bugün

en ufak bir dövme işlemi için ayakbastı parası olarak alınan 75 lirayı göz önünde bulundurarak, izmir'de bir dövme stüdyosu bunu herhangi bir ücret almadan yapar.
bir insanın atatürk dövmesi yaptırıp yaptırmamasının, onun atatürk ün fikirlerini özümsemiş veya özümseyememiş olmasıyla doğrudan veya dolaylı alakası olmadığı gibi bu ancak konuşarak tartışarak anlaşılabilir.

dövmeyi de yakışırsa yaptırır kendine göre bir nedeni vardır, adam belki doğum yılını bilmiyordur karizma olsun diye tercih etmiştir. bunun üzerinden bu kişiyle ilgili politik, kültürel yorumlar bir tutam saçmalıktan öteye gitmez.
şekilden öteye gitmeyecek bir hareket biçimi. ilk yapan dövmeciyi tebrik etmek gerekir, zira ülkede o kadar çok şekilci insan varki.
çok büyük sanatçı fedonun yaptığı eylemdir. koluna atatürkün imzasının dövmesini yaptırınca bizi onurlandırmıştır.
"isteyen istediğinin ismini istediği yerine dövme yaptırır" ilkesinden yola çıkarak makul bulabileceğimiz davranıştır.
dövmesini yaptırmak fikirlerini bilmemek ya da anlamamak veyahut sadece basit bir şekilcilik olarak görülmemelidir.
atatürk'ün fikirlerini beynine kazıyan, bu ülkeye onun emaneti olarak bakan ve onun ilkeleri doğrultusunda her zaman daha aydınlık, daha çağdaş bir türkiye hedefleyen kişinin yapacağı eylem. en azından kendim için söyleyeyim.

peki niye mi kıçımıza, başımıza yaptırıyoruz? benim beynimde atatürk, benim fikirlerimde, zihnimde, her şeyimde. Adını andığım zaman tüylerim diken diken oluyor. Bilen biliyor onla alakalı bir şey izlediğim zaman gözlerim doluyor, burnum sızlıyor.

Fakat benim gibi olmayan ve bu ülkeyi gittikçe atatürkçü düşünceden uzaklaştıran, laiklikten uzaklaştıran, demokrasiden, çağdaşlıktan, medeniyetten uzaklaştıran kişiler var. Hem de o kadar fazla ki şu anda atatürk düşmanı bir insan ne yazık ki başbakan sıfatıyla o koltukta oturuyor.

işte ben bu sebeple; Beynimde olanları insanlara anlatmanın bir boka yaramadığını, atatürk'ü anlatmanın, onun fikirlerini empoze etmenin, onun nasıl büyük bir adam olduğunu, dünyanın en iyi liderlerinden biri olduğunu söylemenin bir işe yaramadığını görerek, beyinleri kör olan insanlara görsel olarak ulaşabilmek, bu ismi onların gözüne sokmak ve atatürk'ün her zaman yaşayacağını bildirmek için bu dövmeyi yaptırdım.

kendimle gurur duyuyorum, eminim atam da benle gurur duyardı.
tebrik edilesi davranıştır.
son dönemde pek bir moda olan eylem. kimin koluna baksam kazımış itinayla. helal be gözlerim doldu lan. duygulandım vallaha. hele bazıları var ki arabasının arka camına da çıkartma olarak yapıştırıyorlar. yürüyün be koçlar. aslansınız siz. siz de olmasanız ne olurdu bu cumhuriyetin hali. bugün bu ülke hala ayaktaysa siz şekilcilerimiz sayesinde. aslansınız yahu. helal size. ama merak etmiyor da değilim hani, birinizi çevirsem nutuk kitabını okuyanınız var mıdır?

olsun ama değil mi şekilcilik şahane işin özüne inmek hikaye...
şekil olarak çok güzel bir imza olsa da üzerinden yıllarca çıkartmayacağın dövmeyi samimiyet güzelleştirirken özentilik mantığı vücudunu zaman içinde çöplüğe çevirir.
(bkz: zincirleme isim tamlaması)
(bkz: atatürk ün el yazısını font yapmak)
dayım tarafından yapıldığını gördüğüm eylem.

sol göğsünün üstüne atatürk silüeti, sol kolunun iç kısmına da atatürk'ün imzasını yaptırmış. çok hoş bir görüntü gerçekten, yanyana atatürk silüeti ve imzası.
derisi kabarınca atatürkçü olduğunu zanneden andaval eylemidir. ilkokul sıralarında gördüğü atatürkçülük ve 6 ilke bildiği tek şeydir.

