bugün

evet çaylaklıktan yeni çıkmış bir yazarım - bu hayat tecrübesi az ve bilgisiz biri oldugum anlamına gelmez - ve 2 gündür sol frame de atatürk hakkında atıp tutan asalak kişiliklerin açtığı bu saçma sapan başlıklar hakkında bir iki söz söylemek isterim .

biraz --spoiler-- içerir .

atatürk dinsizdi diyenler ; atatürk her dine saygılı bir adamdı ve asla islama hakaret etmedi . ezanları türkçe okutmak,tekke ve zaviyelerin kapatılması , cübbe ve sarıkla dolaşmanın yasaklanması ve kuran hakkındaki konuşmaları zamanın bir gereği olarak sizin gibi geri kafalı , gerici ve yobazlara karşı alınmış bir önlemdir . ülkenin atatürk varkend değil atatürk gittikten sonra sağlam temellere oturması , çağdaş, araştıran ve bilgili bir neslin doğması için , ülkenin iran a dönmemesi için , her köyde bir alim olmaması ve buna binaen insanların - kadınların - hastalandıklarında veya rahatsızlandıklarında çakma hocalara domalmamaları için bunları yaptı , bu kararları aldı .

klişe olacak ama gerçek bu ki ; atatürk olmasaydı bulunduğun şehrin topraklarında muhtemelen annenin bacının ırzına geçilmiş ( tabi bunlar savaş zamanında ) , baban belli olmayacaktı . bulunduğun şehrin toprakları ingiliz , fransız , italyan , yunan ya da ermenilerin egemenliği altında olacağı için sende ailenden ötürü hristiyan doğacaktın ve ne islamın nede hz. muhammed (sav) in senin için zerre önemi olmayacaktı . azcık mantıklı düşün örümcek kafalı yazar .

biraz --spoiler-- içerir . *

not : eleştiri kelimesi , burda olumsuz eleştiri anlamında kullanılmıştır .
kendilerini kurtarana teşekkür etmeyi bilmeyen nankör kesimdir. ne demiş neyzen tevfik Sen anandan yine doğardın ama babam kimdi bilemezdin şerefsiz.
(bkz: be hey dürzü)
siktir git çay koy denilesi önerme. şapka inkılabıyla avrupa birliğine girdik sanki.
edit: bakalım değerli modlar bunu silik sebebi sayacak kadar yoz mu.
(bkz: bexuş)laın anlamayacağı gerçektir efenim!...
yüzde yüz katışıksız doğru ; çok doğru olan önerme değil kanun!
türkiye de düşünce özğürlüğü yoktur olgusunun kanıtıdır. diğer özgürlüklerin insanların elinden alınması gibi. alıştık artık.

kimse kimseyi sevmek zorunda derğildir ama saygı duymak zorundadır.
düşşünme özgürlüğü vardır. düşündüğüne zarar verecek hareketlere geçmek tepki alır ve alacakta.
herkes herkesi eleştirme hakkına sahiptir ama belli kurallar çerçevesinde. bu eleştirilcek şahıs her kim olursa olsun bu böyledir. ha aksini savunanlar yüzünden de atatürk ümüz putlaşıyor, putlaştırılıyor.

dolayısıyla fos şeklinde sönen söylev.
atatürk'te insandı ve illaki dört dörtlük bir insan değildi, olamazdı da.

buda gösteriyor ki atatürkte eleştirilebilir.

bu sakın yanlış anlaşılmasın eleştirmek derken hakaretten bahsetmiyoruz burda.

saygı sınırlarını aşmadan eleştirmekten bahsediyoruz.
(bkz: atatürk olmasaydı piç olurdun geyiği)
böyle laflar ediyorsunuz, sonra kemalistler 'atatürk'ü ilah, peygamber görüyor' deyince, "vay efendim siz bize nasıl böyle dersiniz, gerici, yobazsınız" felan filan.

hışımla gelen edit: bu anlayış yüzünden yıllarca kemalizme köle oldunuz zaten.
atatürkü peygamber olarak gören yok bu atatürk karşıtlarının uydurduğu bir şeydir bu peygamberlik.
Atatürk dört dörtlük insandı...
Örnek bir aydınlanma devrimcisiydi...
Önderimiz, karanlığı aydınlatan ışığımızdır...
Onun aydınlık yolunun yolcusuyuz...
artık geçerliliğini yitirmiş kaide. geçti o günler.
asıl olan; herhangi bir x kişisine yöneltilen eleştirileri zorbalıkla, ağız kapatarak engellemek kimsenin haddi değil.
tabii eleştiri dediğimiz kavram hakareti kapsamıyor. ama tabii öyle adamlar var ki, kemal paşa'ya kravatın yamulmuş diyeni hakaret ediyor diye linç etmeye kalkıyorlar. lakin eskisi gibi yandaş bulamıyorlar. linç girişimi de sona eriyor.
açtığın yoldan, gösterdiğin hedefe yürüyeceğimize and içeriz,
yaşasın mustafa kemal!...
not:evet kimsenin, haddi değil!...
eğer sağ olsaydı, bizzat atatürk'ün karşı çıkacağı önerme.

atatürk ne bir yaratıcı, ne bir peygamber, ne de kutsal bir varlıktı. o da bizler gibi etten kemikten biriydi. çoğu şeyi, kimi kesimlere göre her şeyi, ona borçluyuz. bu doğrudur. fakat o da bir insandır ve tabii ki eleştirilebilir.
-evet kimsenin haddi değildir
çünkü; onların sistemi daha beter ve biatçıydı, evet öyleydi!...
(bkz: her eleştiriyi saygısızlık zanneden yazar)
tarih içerisinde onun yarısı bile olamamış insanlar ya da inanan değil inananları kullanan ruhu 5 paralık insanların hiç haddi olmadığı gerçeğidir .

