bugün

tarihteki ilk bulgar devleti'nin kurucusudur. çoğu bulgar asparuh'u atası olarak görse de, onun türk olduğundan söz etmez bile.
büyük bulgar hanlığının kurucusudur. got kavimlerinin ve bizanslıların yaptığı resim ve tablet betimlemelerinde bozkurt işareti yaptığı ve uzun saçlı ve bıyıklı olduğu görülür.

bir bulgara bu resimleri gösterince bunları siz yapmışsınızdır diye bir cevap almıştım. adamlar asparuhu slav ilan etmiş ben napıyım.
Bulgarların Hanıdır.
Bulgar türküdür volga bulgarlarının atalarıdır.
hun asparuh, ya da; han asparuh adıyla da bilinir.
bulgaristan'ın dobriç kentinde asparuh adına şöyle bir rölyef vardır.
görsel

yine dobriç kent merkezinde asparuh han anıtı;
görsel

anıtın kitabesinde şu yazıyor;
Bulgaristan kurucusu HAN ASPARUH. Kurt 60 yıldır yönetiyor...
kağan asparuh, han asparuh, hun asparuh olarak da bilinir.

Asparuh ya da Isperih Bulgarların bilinen en büyük komutanı.
Hazarların ittirmesiyle batıya göç ederek Tuna havzasında Birinci Bulgar imparatorluğu'nu kurmuştur.

görsel
büyük bulgar hanlığının kurucusu.
türk-bulgarlarının kudretli hanı.

Han Asparuh ve Kurt.
görsel
Bulgaristan Şumnu ili, Madara ilçesinde bulunan bu kabartmayı 7. yüzyılda Han Tervel, babası Han Asparuh için yaptırmıştır.

dobriç kent merkezinde asparuh han anıtı'nda şöyle bir ibare mevcuttur.
''bulgaristan kurucusu han asparuh. kurt 60 yıldır yönetiyor..''

got kavimlerinin ve bizanslıların yaptığı resim ve tablet betimlemelerinde uzun saçlı ve bıyıklı olduğu görülür.
ve hatta bazı betimlemelerde bozkurt işareti yaptığı söylenir. açıkçası buna şaşırmıştım.

günümüz slavlaşmış bulgarları ile bir bağı yoktur.
türk'tür. çuvaşlarla, tatarlarla ve hatta bulgar türkü menşeili olduğu ancak zamanla oğuzlaştığı şeklinde tartışmalar bulunan varsak türkmenleri ile daha alakalı bir tarihi karakterdir.

görsel