bugün

otobiyografik yazmayı seven john fante'nin birçok kitabındaki baş karakter, kendi izdüşümü.
bunker depesi düşleri ndearturo bandini,özellikle kadınlarla olan ilişkilerinde deneyimsizliğinin acı bedelini sık sık ödüyor.büyük mutlulukları avucundan nasıl kaçırdığını duru ve akıcı anlatımıyla aktarıyor.
kurgusal alemde henry chinaski'nin babası sayılabilecek olan karakter.
camilla adlı arızalı bir hatuna bağlanmış, insan ile hayvan arasında fark gözetmeyen kitap karakteri.
izbe otel odasında yalnızca portakal yiyerek yaşamını sürdürmeye çalışan aynı zamanda yazar olmaya çalışan takıntılı roman karakteri...
ak kağıtlarda cruyff kadar hızlı john karakteri. fante ruhundan üflenmiştir.
'' aşk her şey demek değildi, kadınlar her şey demek değildi. bir yazar enerjisini korumak zorundaydı''.
yeni bir sözlük yazarı. hoşgelmiş.
john fante nin alter egosudur. hem duygusal hem duygusuz hem dinsiz hem dindar çözülemeyen müthiş bir karakterdir.
Bukowski'nin keşfettiği john fante'ın toza sor adlı romanının ana karakteridir.
Şöyle bi mektup yazıp da yırtıp atan karakter.

"sevgili sammy,

küçük orospu bu gece buradaydı; biliyorsun sammy, şu harikulade vücutlu, beyinsiz meksikalı. kendisi bana senin yazdığını iddia ettiği bazı metinler getirdi. ayrıca azrailin yakında seni alacağını da ilave etti. olağan koşullarda bunu trajik bir durum olarak nitelerdim. ancak metinlerinin içeriğini okuduktan sonra kendimde bütün dünya adına konuşma hakkını buluyor ve aramızdan ayrılacak olmanın herkes için hayırlı olacağını söylüyorum.

yazamıyorsun, sammy. ölümünden sonra derin bir nefes alacak dünyayı terk etmeden önce aptal ruhunu toparlamanı şiddetle öğütlerim. bütün samimiyetimle aramızdan ayrılacak olmandan derin bir üzüntü duyduğumu söylemek isterdim. ayrıca bu dünyada geçirdiğin günlerin bir anısı olarak gelecek nesillere benim bırakacağım gibi bir şeyler bırakmanı da isterdim. ancak bunun olanaksızlığı bariz olduğundan son günlerini nefret duygusundan arınmış olarak geçirmeni öğütlerim.

kaderin kötüymüş, sammy. bütün dünya gibi, yakında göçecek olmaktan ve bırakacağın mürekkep lekesine geniş bir perspektiften bakılmayacağını bilmekten mutluluk duymalısın.

yazdığın edebi gübre yığınını yakmanı ve bundan böyle mürekkep ve kalemden uzak durmanı öğütlerken bütün aklı başında ve medeni insanlar adına konuştuğumu bilmeni isterim.

şayet daktilon varsa ondan da uzak dur. fakat her şeye rağmen yazma isteğini kovalamakta kararlıysan bana metinlerini yollamaya lütfen devam et.
seni en azından eğlendirici buluyorum. bilerek değil elbette."