öncelikle atatürk'ü eleştiricek isen bunu ciddi mana da söylüyorum , yani şu olmamış efendim atatürk becerememiş demek istiyorsan , onun yaptığından daha iyisini ortaya koyacaksın önce . diyeceksin ki ben daha iyisini yaptım . eğer bunu yapamıyorsan ishal ağzınla çıkıpta atatürk'ü eleştirmeyeceksin . zira çok saçma oluyor .
ilah yoktur ki ilahlaştıralım!...
atatürk'ü eğer ilahlatırmanın farklı boyutu diyorlarsa!..
doğru bir önermedir.
sev demiyorum, saygıda kusur yapma, eleştirme, araştır, oku, bil, öğren.
kimse haddini aşmasın, bu ülke için yaptıkları azımsanamaz, eleştiri konusu hiç olamaz.
okul arkadaşını eleştirmiyorsun. çapını bil önce.
Yılmaz Özdil'den muhteşem bir yazı;

Atatürkü niye seviyoruz?

73 yıl geçmiş...

Anıtkabir full.

Dede-bebe.

Kadın-erkek.

Türbanlı-türbansız.

Zengin-fakir.

Türk, Kürt, Laz, Çerkez.

Niye?

*

9u 5 geçe...

Türkiye esas duruşta.

Kasketli.

Piercingli.

Nasıl olabilir?

*

Ya Dolmabahçe?

Gidersin de...

Küllenmiş olması lazım.

Ağlamazsın.

Ağlıyor herkes.

*

10 Kasımı anlarım, 29 Ekimi anlarım, tatildir, cumartesi pazarı da anlarım...

Mesela, perşembe günü insan niye Anıtkabie gider arkadaş? Salı?

Ankaranın nüfusu 4 milyon...

Geçen sene 13 milyon kişi gelmiş!

*

Bağımsız ruh desen... Bağımsızlık sevdalısı olduğumuz söylenemez pek... Öyle olsa, Amerikanın Avrupanın kucağına oturmaktan, IMFden emir almaktan rahatsız olurduk, mandacıları baş tacı yapmazdık... Sorsan, Cumhuriyetin anlamını bilenlerin oranı, üzücü çıkabilir. Say desen, çoğumuz devrimleri bile sayamaz. Egemenliğe baksan, kayıtsız şartsız milletin olmadığını hepimiz biliyoruz... Çanakkale zaten geçildi. istanbulun kurtuluşunu, Dokuz Eylülü fener alaylarıyla falan kutluyoruz ama, telefonu ingilize, bankaları Yunana satmaktan gocunmuyoruz.

*

Peki, bunca karalamaya rağmen...

Niye seviyoruznu bu kadar?

Niye unutmuyoruz?

Niye özlüyoruz?

*

Benim cevabım şu...

Bu milleti soymadı!

*

Ülkesini işgalden kurtaran, rejimini değiştiren, devrimler yapan lider, dünyada çok... Ama bu işleri yaptıktan sonra, milletini soymayan dünyadaki tek lider o...

Rakıyı filan anlatırlar, bunu anlatmazlar.

(YILMAZ ÖZDiL)
o'nu eleştirebilecek kalibreye sahip olduğunu düşünen insanlar öyle donanımlı olmalıdır ki şu iki uygulama grubunun farkını nedenleriyle ifade edebilmelidir.

(bkz: atatürk tarafından kurulan kurum ve kuruluşlar/#14190895)
(bkz: akp iktidarında satılan kurum ve kuruluşlar/#14192662)

bana atatürk'ün memlekete kazandırdığı değerlerin hangi akla hizmet yavşakça peşkeş çekildiğini izah edemeyen boşuna arguman arayıp da kendini daha fazla küçültmesin.

o eleştirmeye can attığınız, devrimlerine her fırsatta saldırdığınız insan bu topraklarda bir millet yaratırken bir de sizin peygamberinizin mezarını yıkılmaktan kurtarmış.
(bkz: atatürk ün hz muhammed in mezarını kurtarması/#7542682)

hadi, bunu da eleştirin.
atatürk'ün kendi sözü buna karşı çıkmaktadır. beni ilahlaştırmayın benim yaptıklarımı ilerletin. en büyük problemlerden biride bu ilkokullarda atatürk'ü birnevi tanrı olarak anlatıyorlar ben çocukken atatürk'ü en büyük olarak görürdüm şuanda gözümde yine dünyanın en büyük lideridir yanımda kimse laf söyliyemez fakat yaptığı illa ki hata vardır o hatalardan ders çıkarılmalıdır.
atatürk e bizim minnet ve saygı duymamız başkalarının onu saygı çerçevesi * içinde eleştirme hakkına sahip olmadığı anlamına gelmez. başkalarının özgür eleştiri ve düşünce hakkına karışmak ne siz türk milletinin ne de bir başkasının haddine değildir.