bugün

yıl olmuş 2011 hala mustafa kemal atatürk cuma namazı kılmış mı kılmamış mı onu tartışıyoruz.
ulan angut osmanlı'nın halife padişahları arasında hacca giden kaç padişah var diye hiç düşündün mü? bir halife nasıl olur içki içer diye hiç sorguladın mı? allah'ın huzuruna çıkılan namaz ibadetini bile cemaatten ayrı bir yerde kendi özel locasında kılan bir adam müslümanların nasıl lideri olabilir diye düşündün mü? ayrıca cahilsin. birinci meclis hacı bayram camiinde kılınan cuma namazından sonra açılmıştır, mustafa kemal balıkesir'i ziyaretinde zağnos paşa camiinde kılınan namazın ardından halka camilerin, dinin toplum hayatındaki yeriyle ilgili hitap etmiştir. tabi siz camiye giderken neredeyse paparazzilere haber verecek olan tiplerin yalakaları olduğunuzdan ben bi bok atayım da derdindesiniz.
(bkz: herkesin tuttuğu kendine)
demeyin öyle balıkesirde hutbe vermiştir ya benim atam.
-abi hiç gitmemiş.
+yanında mıydın?
-anlamadım abi.
+soru basit. yanında mıydın?
-öyle söylüyolla.
+sen de bir çay söylüyolla bakayım.
(bkz: pazarları kiliseye de gelmezdi)
eksik din bilgimle yorumlamak istiyorum konuyu; bir müslüman toprağı işgal altındaysa orada cuma namazı kılanmaz derler. ne derece doğru bilemem ve umrumda da değil ama atatürk kılmadıysa bir bildiği vardır. hem millet özgürce namaz kılsın diye savaştı ya yetmez mi amk...
bu kadar boş iş varken cumaya gitmediğiz düşünülürse ülkeyi kurtaran bi adam için çok normal...adam biz rahat rahat cumaya gidelim diye kendisi gidememeştir...
Böyle ipneler yüzünden millet dininden soğuyacak.

Hey allahım burda atatürk'e hakaret ettiğimi söleyenler var. bir daha okuyun.
bu ülke için yaptıklarına bakılmayıp götten uydurulmuş bir kitaba uymadığı için eleştirilmesi de trajikomiktir.
kafirun suresinden bihaber müslüman geçinen cahillerin serzenişidir.
kimseyi ilgilendirmeyen konudur. insanlar sizin inançlarınıza karıştığında ortalığı velveleye veriyorsanız siz de insanların inançlarına karışmayınız.

