir. iyi gidiyorduk ama ölümünden sonra sekteye uğradı, ikinci devrime kaldı bunlar.
fetullahın yalayıcıları tarafından kabul görmeyen amaçtır. Yalamaya devam beyler.
amaç şudur, amaç isteyenler esas amacı burada bulabilir;
millet şeyhlerin, hurafelerin ağzından çıkanları din sanmasın, dinin gereklerini o dinin tek yol gösterme aracı olan kurandan öğrensin, bilinçli bir dini yaşamı benimseyelimdir.
kıssadan hisse; şeyhleri orasını burasını öperek din öğrenilmiyor, git allahın verdiği o beyinle oku, araştır, yorumla, dini onun kelamlarından öğren.
teist de ateist de bu hareketiyle atatürk'ü yanına alır. biri, anlayıp doğru yolu bulalım diye yaptı der; diğeri, yanlışları görün diye yaptı der. belki de içinden geldiği için yaptı.
Türklerede islam dinini öğretmektir. Atatürk arapça öğretmek yerine Türkçe'ye çevirmiş hem daha hızllı öğrenirler hem daha kolay.
güncel Önemli Başlıklar