"gerçekten atatürkçü olanı da var bunların" demeyi isterdim de ben görmedim. varsa ne mutlu bana. ama atatürk'ün izinden dövme yaptırıp şov yaparak gidilmez. fikrini anlayın, sonra nereye kazırsanız kazıyın.
gereksiz bulduğum eylem. atatürk sevgisi bir kişinin içinde olmalı. bende dövme yok sevmiyor muyum şimdi atatürk'ü ?
türbandan ne farkı kalıyor bir de bu eylemin. türban siyasi simge ise senin yaptığın dövme de siyasi sembol olmuyor mu ?
not: bursasporluyum genç partiliyim. *
atatürk'ü seviyorum diyen insanların yaptığı eylem.soruyorum size atatürk'ü sevmek bir dövme yaptırmak kadar basit bir şey midir?
cnn'e haber başlığı olmuş eylem.
http://edition.cnn.com/20...ataturk/index.html?hpt=C2
yüreğinde o sevgiyi taşımasına rağmen yine de yapılan güzel eylemdir.
altınoluktaki en popüler gecici dövme
fikrin dışavurumudur.
Roni Margulies'in bu başlıkla ilgili güzel bir yazısı vardı.

'K. Atatürk' ün dekoratif imzası

Bir kadın gördüm geçen haftasonu. Hava çok sıcaktı, askılı bir elbise giymiş. Omzunda bir dövme vardı. Soldan sağa yukarı doğru hafif eğimli, elyazısıyla, 'K. Atatürk'!

imzayı omzuna kazıtmış yahu!

'Gördünüz mü? Kadın kafayı yemiş galiba!' diye arkadaşlarıma doğru seğirttim. Beklediğim tepkiyi alamadım. 'Ne var ki oğlum bunda?' dediler. izmir'deydik. Alışmışlardı belli ki.

Adamın portresinin, isminin ve anlamlı anlamsız sözlerinin yere göğe yazılmasını anlamak mümkün. Bunu devlet yapıyor ve yaptırıyor. Ama genç bir kadının imzayı kendi vücuduna nakşettirmesi ne demek yahu! Bir devletin resmî politikası, o devletin görevlisi olmayan bir kişi tarafından nasıl bu kadar benimsenebilir?

Bunları düşünürken, kafamda laf lafı açtı, tabiri caizse.

Omuza imza çakmaktan daha da gülüncü, imzayı çaktıran kadının kendisini solcu ve aydın sanması olabilir ancak. Ve öyle düşündüğünden hiç kuşkum yok.

CHP niye Türkiye'nin 'sol' partisidir?

Kemalistler niye kendilerini solcu olarak düşünür?

Ulusalcıların yaptığı her şey milliyetçilik ve ırkçılıkken, niye solcu olduklarını zannederler?

Milliyetçilik dünyanın her yerinde var. Solculuk da, evelallah, her yerde mevcut. Ama her yerde, vallahi de billahi de dünyanın her yerinde biri başka şeydir, diğeri başka. Hatta farklı şeyler olmalarının ötesinde, birbirlerine karşıt ve düşman şeylerdir.

Çok doğal. Üç yaşında bir çocuğun anlayabileceği şekilde söylersek, solcular 'insan' sever, milliyetçiler 'Türk insanı' sever; solcular tüm insanların eşit olduğunu düşünür, milliyetçiler Türk insanının diğerlerinden daha eşit olduğuna inanır.

(...)

19.06.2010, Roni Margulies, ronmargulies@btinternet.com

yazının tamamı: http://www.taraf.com.tr/r...k-un-dekoratif-imzasi.htm
bu saçmalığa birileri dur demeli, diplomatlar harekete geçmeli bir an önce bu hareket engellenmelidir. bu ne kardeşim, vücutta etiket unsuru ve baskı!
sözde atatürkçülerin yaptığı, gösterişten ibaret olan durumdur.
siyasi simge.
atatürkün yolundan gidemeyip , gidiyormuş gibi göstermek amacıyla yaptırılmış dövme.
belaltına yaptırmak yasaktır. hoştur, estetiktir.