(bkz: ulu sözlüğün bokunun çıkması)
biz bunu halk arasında kıçından sallamak diye yorumluyoruz. öncelikle herkes istediğini yapmakta özgür, cumaya giderken sana yada başkasına sorucak değil, gider gitmez, bizi de ilgilendirmez. hadi diyelim öyle, senin bu kıyaslamayı böyle rahatça ve atıp tutarak yapman için, ki sen onu hiçkimseyle kıyaslayamazsın, öncelikle onun yaşadığı döneme, o zor şartlara, o psikolojiye dönmen ve bi koşu gidip ülkeyi kurtarıp gelmen gerekiyo, sen önce bunu bi yap, namazı sonra düşünürüz.
ben inanmıyorumki atamın, atatürkümün cuma namazına gitmediğine. hadi farzedelimki gitmedi, kılmadı hiç cuma namazını. bire yavşak sen kimin sayesinde kılıyosun cuma namazını refah içinde camilerde. atatürke boka atıyosunuzya, o olmasaydı ağlayan adamlarmı size hazırlıyacaklardı bu elverişli özgür ortamı. bi düşünün bakalım ...
pek dini bütün sayılmam ama yatmadan, kalkınca falan dua okurum. derdimi anlatıcak kadar sure bilirim. manevi yanımı güçlendirmeye uğraşmışımdır zaman zaman. atatürk'ümüz de candır ciğerdir ya. en başında ölmüş bi devlet büyüğüdür. cuma namazına hiç gitmedi bıdıbıdı pıtpıt diye sıçmak elbetteki sadece saçmalama amaçlı bi girişimdir. hatta böyle saçma başlıklara ciddi ciddi eleştiri yazanları kınayan arkadaşlarım var benim. lakin insan duramıyor yahu. adamın memleket meselesi şimdikiler gibi slogan atmak değildi. koskoca bi değişimin içindeki ülkenin başıydı. kanıydı, canıydı. cuma ya gitmiş gitmemiş. kime ne bize ne? cuma olgusuna inanıyorsan allah la kul arası olgusunada inanmalısın . şimdi bunu buraya sıçmanın, bir kaç slogan meraklısını azıttırmanın anlamı ne yarrak kafası? sana ne! bize ne?
inanmadığından dolayıdır. ya ne olacaktı, onun gibi zeki bir adam din saçmalıklarına mı inanacaktı?
sanırım ismet paşa gibi riyakarlık olmasın diye evde kılıyordu.
Atatürk bir çok kez Cuma hutbesi vermiştir.
Atatürk Cuma namazına gitmedi iftirası kocaman ve hain bir yalandır.
Ancak öz vatanına ihanet içindeki Allah korkusu taşımayan bir insan bu yalanı uydurabilir.
hiçbir şeyi değiştirmez.
günahtır ulan günahtır. iftira atmak, birisinin hakkında yalan yanlış bilgi yaymak, dedikodu yapmak; hele de bunu birisi, müslüman olduğunu iddia ede ede nasıl yapar? hiç anlamıyorum, çok büyük günahtır. bir insanın bunları yapıp da müslüman olduğunu iddia edebilmesi çok ironiktir. çirkinlikte had safhaya ulaşmış bunu tartışmaya açanlar. allah ıslah etsin, allah taksiratlarını affetsin.
sadece atatük ü ilgilendiren durumdur.düşündüğünüz gibi solcu,ateist,marksist,komunist değilim.tam tersine muhafazakar bir hayat yaşamaya çalışan kendi halinde biriyim.ama bu tip konularda duygusal düşünmek çok çocukça bir yaklaşım olur..bir vatandaş olarak beni adamın cuma namazına gitmesi ilgilendirmez bana katkısı ne? ona bakarım yaşam standartlarım değişti mi?,ülkeme katkı sağladı mı? beni ilgilendiren bu'dur.adam bana cuma ya gitmeyeceksin yasak dese veya şu kitabı bu kitab ı okumayacaksın diye sınırlama koysa elbette o zaman karşı çıkarım.bunun dışında devlet yöneticisinin özel hayatı kendini ilgilendirir.örneğin italya başbakanı berlisconi adamın elden geçirmediği hatun kalmadı ülkede ama birşey yapıyorki halk onu destekliyor.o yüzden atatürk ün de cuma ya gidip gitmemesi beni alakadar etmez hesabını kendi verecek zira.ülkenin ilerlemesine katkısı olduysa ki olmuştur.bu benim için yeterlidir.

atatürk karşıtı muhafazakarlar için;

not:atatürk ün icraatlarıyla ismet inönü nün icraatleri çok karıştırılır bu hataya düşmeyiniz.atatürk gerçekten özgürlükçü bir liderdir.
kimseyi ilgilendirmeyecek durumdur. din birey ve tanrı arasındadır.
cuma namazını perşembe günü mü kılıyordu? sorusunu akıllara getiren ikilem.
oku oku adam ol baban gibi, eşşek olma.
Al sana da bi kaç kitap örneği
Diriliş
çu çılgın türkler
cumhuriyet 1
cumhuriyet 2
* (bkz: he la he)
cuma namazına gidip propaganda yapmasından daha iyi olan eylemdir. ayrıca sanane ki? ister gider ister gitmez. senin götünü kurtarmış atamız. git cuma namazına onun için dua et. en iyisi bu olur.
güncel Önemli Başlıklar