bugün

light gun olarak anılan; çalışma mekanizması alıcı kendisi, verici tv olmak üzere çalışan wild gunman, duck hunt ve hogan's alley gibi oyunlarda kullanılan aparat.
tetiğine basılınca ekran hedefler hariç olmak üzere anlık kararır, bu süreçte tabanca, ekrandaki hedeften yansıyan ışığı alabilirse başarılı bir atış yapmış olunulur.
veletler bu tabancayı direk ekrana dayayarak nokta atışı yapmak isterler. ancak bu mümkün değildir. ne hikmetse tv bu olaya izin vermemektedir. *
çocukluğumun büyük bir parçasına sahip olan nesne.
ördek vurma oyununda lazım olur.
Annemin "Televizyon bozulur yapma etme!" şeklinde engellediği , benim ise aksine gizlice oynadığım alet.
(bkz: duck hunt)
(bkz: nes zapper)
aptal bir köpek vardı ona olan sinirimi kafasına sıka sıka çıkarttıran meret.
bozulunca kablosunun kesilir ve mahallede oyun oynarken kullanılır genelde.
atariden önce bozulmak için sistemlenmiş olmalı ki, birkaç ördek ve/veya kovboy vurduktan sonra bozulup giden tabanca idi.

(bkz: wild gunman)
duck hunt oyununda kullanılan aparat. genelde hedeften başka herşeyi vurur ve beni sinir etmeyi başarırdı.
duck hunt oyunundan dolayı televizyon camının çizilmesine neden olan alet.
bi ara abartıp şarjörlüsünü falan çıkartmışlardı.
ne günlerdi lan.
çalışma mantığını her zaman merak etmiş olduğum, zararsız silah. Bunun tüfek çeşitleri de mevcuttur.
küçükken ataride ördek vurmaya çalışırdım bu aletle, ama her defa o lanet köpeği görürdüm, şerefsiz şerefsiz sırıtırdı.
her zaman nasıl çalıştığını merak ettiğimiz küçüklük dostumuz.
çalışma şekli nişan alınan tv pikseli hariç diğer tüm pikselleri karartarak gördüğü pikseldeki yeri hedef olarak algılamasıdır.
çalışma sistemini çözmemin uzun zaman aldığı alet. tabi hiçbir zaman alıcının televizyon, vericinin tabanca olduğunu düşünenlerden olmadım(koca televizyonun öyle bi fonksiyonu olduğuna ne zaman tanık oldun da öyle düşünüyorsun kardeşim). olayı çözmem şöyle gelişti:

atari oynamayı bırakalı 2 sene falan olmuştu(bilgisayar almıştık çünkü). ilk atari oynadığımdan beri sık sık düşündüğüm üzere, "lan?!" dedim. "şimdi bu tabanca alıcı, öyle olmak zorunda, ama nasıl bu tabanca o ördeği görüyor?" e tabi bu olay zamanın teknolojisinde evlerde çocuk oyuncağı olamayacak kadar gelişmiş bi teknolojiydi. o ördek şeklini falan nasıl algılayacak tabanca? ve biraz kafa yorma neticesinde dedim ki: "bence bu ördeğin üstünde bi renk var, bu tabanca o rengi gördü mü algılıyo." 2 ördek falan çıktığında da, ördeklerin üstünde farklı renkler olacak, o farklı renklere göre hangi ördeği vurup vurmadığına karar verecekti. gayet geçerli bir teoriydi.

yıllar geçti. geçen ay bi siteden, eski atari oyunlarımı oynarken, silahın mantığı aklıma geldi. bir araştırayım dedim. teorime çok benzemesi, beni sevindirdi, biraz da havalandırdı. "çok zekiyim" modlarına falan girdim. neyse, olay şuymuş: biz tetiğe tam bastığımız anda ekran kararıyormuş ve ördek beyaz renkli kalıyormuş. silah, yani alıcı, sahip olduğu ışık sensörüyle, o beyaz rengi o sırada gördüğünde de, ördeği vurmuş oluyormuşsunuz. yani beyaz bir ışığa sürekli ateş ederseniz sürekli ördeği avlamış olursunuz. bu tek ördek için geçerli. ama iki ördek çıktığında nasıl vuruluyor onu bulamadım. kendim oyunun videolarını açıp ağır çekimde baktım, bir ördek siyah üzerine siyah, diğer ördek siyah üzerine beyaz oluyor. işte bu konuda, siyah üzerine siyah olan ördek nasıl algılanıyor onu bulamadım. zira ıskalamış da olabilirsin, nasıl algılayacak? derken bir son dakika bilgisi buldum, olay, hangi rengin kaç milisaniyeyle durduğuyla da ilgiliymiş. yani ateş ettiğinde ekran kararıyor ve siyah renkten, çok kısa bir sürede beyaz renge geçiyorsa, bir ördeği vuruyorsun, beyaz renkle başlıyorsa da diğer ördeği vuruyorsun. ha bi de oyunu lcd'de oynayınca tabanca çalışmıyormuş. bu da, piksellerin ya da ışık frekanslarının silahın içindeki sensöre uygun olup olmamasıyla ilgili olduğunu gösteriyor.
yanlamasına atlanarak max payne tarzı kullanılmasını tavsiye etmediğim alet. 13 yıldan fazla geçti hala kırılan sehpanın hesabını veriyorum.

vesselam...
görsel
görsel
görsel
ulan ben bununla kafama sıkıyordum, yine de kuşlar ölüyordu. allah allah.
yeni atari alındığında kutudan çıkar(dı)**. en büyük eksikliği kablolu olmasıydı, belli bir mesafeden ileriye gidilmesede şimdiki gamepadlerdeki gibi bluetooth teknolojisi olmadığından o zamanlar bir eksik olarak görülmezdi.
çok eğlenceli bir alettir. bu aletle oynanabilen bir kaç oyun vardı. ördek vurma dışında birde kovboylu bir oyun vardı.
cuv cuv cuv avmlerdeki plastik tabanca ile canavar öldürme oyunları.