bugün

askerliği bir zorluk, engel olarak gören cahil zihniyetin yaptığı davranıştır. açıp değişen anayasaları ve askeri hukuk hükümlerini okusunlarda dedeleri, babaları kaç yıl askerlik yapmış öğrensinler. askerliği severek yapacaksın içinden gelecek ha gelmiyorsa getirirler. gülücük.
çok yanlış bir hakekettir. zira bendeniz de küçüklükten beri korku filmi tarzı askeri anılar dinleyegeldim. askere kısa dönem gitmeme rağmen içimde inanılmaz bir stres vardı, o yüzden askerlikle ilgili kimseye olumsuz bişey anlatmıyorum, gerçi pek bi olumsuzluk görmedim ama ufak tefek gördüklerimi dahi anlatmıyorum. bu askerlik zorunlu arkadaş, niye gitmemiş insanları korkutuyosun. bu tip kötöü anılarını anlatanların dinlenmemesini tavsiye ediyorum zira her askeri birlik aynı değildir.
askerlik kesinlikle zordur fakat eskisi gibi değildir. dayak ve küfür olayı yok denecek kadar azdır. ortalama zekaya sahip bir insan çok rahat askerlik yapabilir. rahat olmak lazım.
bütün askerlik yapmışları aynı kefeye koymamamız gerekir. askerlik borcunun çok kutsal, mübarek, bir görev olduğunu,da anlatan insanlar yok değildir.
askerlik zordur. dolayısı ile askere gidenlerin gerçeği anlatmasıda normaldir.
dayak azdır ama vardır.
götü boklu astsubay zamanında yere yatmadın diye döver , utanmadanda "git kime şikayet edersen et" der. adam kendini bir halt sanıyor ya o hesap.

su getirmezler , dışardan almaya çalışırsanda 2 hafta hücre cezası verirler. ben yemedim , ama yiyeni gördüm.
şimdi hücre cezasıda kalktı , artık askeri mahkeme... ne hoş.
sıcak suya cildini alıştırma askerde zorluk çekersin diyen biri yüzünden hep soğuk suyla tıraş oldum. ulan askere bi gittim 24 saat sıcak su. asıl mallığım nerde biliyor musun sözlük? adam benim sınıf arkadaşım. askerlik yapmış falan değil yani. ulan 3 sene tecilli gitmeme rağmen ben askerden geleli 4 sene oldu herif şu an asker. senin tavsiyeni sikeyim ben inal.
Genel olarak zorluk cekenler uzun donem olarak bu gorevi icra edenlerdir. Kisa donem asker her yonden farklidir askeriyede. Eskisi gibi yok patates soyma yok helikopterden helikoptere atlama gibi sehir efsaneleri kesinlikle yalandir. Tabiki sivil hayattan geciste zorluk cekiliyor fakat akilli olunca, soyleneni sorgulamadan yapinca gunler cok cabuk gecer ve bu gorev sona erer.