bugün

askere giden kişinin kişiliğinde bir gram gelişme olmamasıdır.

serzenişte bulunacağım sözlük sinirliyim.

lan oğlum zaten işe yaramaz kişiliksiz bir adamdın. lay lay lom geldin 20 yaşına. ne okudun, ne çalıştın. baba parası ile sigara içtin mala vurdun. üstelik anladım çocukca davranışlarına anlam verdim.

dedim ki askere gitti bu biraz olgunlaşıp gelir. daha samimi olur daha çekincesiz takılırız. he bunu neden mi söyledim? telefonda aradığında harbiden olgunlaşmışsın gibime geldi ve kanım sana daha çok ısındı. (askere gitmeden önce de davranışları yüzünden bu adamla bir sene çok az görüşmüştüm. çok samimiydik eskiden)

insanın kişiliğinde hiç mi artış olmaz? ne bu tavırlar falan.

halı sahada o gün 9 gol atmışım 15 e 8 yenmişiz. bunun amcası diyor nearmyass olmasa sıçmıştınız. adam oradan atlıyor ben de 3 gol attım bende olmasam sıçardık. len tamam sen de olmasan sıçardık belki çok zor bir ihtimal ama sen niye araya kendini karıştırıyorsun ya? abicim askere gidip geldin ne bu çocukca tavırlar.

-bisiklet kimin lan ne zaman aldın?
+ablam almış işe gelip giderken biniyormuş ara sıra.
-biliyodum zaten.

lan oğlum biliyorsan niye soruyorsun ya? çılgın mısın amk delirttin beni.

-senin bu iphone 4 iyi değil ya.
+nasıl yani iyi değil?
-samsung galaxy 3 daha iyi ondan alcam ben.

ya ne alacağını sorduk mu? durup durduk yerde telefona ne diye bok atıyorsun. lan şurada ne güzel rakı içiyoruz niye bokunu çıkarıyorsun ortamın?

yolda giderken bir araba görür.

-babama söyleyeceğim de bizim arabayı sattırıp bundan aldıracağım.

başka bir araba görür.

-yok lan bu daha iyi bundan alalım.

başka bir araba görür

-bu daha az yakıyor sanırım en iyisi bundan aldırmak. (bu muhabbet o gün yedi kere tekrarlandı)

nedir bu tavırlar ya? ben şimdi seninle tatile gider miyim amk? gitmem ne diye gideceğim. lan nedir bu egoistlik arkadaş. siktir kiminle gidiyorsan git. * * *

not: senin yaptığın askerliğin amına koyayım ben. insan azıcık birşeyler katar kendine. öküzdü daha da öküz olmuş. harbiden insan yedisinde neyse yetmişinde de odur derler... ama kişiliksizse.
mümkün olmayan şeydir. askerlik kesinlikle olgunluk getirir fakat hala genç olduğunu hissebilmek için askerden gelmiş adamın içinde bulunduğu psikolojiyi çok görüp yanlış anlamayınız. ben de geldikten sonra hala eski günlerimi yaşayabileceğimi kendime ve çevreme kanıtlama ihtiyacı hissettmiştim. askerlik , bir süre sonra travması atlatılsa da , gençliğin o güzel tatlı sevincini sikertir.

gençlere , ideal eğilimlerinin çok görülmesinden dolayı askerlik tavsiye edilir fakat çoğu ideal eğilimde olmayan genç , askere gidince daha kabul edilebilir bir hayata başlamak zorunluluğunu hisseder. bu yüzden , doğru yaşamayı beceremeyen insanlara iyi geliyor.

tavsiyem , düzgün şeyler yapabiliyorsanız hayatınız için mümkün oldukça gitmeyiniz. şöyle de bir durum var ki , askerden sonra da güzel şeyler yapılabilir , aile desteğiniz varsa üniverste askerden sonra daha güzel okunur , hayatınızın geri kalanında bu ülkenin saçmalıklarına maruz kalmadan geçirebileceğiniz daha güzel günler sizi bekler ve hayatta kalma şansınız askerden sonra yükselmiş olacağı için daha mutlu yaşarsınız.
askerlik insana hiç bir şey katmaz tam tersine biraz kişilik varsa oda yok olur askerlikten sonra insan sap gibi kalır ortada.